מגלגל...

“קנאביס רפואי עשוי להיות שווה יותר מאשר מתווה הגז”

נושא השיחה העיקרי בכנס הקנאביס של איגוד השמאים שנערך ביום חמישי האחרון, היה הרווח הטמון בגידול וייצוא הקנאביס הרפואי למדינות אחרות בעולם. על פי מנכ”ל חברת “שאיפה לחיים” תמיר גדו, ייצוא הקנאביס עשוי להניב למדינה יותר רווחים מאשר מתווה הגז הטבעי.

ביום חמישי האחרון, נערך הכנס השנתי של איגוד השמאים הישראלי. הדיון הכלכלי המרכזי בכנס התרכז ביכולתם של החקלאים הישראליים לגדל ולייצא קנאביס רפואי למדינות מעבר לים, וברווחים העצומים שמהלך שכזה יכול להניב.

ד"ר תמיר גדו: "קנאביס רפואי עשוי להיות שווה יותר מאשר מתווה הגז"
ד”ר תמיר גדו, מנכ”ל “שאיפה לחיים”

“שוק הקנאביס הרפואי בארה”ב עומד על שווי של כ-35 מיליארד דולר בשנה, כאשר המספרים ממשיכים לעלות עם כל יום שעובר”, ציין יו”ר האיגוד עו”ד דורון חבקין במהלך נאומו. “גם כאן אנו צריכים לעשות מהלך משמעותי בתחום ולהתחיל ליצור רווחים כבר עכשיו.”

על פי הדברים שנשא בכנס, תומך חבקין במהלך ממשלתי שיאפשר התחלת גידול קנאביס מסיבי על שטח חקלאי של כ-6,000 דונם באזור הערבה אשר זקוק נואשות לתקציבים ופיתוח, על ידי הפיכת השטח לאיזור גידול בלעדי של קנאביס רפואי המיועד לייצוא.

מהלך שכזה, באם ייעשה על ידי הממשלה באופן מסודר, יכול לשלב פיתוח מסיבי של השטח בעזרת תקציבים גבוהים יחד עם מיליוני שקלים שילכו לקופה הציבורית.

“אם מדינת ישראל הייתה מגדל קנאביס במקום פלפלים, הכלכלה הייתה מזנקת באחוזים רבים.” אמר ד”ר תמיר גדו, מנכ”ל החברה “שאיפה לחיים“, אשר תומך בגידול קנאביס רפואי למטרות ייצוא.

בהמשך דבריו, ציין גדו כי “הממשלה חייבת להתחיל להתייחס לשוק קנאביס הרפואי בתור תעשיית בריאות לכל דבר, ולהתחיל לממש את הפוטנציאל העצום החבוי בה – אשר עשוי להיות גדול יותר אפילו ממתווה הגז הטבעי.”

חוות גידול הקנאביס "שאיפה לחיים"
חוות “שאיפה לחיים”

במספרים: רווחי הייצוא החקלאי השנתי של ישראל לשנת 2012 (כולל כל סוגי הגידולים) עמד על 2.4 מיליארד דולר. על פי הערכותיו של חבקין, ניצול של אחוזים בודדים מתוך נתח השוק לקנאביס רפואי באירופה וארה”ב (אשר עומד על 60 מיליארד דולר בשנה) וכן החלפת מרבית הייבול הנמכר לקנאביס, יכניסו למדינה כסף רב יותר מזה המגיע מפרויקט הגז הטבעי – אפילו כבר בשנה הראשונה.

בדיון נכחו גם שני חברי הכנסת תמר זנדברג (מרץ) ומשה פייגלין (ליכוד), אשר תומכים גם הם במתווה הגידול והייצוא. “כולם מסתכלים על הקנאביס בתור תרופה בלבד. הגיע הזמן להבין שזהו מוצר חקלאי לכל דבר שאמור להיות מיוצא ברישיון,” אמרה זנדברג לכתב הג’רוזלם פוסט שסיקר את הכנס.

קודם בחו”ל – אחר כך בארץ

מלבד גידול וייצוא, הדיון בכנס סבב גם סביב הרווחים הטמונים בבניית שוק חוקי לקנאביס בתוך המדינה עצמה, במתווה של לגליזציה המניבה רווחי מיסי קנייה ומכירה פנימיים. במקרה כזה, נתן חבקין כדוגמא את המצב בקולורדו, בה נאסף תקציב-יתר של יותר מ-102 מיליון דולר בשנה האחרונה בלבד.

“תעשיית הקנאביס יכולה להתפתח ולכלול יצוא, מיסוי פנימי, מכירה בשני שווקים במקביל והמון רווחים,” הוסיף עמוס ריאב, אחד השמאים באיגוד. “אבל אם מדינת ישראל לא תתעורר ותעשה מהלך עכשיו, אנחנו נפספס את הרכבת.”

ראו גם:
מהפכה בישראל: קנאביס רפואי בבתי מרקחת
צפו: סיכום שנה של לגליזציה בקולורדו
תמר זנדברג למשטרה: “לא תסגרו את האינטרנט”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר