מגלגל...

פרסום ראשון: עד המדינה בפרשת טלגראס יואשם בעבירות מין

כתב אישום בגין עבירות מין חמורות צפוי להיות מוגש בימים הקרובים נגד עד המדינה בפרשת "טלגראס", כך חושף מגזין קנאביס לראשונה. עובדת היותו של עד המדינה עבריין מין לכאורה עשויה כמובן לפגום באמינות עדותו בפני בית המשפט אותה הוא אמור להציג בעוד כחודשיים

למגזין קנאביס הגיע מידע לפיו בימים הקרובים עתיד להיות מוגש כתב אישום בעבירות מין חמורות כנגד עד המדינה א’ (47), מי שהיה מנהל “צוות עוקץ” ברשת טלגראס, הפך להיות סוכן משטרתי ועד מדינה, ומי שהפיל למעשה את שרשרת הניהול של טלגראס והביא למעצרו באוקראינה של מנהל הרשת עמוס סילבר.

כזכור, בחודש מרץ 2019 נעצרו עשרות חשודים בעבירות של סחר בסמים, הלבנת הון ועבירות של ארגון פשיעה, כאשר על פי הנטען הם שימשו כחברים וכמנהלים ב”טלגראס”, אותה קהילת רשת שהוקמה על ידי עמוס סילבר בשנת 2017. 

כחודש לאחר מכן הוגשו לבית המשפט המחוזי מרכז בלוד שני כתבי אישום כנגד 28 מעורבים – כתב אישום אשר בו טוענת המדינה כי טלגראס הינו למעשה ארגון פשיעה אשר עסק בתיווך לסחר בסמים מסוכנים, הדחת קטינים לסמים מסוכנים, שיבוש מהלכי משפט, הלבנת הון ועוד. עוד נטען בכתב האישום כי באמצעות טלגראס נמכרו גם סמים מסוגים נוספים, כגון LSD ו-MDMA.

סוכן סמוי הסגיר את טלגראס
א’, בן 47 היום, עד מדינה בפרשת טלגראס ומי ששימש כסוכן סמוי של המשטרה והביא להפלת הרשת ומעצר מנהלה עמוס סילבר – חשוד בעבירות מין

מרבית חומר החקירה שעליו בוססו שני כתבי האישום מקורו בראיות אשר אסף א’, מי שהיה מראשוני המצטרפים לטלגראס ושימש במספר תפקידים, בין היתר כראש ענף עוקץ, שהיה אמון על טיפול בתלונות של לקוחות על סוחרים.

א’, אשר נעצר בגין עבירה של גידול קנאביס והיה צפוי לעונש מאסר לא קצר, החליט לספר את כל הידוע לו לחוקרי משטרת ישראל והפך לסוכן משטרתי אשר תיעד במהלך תקופה ארוכה את כל ההתכתבויות בקבוצות טלגראס ובקבוצת המנהלים בשם “ניהול גבוה”. הוא הקליט את חברי קהילת הרשת ואף רכש במספר מקרים סמים פסיכדליים מחברי הקהילה. 

א’ אף היה אחראי כאמור גם על הבאת המנהל הראשי סילבר מארה”ב לאוקראינה בתואנה של הזמנה לחתונה ובכך למעשה הביא למעצרו.

עמוס סילבר מנהל רשת טלגראס בניידת באוקראינה מיד לאחר מעצרו

אותו א’ חתם על הסכם עד מדינה לאחר שהתחייב שלא לבצע עבירות פליליות נוספות על אלה שבהן הודה בפני חוקרי המשטרה, אך למרות ההסכם, למגזין קנאביס נודע כי כנגד עד המדינה א’ נפתח לאחרונה תיק חקירה וכתב האישום נגדו צפוי להיות מוגש בימים הקרובים.

אותו הסוכן, שפעל יחד עם להב 433, נפל ברשתה של סוכנת משטרתית שהתחזתה לקטינה ופעלה במסגרת יחידה 105 של להב 433 עצמה. העבירות אשר נטען כי ביצע אותו הסוכן בוצעו ברשת האינטרנט וכתב האישום כנגדו צפוי לכלול עבירות של ניסיון להטרדה מינית והחזקת פרסום תועבה ובו דמות של קטין – עבירות מין חמורות לכל הדעות אשר בשנה האחרונה קבע בית המשפט העליון כי יש להחמיר בעונשם של מי שמבצעים אותם ולכלול עונש הכולל מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח.

א’ היה אמור להגיע במהלך חודש אוקטובר הקרוב להעיד בבית המשפט המחוזי במשפטם של 20 מחברי טלגראס, כאשר בנפרד מתנהל משפטו של סילבר ושבעה נאשמים נוספים שנטען שהיו מצוות הניהול. הליך זה מצוי בשלבים מוקדמים של בחינת הראיות ובקשה לפסילתן. 

כעת, לא ברור כיצד יכולה משטרת ישראל להסתמך על עדותו של מי שלכאורה מסתמן שהוא לכאורה מעין “צייד קטינים” ברשת האינטרנט.

תגובת עורכי דינו של עמוס דב סילבר, איתי בר עוז וניצן ביילין מטעם הסניגוריה הציבורית: ״אנו טענו כבר מזמן שהסוכן ביצע עבירות פליליות חמורות בתקופה בה הופעל ע״י המשטרה. כעת גם המדינה מכירה בכך שהסוכן עד המדינה בפרשת טלגראס הוא לכאורה עבריין, ומסתבר שלכאורה גם עבריין מין. כאשר יעלה להעיד, ייחשפו עבירות פליליות נוספות שעשה בתקופה בה שימש כסוכן מטעם המדינה. אין לדעת אם ביצע גם עבירות מין כלפי קטינים בתקופה בה פעל בשירות המשטרה, והדבר מחייב בדיקה מעמיקה, ואת ביטול הסכם עד המדינה. עמוס דב סילבר ממשיך לעמוד על חפותו וינהל את המשפט עד תומו״.

תגובת עורך הדין נדב גרינולד המייצג את אחד הנאשמים בתיק: “עד המדינה הראה למשטרה ולפרקליטות את פרצופו האמיתי, מדובר בעבריין שביצע עבירות רבות, בין היתר גם לאחר שחתם על הסכם עד מדינה ואפילו לא חודל מלבצע עבירות כעת. יהיה טוב ונכון אם המדינה תבחן שוב את הסתמכותה על עדותו של מי שמיוחסות לו עבירות מין בקטינים”.

יתר הנאשמים בפרשת טלגראס מיוצגים על ידי עורכי הדין קובי סודרי, ירון ברזילי, איתי רוזין, לירן זילברמן, משה וייס ועינת בן משה.

הערת העורך: יש לציין כי בשלב זה עדיין עומדת לא’, כמו גם לנאשמים בתיק טלגראס, חזקת החפות עד אשר יחליט בית המשפט אחרת.

בעדותו של א’, שחלקים ממנה נחשפו לראשונה באתר ‘פוסטה’, פירט א’, שהשתמש בכינויים ‘לואקר’, ‘חורש מזימות’ ועוד, כיצד הגיע למעמדו הבכיר בטלגראס כמנהל “צוות עוקץ” האחראי על נושא האבטחה וגביית הכספים – תפקיד שאיפשר לו גישה לכל ערוצי הניהול אותם הסגיר למשטרה.

עוד הוא פירט בעדותו מדוע החליט להסגיר לידי המשטרה את 42 מחבריו ושותפיו העסקיים לניהול הארגון, כולל את המנהל הראשי עמוס סילבר אשר נלכד באוקראינה במסגרת מבצע משטרתי שכונה “קפטן אמריקה”.

עץ מבנה טלגראס
עץ מבנה ניהול ארגון ‘טלגראס’ כפי שנחשף על ידי המשטרה על בסיס עדויותיו של א’

“אני דמות מוכרת בטלגראס שזוכה להמון כבוד מכל הסוחרים, איתי הם פחות מתווכחים, הם מקבלים את הפסיקה שלי, אני מין בורר כזה,” סיפר א’ לחוקר המשטרה לאחר שנתפס בעבירת גידול קנאביס והחליט למסור מידע יקר ערך תמורת שחרורו.

לדבריו הוא הכיר את סילבר לראשונה כמה שנים קודם לכן כשנפגשו לעישון קנאביס קבוצתי במתחם קבר רבי שמעון בר יוחאי במירון וביערות הסמוכים. א’ הוא זה שמימן בהמשך לסילבר את הדירה בה שהה זמן רב בניו יורק והוא גם זה שהזמין אותו להיות שושבין בחתונה שנערכה כביכול באוקראינה שלכבודה הגיע מנהל טלגראס למדינה ונעצר לאחר כמה ימים במלון.

לאחר שנעצר בקיץ 2017 החליט א’ לשתף פעולה עם המשטרה ולשמש כסוכן סמוי בהנהלת טלגראס על מנת להביא להסגרת המנהלים לבסוף. אך כשנעצר עלה חשד בהנהלה כי ייתכן והוא משתף פעולה עם המשטרה וכדי להסיר חשש זה החליט לסייע לסילבר בטיפול במקרה עוקץ גדול ולזכות שוב באמונו.

“לפני שנעצרתי טיפלתי בקבוצה של נוכלים מהישוב מבוא בית”ר ליד ירושלים, שהיו מתחזים לעמוס סילבר ומבקשים תרומות בשמו,” הוא תיאר בעדותו. “בחודש שהייתי עצור ונעלמתי מהשטח הם שוב התחילו לעקוץ, ואז עמוס סילבר פנה אלי ושאל אותי אם אני מוכן לעזור, כי כל המידע היה בראש שלי. אמרתי שכן ואז הוא הציע לי לחזור לניהול בטלגראס”.

כשנשאל איך הצליח להגיע לתפקיד ניהולי בכיר בטלגראס הסביר כי “עברתי אימות למנהל, עם הרבה שאלות מכשילות. נדרשתי להציג צילום תעודת זהות שלי, פרופיל פייסבוק שלי, חפרו בו לראות שאין לי קשרים כאלה ואחרים עם גורמי חוק, למרות שיש לי לא מעט שוטרים חברים בפייסבוק שזה הכי מצחיק.”

כשנשאל לגבי אופי תפקידו כמנהל ‘צוות עוקץ’ האחראי על גביית כספים תיאר: “אני מטפל בעקיצות אלימות מעל 30 אלף שקל, או עקיצות של סוחרים שאני יודע שהם גדולים ויש מאחוריהם אנשים שניתן להפעיל אותם מחוץ לרשת טלגראס על מנת לסגור חשבונות במרכאות כפולות ומכופלות, ואז אני נכנס לתמונה כגורם מפשר. אצלי בצוות יש כרגע כתשעה מנהלים. הם מסתדרים בלי שאני אצטרך להתערב או אפילו לדעת מה הם עושים. אני פשוט עובר על התלונות, ואם אני רואה שתלונות מסויימות גדולות על אותו מנהל אני מפקיע את הטיפול מידיו ומעביר למנהל מתאים, או לוקח את הטיפול בעצמי.”

בהמשך עדותו הסביר א’ את חלק מהסיבות בגינן החליט להסגיר את הנהלת טלגראס למשטרה. לדבריו הסיבה היא שבטלגראס התעקשו לקדם מכירת קנאביס וסמים אחרים לבני נוער.

על פי הדיווח באתר ‘פוסטה’ בשבועות הבאים עבר א’ שורה של מבדקים בימ”ר צפון ובפרקליטות לצורך בחינת התאמתו לשמש כסוכן סמוי. ב-19 לדצמבר 2017 בוצעה עסקת המבחן שלו, הוא רכש קנאביס משני אחים צעירים מהכרמל בחיפה. מאז הוא הוא הופעל על ידי ימ”ר צפון ויאחב”ל במשך תקופה ארוכה מאוד יחסית, עד חודש מרץ 2019, אז נעצרו למעלה מ-40 חשודים על בסיס העדויות שלו. מעבר לקניות סמים מבויימות שביצע, הוא שרטט לפרטי פרטים את מבנה הארגון, מה שהשתקף בטבלה שהופצה על ידי דוברות המשטרה וקצרה כותרות ענק בכל האתרים ומהדורות החדשות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר