פסטיבל ‘אינדיגו 2016’ יתבטל? “המשטרה כמו ארגון פרוטקשן”

פסטיבל המוזיקה “אינדיגו” היה אמור להיערך ביום א’ הקרוב אך צפוי להתבטל לאור דרישות אבטחה מחמירות במיוחד שהטילה המשטרה על המארגנים. “מאירוע לאירוע המשטרה מחריפה את התנאים,” הם אומרים. “זה כמו ארגון פרוטקשן, סחיטה באיומים.”

ביום א’ הקרוב היה אמור להיפתח פסטיבל ‘אינדיגו 2016‘, אחד ממוסדות הטראנס הבולטים בישראל בשנים האחרונות הפועל מאז שנת 2008 במתכונת שנתית. האירוע היה אמור להימשך יומיים לאורך ראש השנה באזור המושב ‘גבולות’ שבדרום הארץ.

למרות שלמעלה מ-5,000 חוגגים היו אמורים להגיע, מודיעים כעת המארגנים שהאירוע ככל הנראה לא יצא לפועל, זאת לאחר שאמש (ג’) קיבלו מהמשטרה שורת הוראות ותנאים חדשים לקיום האירוע. לטענת המארגנים הדרישות שהציבה המשטרה הן לא הוגנות במקרה הטוב ופושעות במקרה הרע – ולא מאפשרות להם לקיימו.

“סחיטה באיומים”

“מה שעושים לנו זו סחיטה באיומים, כמו אלו שמבקשים כסף כדי לשמור לך עסק, פרוטקשן,” אומר רונן, 41, ממארגני האירוע. רונן מפיק אירועים דומים משנת 1998 ואומר כעת שהמצב מעולם לא היה גרוע כל כך. “מאירוע לאירוע התנאים הולכים ומחמירים, דורשים מאיתנו סכומי עתק ללא סיבה מוצדקת בתואנות של אבטחה.”

מלבד סכומי העתק למימון נוכחות של מאות מאבטחים ושוטרים באירוע – בכמויות גבוהות בהרבה מאירועים קודמים או מקבילים עם מספר משתתפים גדול אף יותר – הציגו השוטרים דרישות נוספות כמו איסור על כניסה של ילדים עם הוריהם, תחימת הבארים בגדרות, מצלמות במעגל סגור, הפרדת האוהלים לאזורים נפרדים של 50 אוהלים במתחם, ועוד.

גם זה בטח יעניין אותך

“הדרישות הכספיות פשוט לא מאפשרות להרים את האירוע, גם אם נמכור את כל הכרטיסים זה לא יכסה את ההוצאות,” אומר רונן. “את הכל מצדיקים בתירוצי אבטחה. לא מבין למה לפני שנתיים על אירוע גדול פי 2 ביקשו ממני 160 אלף ש”ח. עכשיו הם דורשים 428 אלף – וזה רק על שוטרים. בסה”כ יצא לנו הוצאות של יותר מ-900 אלף שקל רק על רישוי לאירוע.”

“מצב הטראנס גרוע”

רונן וחבריו פנו כבר לייעוץ משפטי ומקווים שיצליחו למצוא פתרון כלשהו, אבל הם לא אופטימיים. “את ההנחיות החדשות נתנו לנו רק השבוע, 4 ימים לפני האירוע, בכוונה, כך שלא נספיק אפילו להתחיל את ההליך המשפטי,” הסבירו.

“המצב בישראל מבחינת אירועי טראנס הוא נורא, גרוע יותר מאי פעם,” מסכם רונן. “אי אפשר לעשות אירועי מחתרת כי הכל היום גלוי בפייסבוק ואם רוצים אישור מסודר אז דורשים סכומים בלתי אפשריים.”

בדף הפייסבוק של האירוע פירטו המארגנים את הבלאגן אליו נקלעו: “משטרת ישראל, תחנת אופקים, גזרה גזר דין מוות על פסטיבל אינדיגו במתכונתו המתוכננת במצפה גבולות, עצוב לנו מאוד לחוות את הניסיונות להכשיל את האירוע. עם הנתונים כרגע אנחנו פשוט לא יכולים להמשיך, הנזק הכלכלי שנגרם לנו בנקודת הזמן הנוכחי הוא ענק.”

יחד עם זאת ביקשו המארגנים להדגיש שעוד נעשים מאמצים לקיום האירוע כרגיל.

תגובת המשטרה:

היערכות משטרת ישראל לפסטיבל המדובר החלה בחודש אוגוסט וזאת בהתאם לבקשה שהוגשה בעיריית אופקים. בקשת המארגנים הינה לפי חוק רישוי עסקים פריט רישוי 7.7 ה. – “אמפיתיאטרון, מקום אחר לעריכת אירועי תרבות בידור וספורט תחת כיפת השמיים”. החל מהגשת הבקשה נערכה משטרת ישראל לאירוע תוך ליווי מקצועי של כלל הגורמים וביצוע פעולות רבות. מפיק האירוע קיבל כבר בתחילת הדרך את פריט הרישוי המדובר וחתם על תנאיו ואף קיבל לידיו תאריכים להגשת כלל המסמכים הנדרשים. מנגד, המפיק מטעמו לא דאג כי המסמכים יגיעו בזמן לידי גורמי המשטרה. בניגוד לרוח הדברים העולה בפנייתכם, קיבל מארגן האירוע את מלוא התמיכה ממשטרת ישראל לכל שינוי שביקש בכפוף לעמידה בתנאים אשר יבטיחו את שלום הציבור. יתרה מכך, משטרת ישראל באה לקראת המפיקים וקיימה ישיבה בהשתתפותם במטרה להבין כיצד ניתן להתקדם לקראת האירוע. למרבה הפלא, שעות ספורות מסיום אותה ישיבה הודיעו המארגנים כי הם מבטלים את קיום האירוע. לציין, נושא שוטרים בשכר נלקח בהיערכות זו כמו בכל היערכות בהתאם לנוהל “עבודה בשכר” של משטרת ישראל, כמות השוטרים נבחנה בהתאם לצורך המבצעי הכרוך בהיערכות זו.

גם גדי וילצ’רסקי פירסם סטטוס בעניין דרישות המשטרה:

כתב מגזין קנאביס ביקר באירוע בשנת 2013 (ראו כאן).

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר