טוען...

פירצה באתר משרד הבריאות: בקשות לרישיון קנאביס הוגשו ללא בקרה

פרצה במערכת הנפקת רישיונות הקנאביס הרפואי באתר משרד הבריאות אפשרה לכל אחד לבצע פעולות בשם רופאים, כולל הגשת בקשות לרישיון. לא ידוע בשלב זה האם נופקו רישיונות בשיטה זו בפועל, וכמה

חוקר סייבר ואבטחת מידע גילה פירצה שאפשרה להגיש בקשה לרשיון קנאביס לכל אדם בשמו של רופא מן המניין. הגישה התאפשרה ככל הנראה במשך חודשים רבים ונסגרה השבוע בעקבות פנייתו למשרד.

החוקר, ליאור בן דוד, מספר כי המערכת דרשה הליך הזדהות פשוט מדי, ואפשרה ביצוע פעולות בשמם של רופאים על ידי שימוש בפרטים קלים להשגה כמו מספר רופא, תעודת זהות ותאריך לידה של הרופא.

“את מספרי הרופאים ניתן למצוא בקלות מכיוון שהם נגישים לציבור בקלות במאגרי המידע הגלויים של משרד הבריאות,” הוא אומר. “גם את תעודת הזהות ותאריך הלידה ניתן למצוא בקלות בחיפוש בגוגל, על קיר של כל רופא ובמאגרים למינהם”.

כך ניתן היה להגיש בקשות לרישיון קנאביס רפואי

בן דוד דיווח על הפרצה למערך הסייבר ולמשרד הבריאות, שטיפלו בפרצה כך שכעת נדרש רופא לעבור תהליך זיהוי במערכת ההזדהות הלאומי בטרם הגשת הבקשה. כמו כן, בעת הגשת הבקשה ישנה כעת הבחנה בין רופא שמוסמך להגיש בקשה שכזו ובין כזה שלא.

ממשרד הבריאות טרם נתקבלה תשובה לשאלה האם למיטב ידיעתם נעשה שימוש בפרצה זו עד כה, כמה פעמים, והאם וכמה רישיונות קנאביס רפואי נופקו באמצעות שיטה זו.

כזכור, בשנה שעברה פורסם כי המשטרה עצרה את אביעד נעים, בן 29 מאזור השרון, בחשד שהצליח לנפק רישיונות קנאביס רפואי דרך אתר משרד הבריאות באמצעות מסמכים מזוייפים וחתימות של 3 רופאים.

לאחר שהוגשו עשרות בקשות מקוונות באתר משרד הבריאות לקבלת רישיון לקנאביס רפואי, הבחינו במשרד כי הבקשות הן עבור גברים כשבמסמכים הרפואיים המצורפים מצוינות בעיות רפואיות האופייניות לנשים בלבד.

עובדות אלו העלו חשד במשרד הבריאות, שהוביל לתלונה שהוגשה על כך במשטרה שפתחה כאמור בחקירה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר