חשיפת ‘פוסטה’: עדות הסמוי שהסגיר את טלגראס למשטרה

לאחר שנעצר בעבירת גידול קנאביס כשבעברו רישומים פליליים על שימוש בקנאביס, החליט א', בן 45, אחד הבכירים ביותר בהנהלת 'טלגראס', להסגיר את חבריו למשטרה. כל שדרת הניהול, 42 אנשים כולל המנהל עצמו, נעצרו במבצע בינלאומי. חלק מעדותו של א' נחשף כעת לראשונה באתר 'פוסטה' של אמיר זוהר.

תמונתו ופרטיו האישיים של הסוכן הסמוי שגויס למשטרה מתוך הנהלת ארגון ‘טלגראס’ כבר נחשפו, אך כעת נחשף גם חלק מעדותו במשטרה בעת שגויס לתפקיד.

בימים אלו נמצא הסוכן הסמוי, א’, בן 45, תחת הגנת משטרה, זאת לאור איומים לחייו. בקרוב, לאחר השלמות החקירה, הוא צפוי לעבור הליך שינוי זהות ואולי אף לעזוב את הארץ במימון המדינה.

סוכן סמוי הסגיר את טלגראס
תמונתו של א’ נחשפה ברשת, לצד פרטיו האישיים במלואם, כתובת מגוריו ועוד

בעדות שחלקים ממנה נחשפו באתר ‘פוסטה’ (כאן) מפרט א’, שהשתמש בכינויים ‘לואקר’, ‘חורש מזימות’ ועוד, כיצד הגיע למעמדו הבכיר בטלגראס כמנהל “צוות עוקץ” האחראי על נושא האבטחה וגביית הכספים – תפקיד שאיפשר לו גישה לכל ערוצי הניהול אותם הסגיר למשטרה.

עוד הוא מפרט בעדותו מדוע החליט להסגיר לידי המשטרה את 42 מחבריו ושותפיו העסקיים לניהול הארגון, כולל את המנהל הראשי עמוס סילבר אשר נלכד באוקראינה וכלוא שם גם כעת, זאת במסגרת מבצע משטרתי שכונה “קפטן אמריקה”.

“אני דמות מוכרת בטלגראס שזוכה להמון כבוד מכל הסוחרים, איתי הם פחות מתווכחים, הם מקבלים את הפסיקה שלי, אני מין בורר כזה,” סיפר א’ לחוקר המשטרה לאחר שנתפס בעבירת גידול קנאביס והחליט למסור מידע יקר ערך תמורת שחרורו.

לדבריו הוא הכיר את סילבר לראשונה כמה שנים קודם לכן כשנפגשו לעישון קנאביס קבוצתי במתחם קבר רבי שמעון בר יוחאי במירון וביערות הסמוכים. א’ הוא זה שמימן בהמשך לסילבר את הדירה בה שהה זמן רב בניו יורק והוא גם זה שהזמין אותו להיות שושבין בחתונה שנערכה כביכול באוקראינה שלכבודה הגיע מנהל טלגראס למדינה ונעצר לאחר כמה ימים במלון.

לאחר שנעצר בקיץ 2017 החליט א’ לשתף פעולה עם המשטרה ולשמש כסוכן סמוי בהנהלת טלגראס על מנת להביא להסגרת המנהלים לבסוף. אך כשנעצר עלה חשד בהנהלה כי ייתכן והוא משתף פעולה עם המשטרה וכדי להסיר חשש זה החליט לסייע לסילבר בטיפול במקרה עוקץ גדול ולזכות שוב באמונו.

“לפני שנעצרתי טיפלתי בקבוצה של נוכלים מהישוב מבוא בית”ר ליד ירושלים, שהיו מתחזים לעמוס סילבר ומבקשים תרומות בשמו,” הוא מתאר בעדותו. “בחודש שהייתי עצור ונעלמתי מהשטח הם שוב התחילו לעקוץ, ואז עמוס סילבר פנה אלי ושאל אותי אם אני מוכן לעזור, כי כל המידע היה בראש שלי. אמרתי שכן ואז הוא הציע לי לחזור לניהול בטלגראס”.

כשנשאל איך הצליח להגיע לתפקיד ניהולי בכיר בטלגראס הסביר כי “עברתי אימות למנהל, עם הרבה שאלות מכשילות. נדרשתי להציג צילום תעודת זהות שלי, פרופיל פייסבוק שלי, חפרו בו לראות שאין לי קשרים כאלה ואחרים עם גורמי חוק, למרות שיש לי לא מעט שוטרים חברים בפייסבוק שזה הכי מצחיק.”

כשנשאל לגבי אופי תפקידו כמנהל ‘צוות עוקץ’ האחראי על גביית כספים תיאר: “אני מטפל בעקיצות אלימות מעל 30 אלף שקל, או עקיצות של סוחרים שאני יודע שהם גדולים ויש מאחוריהם אנשים שניתן להפעיל אותם מחוץ לרשת טלגראס על מנת לסגור חשבונות במרכאות כפולות ומכופלות, ואז אני נכנס לתמונה כגורם מפשר. אצלי בצוות יש כרגע כתשעה מנהלים. הם מסתדרים בלי שאני אצטרך להתערב או אפילו לדעת מה הם עושים. אני פשוט עובר על התלונות, ואם אני רואה שתלונות מסויימות גדולות על אותו מנהל אני מפקיע את הטיפול מידיו ומעביר למנהל מתאים, או לוקח את הטיפול בעצמי.”

בהמשך עדותו הסביר א’ את חלק מהסיבות בגינן החליט להסגיר את הנהלת טלגראס למשטרה. לדבריו הסיבה היא שבטלגראס התעקשו לקדם מכירת קנאביס וסמים אחרים לבני נוער.

“התחילו ברשת דברים שאני לא מסכים איתם, אם זה סחר בפסיכודלי, סמים כמו MDMA, אקסטזי, LSD, טריפים, דוסה שזה תערובת של 12 סמים, נייס גאי, קוקאין וקטאמין, היתה מכירה של סמים לקטינים,” סיפר. “אלה דברים שגרמו להתמרמר על המערכת. היו לי ויכוחים על הנושא הזה עם עמוס סילבר, והוא תמיד אמר: ‘זאת המערכת שלי וככה זה יהיה’. פה החלטתי לעשות מעשה”.

על פי הדיווח באתר ‘פוסטה’ בשבועות הבאים עבר א’ שורה של מבדקים בימ”ר צפון ובפרקליטות לצורך בחינת התאמתו לשמש כסוכן סמוי. ב-19 לדצמבר 2017 בוצעה עסקת המבחן שלו, הוא רכש קנאביס משני אחים צעירים מהכרמל בחיפה.

מאז הוא הוא הופעל על ידי ימ”ר צפון ויאחב”ל במשך תקופה ארוכה מאוד יחסית, עד חודש מרץ 2019, אז נעצרו למעלה מ-40 חשודים על בסיס העדויות שלו. מעבר לקניות סמים מבויימות שביצע, הוא שרטט לפרטי פרטים את מבנה הארגון, מה שהשתקף בטבלה שהופצה על ידי דוברות המשטרה וקצרה כותרת ענק בכל האתרים ומהדורות החדשות.

עץ מבנה טלגראס
עץ מבנה ניהול ארגון ‘טלגראס’ כפי שנחשף על ידי המשטרה בסיועו של הסוכן הסמוי א’

“בראש הארגון עומד עמוס דב סילבר, שהוא המנכ”ל,” תיאר א’ בעדותו. “מתחתיו יש את בר אל, שהוא סמנכ”ל לשירות לקוחות. יש את גל סמנכ”ל כספים, יש את ‘הענק הירוק’ שהוא סמנכ”ל לענייני מגדלים, יש את ג’ון דיר ראש ענף אקטיביזם לקידום הלגליזציה, יש את wisesoul שהוא ראש ענף כוח אדם, יש את uninini שהוא ראש ענף דוברות, יש את trip שהוא ראש ענף אבטחה. מתחתיהם יש ראשי צוותים, מנהלים זוטרים, מתחת יש סוחרים, מגדלים וצרכנים. חברי הארגון פזורים בארץ מדן ועד אילת, ויש גם בחו”ל כולל מנהלים, בהודו, בארה”ב, באפריקה, באירופה, אפילו באומן אוקראינה”.

שאלת הכסף הגדול שגילגל הארגון גם היא עלתה בעדותו. “חלק מהמנהלים סוחרים בעצמם, אבל מערכת טלגראס גובה כסף רק עבור פרסומים באפליקציה,” הסביר לשוטרים. “מי שרוצה לפרסם בכמה אזורים, בנוסף לפרסום בערוץ הראשון שהוא חינמי, גובים על זה תשלום. ברשת פעילים כמעט 2,500 סוחרים (כ-1600 באיזור המרכז, כ-700 בצפון, כ-300 בירושלים ועוד כ-700 בדרום). את הסחורה הסוחרים מספקים ל-107 אלף לקוחות טלגראס בקירוב שרשומים בערוץ הגזע, זאת אומרת שהמספר הזה כפול ואפילו משולש, כי לא כולם חייבים לעבור דרך ערוץ הגזע.”

גם טענות שנשמעו לאורך תקופת פעילות טלגראס על כך שמעורבים בו ארגוני פשיעה, משפחות פשע ועבריינים, מקבלות חיזוק בעדותו של א’. “עבריינים גילו שהכסף נמצא בטלגראס, כמעט מיליון שקל ביום, אז הם שולחים ‘חיילים’ לעבוד שם ולעשות כסף. אם צריכים עזרה אין בעיה לפנות לאנשים שמקושרים ותמיד מקבלים עזרה וגיבוי. חרירים, ג’ארושים, הם הציעו להיות הגב שלנו ורוצים עכשיו לקבוע פגישה”.

המשטרה ממשיכה בימים אלו את חקירותיהם של עשרות מנהלי טלגראס. כמה בודדים מתוכם שוחררו כבר למעצר בית, אך רבים אחרים עוד עצורים. מנהל טלגראס, עמוס סילבר, כלוא כאמור עדיין באוקראינה. לדבריו עורכי דינו הוא במצב קשה וסובל מהתעללות מצד אסירים אוקראינים הכלואים עמו. סילבר מסרב להסכים להיות מוסגר לישראל ועורכי דינו מקווים שיצליחו לשחררו בעזרת פניה לבית הדין האירופאי לזכויות אדם בטענה כי מעצרו היה בלתי חוקי.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר