טוען...

צה”ל: 50% אחוז מתיקי מצ”ח – על עבירות סמים

דו”ח חדש של הסניגוריה הציבורית מציג נתונים מזעזעים על כמות החיילים המואשמים בשימוש והחזקת סמים. למעלה מ-50% אחוזים מתיקי מצ”ח במהלך שנת 2013 נתפחו בגלל עבירות סמים.

במהלך השנה החולפת נפתחו במצ”ח (המשטרה הצבאית) 849 תיקים, מתוכם למעלה כ-50% אחוזים בגין עבירות סמים – כך עולה מדו”ח הסניגוריה הצבאית לשנת 2013.

חיפוש סמים צבא
חיפוש סמים בצה”ל (צילום׃ אורי ברקת, “במחנה”)

על פי אתר הפרקליטות הצבאית, בצבא יש מדיניות אכיפה נוקשה בעניין עבירות סמים. גם שימוש בודד בסם שבוצע ע”י חייל, ואפילו שנעשה בחופשה, יטופל בחומרה ויכול להסתיים בהרשעה בבית הדין.יש לזכור שהרשעה פלילית יכולה לגרור אחריה רישום פלילי.

ראו: תמר זנדברג: “גם לחיילים מותר לעשן חשיש”

“עבירות סמים” בצבא כוללות בין היתר שימוש בסם מסוכן, החזקת סם מסוכן, גידול סם מסוכן, ייצורו או הפקתו, החזקת כלים לצריכת סם מסוכן, סחר בסם מסוכן או הספקתו, תיווך בעסקת סם מסוכן ואף סירוב לתת דגימת שתן לאחר שהוצא צו אישי מאת קצין שיפוט במשטרה צבאית.

עוד נמצא בדו”ח כי צה”ל מסרב להשוות את תקופת המעצר של חיילים לזו הקיימת בקרב אזרחים, בטענה של מחסור בכוח אדם. על פי הדיווח ב’הארץ‘, לפי הפקודות הצבאיות, חיילים שנעצרים כיום מחויבים לבוא בפני שופט צבאי תוך 48 שעות מרגע מעצרם. לשם השוואה, אזרחים מחויבים לבוא בפני שופט תוך 24 שעות בלבד.

“מדובר באחת הסוגיות החשובות בהן עוסקת הסניגוריה הצבאית, שכן היא נוגעת באחת הזכויות הבסיסיות של כל אדם – הזכות לחירות”, נכתב בדו”ח הסניגוריה.

ראו: מדריך לחייל: מה לעשות בבדיקת סמים של מצ”ח?
ראו גם: רציתי להיות חייל בסיירת, סיימתי עם תיק פלילי
ראו גם: לוחם צה”ל סובל מפוסט טראומה ולא מקבל קנאביס רפואי
ראו גם: הג’וינט חזק? צה”ל חזק!

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר