טוען...

קנאביס ביום כיפור? כך תעשו זאת נכון

צום ביום הכיפורים הוא לא דבר פשוט, והוא עלול להיות מורכב אף יותר למי שרגיל לצרוך קנאביס בין אם למטרות פנאי או כטיפול רפואי. למה צריך לשים לב ועל מה חשוב להקפיד? בדקנו

רגע לפני יום הכיפורים, שבו נוהגים אנשים רבים לצום גם אם הם אינם דתיים במיוחד בחיי היום יום, צרכני הקנאביס שואלים את עצמם האם מותר לצרוך קנאביס למרות הצום והאם זה מסוכן באופן כלשהו מבחינה בריאותית.

נתחיל בשאלה הדתית. על פי ההלכה, כמו אכילה, שתייה, צפייה בטלוויזיה וכל פעולה אחרת, גם צריכת קנאביס אסורה ביום כיפור. עם זאת, מי שמטופל בקנאביס רפואי, כמו מי שמטופל בכל תרופה אחרת, יכול בדרך כלל לקבל אישור הלכתי מיוחד להמשיך ולצרוך את התרופה שלו, במיוחד אם היא מצילה את חייו ומונעת ממנו סבל או כאב גדולים. אגב, הדבר נכון גם למי שהפסקת האכילה והשתייה מסכנת את חייו. בנוגע לקנאביס הרפואי, לפעמים יבקשו הרבנים מהמטופלים בקנאביס לשנות את דרך הצריכה לשמן או לאידוי, במקום עישון, שנחשב לפעולה אסורה יותר ביום כיפור, כפי שמסביר הרב חנן שוקרון.

אולם בעוד שהשאלה הדתית היא בדרך כלל שאלה אינדיבידואלית, שבה כל אדם מחליט בנוגע לעצמו האם לצום או לא, ואם כן האם להימנע גם מכל שאר הרגליו, כמו למשל צפייה בטלוויזיה, השאלה הבריאותית מורכבת יותר.

ד"ר בן עמית
ד”ר בן עמית

לדברי ד”ר בן עמית, מומחה בפסיכיאטריה ופרמקולוגיה, המנהל את מרפאת הקנאביס במרכז השיקומי רעות בת”א, “לצריכת קנאביס יש כמה תופעות שיכולות להשפיע ואף להחמיר במידה והאדם צם ולא אוכל או שותה במהלך יום כיפור”. 

“קודם כל, חשוב לדעת שמי שצורך קנאביס באופן קבוע ומפסיק למשך 24 שעות, כמו למשל במהלך יום כיפור, עלול לחוש בתסמיני גמילה שיכולים להיות לא נעימים ולגרום לו לרצות לצרוך קנאביס במידה רבה יותר ממה שהוא מרגיש בדרך כלל, וזאת בשל ההימנעות הממושכת יחסית שהוא חווה.

“בנוסף, קנאביס גורם לירידה קצרה וחולפת ברמת הסוכר בדם, ולכן רבים ממליצים לצרוך קנאביס בצמוד למשקה ממותק או לאוכל. הירידה הזו בסוכר גורמת לרפלקס של רעב, המכונה מאנצ’יז. בתנאי צום, ההתגברות הזו של תחושת הרעב יכולה להיות מאוד לא נעימה”.

אז מה עושים?

“בנושא הזה, אני ממליץ אולי לעשות איזו פשרה וכן לצרוך אוכל או שתייה ממותקת, אבל בכמות קטנה מאוד. מי שבכל זאת מחליט לצום באופן מוחלט, אפשר למעט בצריכת הקנאביס וכך לצמצם את תחושת הרעב ולא להגיע למצב של רעב גדול, ומצד שני לא לסבול מתסמיני הגמילה.

“המלצה נוספת היא לשנות את הצריכה למוצר קנאביס אחר, למשל שמנים, שהאפקט שלהם הוא קבוע יותר וגורם לפחות ‘מכות’ של ירידת סוכר, או למוצרים שמכילים יותר CBD ופחות THC, שהוא הגורם העיקרי לירידת הסוכר”.

יש עוד תופעות שיכולות להתרחש כתוצאה מצריכת קנאביס במהלך הצום?

“בהחלט. הקנאביס משפיע על רמת לחץ הדם ועל קצב הלב, ובאופן כללי מוריד את הסיבולת והכושר. לכן, הוא מקשה יותר על אנשים שמתכננים למשל לצום ובמקביל לצאת להליכה או לרכיבה על אופניים, או להגיע לתפילה בבית הכנסת שמצריכה עמידה ממושכת. קנאביס במצב של צום יכול לגרום לסחרחורות, לדפיקות לב ובמקרים חמורים אפילו לאובדן הכרה או נפילות חלילה, במיוחד לאנשים בעלי רקע רפואי שהצום קשה להם. 

“לכן, מי שבוחר לצרוך קנאביס במהלך הצום, אני ממליץ לו להיות במצב של מנוחה ולהימנע ממאמץ פיזי ומחשיפה לשמש. עדיף שיהיה במצב סטטי ובמיקום מוצל וקריר ככל האפשר.

“תופעה נוספת, אם כי קריטית פחות אולי, היא שקנאביס גורם ליובש בריריות ואצל מי שלא שותה התחושה הזו עלולה להחמיר. יש כאלה שממליצים למשל להחזיק משהו בפה, כמו למשל מסטיק. זה גם אסור ביום כיפור, אבל שומר על הפרשת רוק ויכול להיות תחליף לשתייה או אכילה במידה ומרגישים יובש קשה בפה”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר