מגלגל...

צעיר שנתפס עם קנאביס ברכב זוכה בגלל שימוש במערכת “עין הנץ”

כתב אישום שהוגש נגד צעיר בגין החזקת 45 גרם קנאביס ברכב בוטל לאחר שהתברר שהשוטר עצר את הרכב בעקבות מידע ממערכת "עין הנץ". השוטרים ניסו להסתיר את הנתון אך השופטת הורתה לחשוף אותו. עוה"ד הצטרף בעקבות המקרה לעתירה נגד המערכת.

צרכני קנאביס רבים מכירים את הרגעים המפחידים הללו, שבהם מחליטים שוטרים לערוך חיפוש בדירתם או ברכבם על סמך “ריח של סם מסוג מריחואנה”. פעמים רבות זה נגמר ברישום פלילי או בפתיחת תיק ולבטח בשלילת רישיון נהיגה לפחות באופן זמני, ובמידה ונתפסת כמות גדולה יותר, המקרה עלול להגיע גם לכתב אישום ולפתחו של בית המשפט. 

זה בדיוק מה שצעיר בן 20 מתל אביב כבר דמיין שיקרה גם לו בתחילת חודש מרס, לאחר שנעצר עם רכבו על ידי שוטר לבדיקה “שגרתית”. השוטר שעצר אותו החליט לחפש סמים ומצא ברכב 45 גרם של קנאביס. בדו”ח הפעולה שלו כתב אותו שוטר כי החיפוש בוצע על סמך ריח, אלא שהאמת היתה מורכבת יותר, והובילה לבשורה משמחת במיוחד עבור הצעיר שנעצר, והואשם ב”החזקת סם מסוכן מסוג קנאביס”.

מעבר ל”ריח”, חלק מדו”ח הפעולה שמילא השוטר הושחר כך שלא ניתן היה לקרוא אותו, מה שהעלה את חשדו של עורך הדין אבירן אסבן, שייצג את הצעיר שנתפס. עו”ד אסבן עתר לבית משפט השלום בת”א בדרישה לחשוף את השורות המושחרות, השופטת דנה אמיר קיבלה את העתירה לגילוי הראיה, והתברר כי המשטרה הסתירה את החלק בדיווח שבו כתב השוטר כי “לפני המחסום ממוקמת מצלמה של ‘עין הנץ’, שהקפיצה לי שיש עליו מידע של סמים ויש לבצע עליו (על הנאשם) חיפוש”.

“ברגע שנחשף החלק הזה של הדו”ח ובית המשפט ראה שהיה שימוש בעין הנץ”, מסביר עו”ד אסבן בשיחה עם מגזין קנאביס, “טסתי לבית המשפט העליון להראות איך משתמשים במערכת עין הנץ, ועוד מסתירים את זה. ביקשתי לבטל את כתב האישום, והעליון נתן למחלקת הבג”צים בפרקליטות להגיב לבקשה עד ה-3 במרס. באותו יום, הם חזרו בהם מכתב האישום”. מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי המידע המודיעיני שעלה בעין הנץ נגע לרכב בו נסע הנהג ולפיו הרכב הזה שימוש לסחר בסמים לפני כחודש. עם זאת הנהג הוא אינו הבעלים של הרכב אלא רק הלווה אותו מחברו.

למרות ביטול כתב האישום, הישג נדיר לכשעצמו, עו”ד אסבן ממשיך במאבקו נגד השימוש במערכת עין הנץ, שלא מעט אזרחים סובלים מנחת זרועה. “המערכת הזו, שיודעת לאכן מספרי רכבים וגם תווי פנים של מי שיושב ברכב, ולהצליב אותם עם הנתונים שיש למשטרה על אותם אנשים או רכבים, היא מערכת פיראטית שלשימוש בה ולה עצמה אין הסמכה חוקית”, הוא מסביר. 

לדבריו, “המשטרה משתמשת במערכת בעקבות אישור מיוחד של היועמ”ש משנת 2012, אבל בית המשפט העליון קבע לא מזמן, בהקשר לאיכוני השב”כ בתקופת הקורונה, שאין דבר כזה להשתמש במערכת טכנולוגית שפוגעת בפרטיות מבלי שזה יהיה מעוגן בחוק. בהקשר למערכת של השב”כ, בית המשפט אישור להשתמש במערכת הזו לזמן מוגבל של שלושה חודשים, ואילו בעין הנץ המשטרה משתמשת כבר עשר שנים תוך חדירה לפרטיותם של האזרחים”.

“הם פשוט מריצים מידע באופן קבוע ועוקפים את בית המשפט, והם גם יודעים שזה בתחום האפור, אז השוטר שעצר את הלקוח שלי הסתיר את השורה על השימוש בעין הנץ וכתב ‘הרחתי קנאביס ולכן עשיתי חיפוש’, אבל איך הוא הריח מרחוק?”

לדבריו “הרכב בכלל לא נעצר בגלל עבירת תנועה או משהו כזה, אלא בגלל מידע שעלה עליו בעין הנץ שהוביל את השוטר לעצור את הרכב. אגב, המידע הזה היה במועד המעצר כבר מידע בן חודש, והמשטרה לא יכולה להשתמש במידע כזה כי גם זו פגיעה בפרטיות. אם למשטרה יש מידע מפליל, הם חייבים לעשות בו שימוש בתוך 24 שעות או לפנות לבית משפט לקבל צו חיפוש, ופה לא היה צו אלא סתם מעצר”.

הלקוח שלך נעצר ושוחרר מייד?

“ממש לא. הוא היה עצור במשך שבוע וזו גם הסיבה שהגשנו לבית משפט השלום בת”א תביעת פיצויים נגד המשטרה על סך 77 אלף שקלים. ביום חמישי (6.5) הם צריכים להגיש תגובה לתביעה. הלקוח שלי היה עצור במשך שבוע על 45 גרם של קנאביס. הוא לקח אחריות על הקנאביס, אבל זו עדיין לא סיבה לעצור מישהו במשך שבוע ולכן הגשנו תביעת פיצויים על המעצר שלו, על הוצאות המשפט ועוד”.

אבירן אסבן (צילום: אסנת רום)
עו”ד אבירן אסבן (צילום: אסנת רום)

מעבר למקרה הפרטי של אותו צעיר, לשימוש במערכת עין הנץ יש כמובן השלכות על הציבור כולו, מה שהוביל את אסבן להצטרף לעתירה נגד המערכת שהגישה בינואר האחרון האגודה לזכויות האזרח לבית המשפט העליון. 

בעתירה דורשת האגודה להורות למשטרה לחדול ממעקב אחרי האזרחים באמצעות שימוש במערכת הטכנולוגית החסויה, עד להסדרה חוקית ופומבית של השימוש במערכת, אשר אינו מוסדר בחוק והתבצע עד היום על פי הנחיות פנימיות חסויות של המשטרה.

“ב-27 למאי אהיה בדיון בעליון בנושא, בפני הרכב של שלושה שופטים בראשות הנשיאה אסתר חיות”, מסביר עו”ד אסבן. “הצטרפתי לעתירה שמבקשת לפסול את כל השימוש במערכת עין הנץ, שכן לשימוש בה אין הסמכה בחוק והיא חודרת לפרטיותם של האזרחים”. 

“למרות שכתב האישום נגד הלקוח שלי בוטל ומחלקת הבג”צים טענה שכבר אין לי עניין בעתירה הזו, הגשתי בקשה להצטרף בכל זאת ולחשוף בפני בית המשפט לחשוף את כל מה שאני יודע לגבי השימוש בעין הנץ בתיק שייצגתי. לכן זומנתי לדבר, ואז בית המשפט העליון יחליט אם אני יכול להמשיך להיות חלק מהעתירה”.

“חשוב להבהיר שהעתירה לבית המשפט העליון היא בעיקר נגד השימוש במערכת עין הנץ באופן שוטף. לכל שוטר יש גישה למערכת הזו והם עושים בה שימוש יומיומי וכמו שראינו גם מסתירים את השימוש הזה. אין בכלל הבחנה בין מקרים חמורים, שבהם המערכת הזו יכולה אולי להציל חיים, לבין מקרים לא חמורים, כמו עבירות קנאביס, שבהן הזכות לפרטיות כמובן גוברת”. 

“המערכת הזו יכולה להציל מישהו מרצח, ואם יש סכנה כזו ואפשר לאתר בעזרתה חשודים בפשעים חמורים אז אדרבה, אבל במשטרה לא עושים שום הבחנה ואין להם שום הנחיות מסודרות של איך להפעיל אותה. כל שוטר שלוחץ על כפתור נחשף לכל המידע, שכולל גם עבירות קנאביס או עבירות קלות אחרות”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר