מגלגל...
x

קנאביס רודרליס: מעשב שוטה לפצצת גנטיקה אוטומטית

דוד של קנאביס: על שתי משפחות הזנים “אינדיקה” ו-“סאטיבה” בוודאי כבר שמעתם, אך דווקא קרוב המשפחה השלישי, רודרליס, הוא הבסיס למרבית הגנטיקה המבוקשת כיום בשוק – הזנים האוטומטיים. אז מה זה בכלל רודרליס, מאיפה הוא מגיע, ולמה הוא מתאים במיוחד למגדלים מתחילים.

החלוקה של צמח הקנאביס לזנים ותתי מינים המוכרת כיום, מבדילה בין 3 “משפחות זנים” או “זנים ראשיים”, כשהשניים העיקריים הם “אינדיקה” ו”סאטיבה” שמוכרים היטב לכל חובב קנאביס.

קרוב המשפחה השלישי והמפורסם פחות – קנאביס רודרליס (באנגלית Ruderalis) – הוא לא בדיוק “האח הקטן” של הזנים המוכרים, אלא יותר כמו קרוב משפחה “פראי” ופחות מבוית, שקיים בעולם הקנאביס המודרני בעיקר בשילוב עם זנים אחרים. אז מה זה בדיוק רודרליס ומאיפה הוא מגיע?

עלים של קנאביס סאטיבה, קנאביס אינדיקה, וקנאביס רודרליס

אז מה זה רודרליס?

מקור שמו של הרודרליס הוא מהמילה הגרמנית ‘רודרל’ (‘Ruderal’), שפירושה המדויק הוא “עשב שוטה” או “עשב הגדל בצדי הדרכים”, ומשמשת כדי לתאר צמח שמצליח לצמוח בסביבה שאינה מאויישת ואינו מושפע מתנאי סביבה או מהפרעות טבעיות אחרות.

קנאביס רודרליס - גנטיקה קשוחה שגדלה גם בתנאים קיצוניים
קנאביס רודרליס – גנטיקה קשוחה ואוטומטית

הרודרליס, שמסווג על ידי אחדים בתור “זן ראשי” בפני עצמו ועל ידי אחרים בתור תת-זן פראי של משפחת הסאטיבה, ידוע בחוסן שלו ובעמידותו האיתנה גם בתנאים קשים ביותר, וכן ביכולתו להתפתח גם במקומות בכדור הארץ בהם שורר אקלים קיצוני.

בניגוד לקנאביס סאטיבה ואינדיקה שמקורם במזרח הרחוק, מקורותיהם הגיאוגרפיים של זני הרודרליס הם באזור דרום-מזרח רוסיה (על גבול קזחסטן) וכן במזרח ומרכז אירופה – אזורים בהם נאלץ הצמח להתרגל לקיץ קצר יותר ולחורף ארוך, קר יותר וקשוח יותר.

עד היום ניתן למצוא קנאביס רודרליס מזנים שונים גם בסביבות הרי הקווקז באזור סין ומונגוליה, אזורים בהם שימש הצמח למטרות דתיות שונות, וכן באזורים רבים בארה”ב ובקנדה בהם הצמח נפוץ בטבע הפתוח ובעיקר ליד חוות ישנות ולא מיושבות.

במקביל לכוחו המדהים להכות שורש ולצמוח כמעט בכל מקום כעשב השדה, ה”רודרליס” מאופיין בכך שהוא צומח לגובה נמוך מאוד (25-70 ס”מ) בהשוואה לצמחי אינדיקה (גובה ממוצע של מטר בשיא הפריחה) ובמיוחד לצמחי סאטיבה (4 מטרים ואף יותר) , וכן הוא בדרך כלל יהיה בעל עלים רחבים יותר מהסאטיבה וצפופים פחות מהאינדיקה.

קנאביס מזן רודרליס שלא עבר כל שינויים או התאמות גנטיות על ידי מגדלים, יפיק פרחים קטנים וחסרי בשר לעומת הזנים האחרים, וכן בעלי ריכוז THC נמוך במיוחד (עד 1%). הקנבינואיד העיקרי שקיים בצמחי הרודרליס הוא CBD (קנבידיול), אך גם הוא נמצא בהם בריכוז נמוך מכדי לעורר השפעה רפואית ממשית.

רודרליס, אינדיקה, סאטיבה - מבנה חיצוני וצורת עלים כללית | תמונה: Leafly
רודרליס, אינדיקה, סאטיבה – מבנה חיצוני וצורת עלים כללית | תמונה: Leafly

בשל סיבה זו צמחי רודרליס “טהורים” אינם שמישים כלל עבור מטרות פנאי או מטרות רפואיות וכמעט שלא ניתן למצוא מגדלים (מומחים או מתחילים) שעוסקים היום בגידול של צמחים כאלו.

פריחה אוטומטית: DNA מבוקש

התכונה הייחודית העיקרית של זני הרודרליס, אותה הם “רכשו” בשל תנאי מזג האויר הבעייתיים באזורים בהם הם גדלים, היא תכונת הפריחה האוטומטית, שאינה תלויה במחזור שמש או עונות.

פריחה אוטומטית (באנגלית ‘Autoflowering’) משמעותה היכולת להתחיל את שלב הפריחה של הקנאביס ללא תלות בשינוי בשעות האור שמקבל הצמח ולאחר מספר ימים קבוע ומדויק בדרך כלל. כלומר צמח שנשתל באדמה ייפרח תוך 21-34 ימים, ללא קשר לתנאי הסביבה או האור להם הוא נחשף.

צמחי קנאביס "אוטומטיים" לגידול ביתי מהיר - גנטיקה של צמחי רודרליס
זנים “אוטומטיים” לגידול ביתי מהיר – גנטיקה של צמחי רודרליס

למרות “חוסר התועלת” שלהם בצורתם הטבעית, תכונה זו הפכה את זני הרודרליס למבוקשים על ידי מגדלי קנאביס מומחים כבר בשנות ה-70 של המאה הקודמת, שהשתמשו ב-DNA שלהם כדי ליצור הכלאות “אוטומטיות” של זנים פופולריים ולאפשר למגדלים ביתיים לגדל קנאביס בבית במהירות וללא תלות באור השמש או בנורות שידמו אותו.

כיום חברות הזרעים המודרניות מייצרות מגוון רחב של “זנים אוטומטיים” במטרה להקל על הגידול הביתי ולספק את הביקוש שנוצר לזנים אלו בעיקר בקרב מגדלים מתחילים.

הסיפור המלא של הזנים האוטומטיים כאן.

ראו עוד:
נתגלה גן שמשנה את השפעת הקנאביס
טיפים חשובים לגידול קנאביס אוטומטי
פרויקט: מיפוי גנטי מלא של כל זני הקנאביס

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר