פרופ’ אסא כשר: “אי הפללה זה לא פתרון – רק לגליזציה”

אסא כשר, פרופסור לפילוסופיה זוכה פרס ישראל, מתייחס לראשונה לנושא רדיפת צרכני הקנאביס בישראל. פרופ’ כשר השתתף בועדת הסמים של הכנסת ואמר כי הוא תומך בלגליזציה ולא חושב שאי הפללה היא הפתרון. “הפללת צרכני הקנאביס אינה ראויה,” אמר.

ועדת הסמים של הכנסת התכנסה הבוקר (ג’) לדיון שכותרתו “מדיניות קנאביס: תפיסה מוסרית במדינה דמוקרטית” (כל הפרטים על הדיון כאן).

אסא כשר
פרופ’ אסא כשר

בדיון התארח לראשונה זוכה פרס ישראל, הפרופסור אסא כשר, חוקר בתחומי האתיקה ומי שחיבר את רוח צה”ל, הקוד האתי של צבא הגנה לישראל. “רדיפת צרכני הקנאביס היא אינה מוסרית כלל,” קבע.

“היום במסגרת החופש יש מגבלות על השימוש באלכוהול למשל. כך למשל על קטינים נאסר לצרוך את החומר. השימוש מוגבל גם במסגרת תפקוד מקצועי, כגון חיילים, שוטרים, שופטים וכו’. או מגבלות על נהיגה למשל, גם על בוגרים – זאת כדי למנוע סיכון.”

פרופ’ כשר הקביל את נושא הקנאביס לאלכוהול: “אני יוצא מנקודת הנחה שההשפעה של הקנאביס מקבילה לזו של האלכוהול. נכון שזו לא הקבלה מדוייקת, אבל בגדול ניתן להקביל. יש חופש לצרוך אלכוהול וראוי שיהיה חופש דומה גם בנושא קנאביס,” אמר.

“לגליזציה עדיפה על אי הפללה”

פרופ’ כשר הציג 4 שלבים שלראייתו יש לבצע בדרך להסדרת השוק:

  • יש לפתח מנגנונים לפיקוח על השימוש בקנאביס בבית הספר – יש לטפל בזה בצורה מאורגנת ויסודית בכל ההיבטים.
  • לפתח מנגנונים ואכיפה על איסור על צריכת קנאביס בגורמים רשמיים – צבא, משטרה וכיוצ”ב. מה עושים בחופשה שבועית וכד’. אין להיכנס לחייו של האזרח יותר מדי. כך בחופשה של שבועיים למשל, אין להיכנס לחייו של האזרח.
  • יש לפתח מנגנון של מעקב אחר תופעות לוואי. יש לבנות מנגנון טיפול באלו שניזוקים אם ניזוקים. כמו כן צריך להיות מחקר שוטף כדי לוודא רגולציה ראויה.
  • בשלב הרביעי יש תשתית של לגליזציה. מכניסים לתוקף את כל ההכנות, הגדרות, ובתנאים האלה זה מותר. לגליזציה פירושה שהחוק לא יאסור על צריכת קנאביס כלל ולא רק ‘אי הפללה’.

“אינני אוהב את הרעיון שישנו חוק שאוסר על קנאביס, אך יש מדיניות של אי הפללה,” הסביר פרופ’ כשר. “אני חסיד של שלטון החוק ולכן יש להסדיר את השוק – לגליזציה.”

“מפריע לי שזו מדיניות רשמית. כלומר יש פקיד שאומר בעצם ‘יש כאן חוק שלא צריך לאכוף אותו’. זה לא מקובל. צריך להסדיר את החוק,” סיכם.

צפו:

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי