טוען...

פניני טרפנים: התכשיט החדש של צרכני הדאב האמריקאים

מה זה פניני טרפנים, מה התפקיד שלהן ואיזו השפעה יש להן על חווית הצריכה

הכירו את הלהיט החדש שכבש את קהילת חובבי הדאבינג בצפון אמריקה והפך לסטדנרט קבוע בכל סשן, אשר מלבד לספק מראה נהדר ו”ממכר” משהו של כדוריות מסתחררות במהירות במהלך השאיפה, הוא אמור גם לשדרג את חוויית הצריכה והטעם.

פניני טרפנים (תמונה: Royal Queen Seeds)
פניני טרפנים (תמונה: Royal Queen Seeds)

ממה עשויות אותן “פניני טרפנים”, כיצד משתמשים בהן ולאילו דברים צריך לשים לב כדי לנצל אותן בצורה יעילה? בדקנו.

פיזור אחיד של חום

“פניני טרפנים” (Terpene Pearls), המכונים בשוק האמריקאי גם “כדורי טרפנים” (Terp Balls), “חרוזי באנגר” או “חרוזי דאב” (Banger/Dab Beads), הן כדוריות קטנות (בגודל 4-8 מ”מ) העשויות לרוב מקוורץ, סיליקון (צורן קרביד) או זכוכית בורוסיליקט (זכוכיות המכילות בורון ונחשבות למעט עמידות יותר לחום לעומת זכוכית “רגילה”).

עושים שימוש בכדוריות הללו בעת צריכת מיצויים במכשיר הדאב-ריג: הכדוריות ממוקמות בתחתית הבאנגר, והן מסייעות בפיזור אחיד של החום וחומר המיצוי בעת השאיפה, כדי לספק חווית צריכה משופרת וטעימה יותר. הסיבה לכינוי “פניני טרפנים” היא שהן מסייעות לטרפנים שבחומר המיצוי לבוא לידי ביטוי בצורה טובה יותר.

אופן השימוש

  1. יש להניח כדורית אחת, או מספר כדוריות בודדות, בתחתית הבאנגר
  2. להתחיל במלאכת החימום של הבאנגר (באמצעות מבער או מצית טורבו) לטמפרטורה המבוקשת
  3. כאשר הבאנגר מוכן, יש להניח בתוכו את חומר המיצוי המיועד לצריכה ולכסות עם המכסה (Cap)
  4. לשאוף את האדים: בעת הצריכה כדוריות הטרפנים יחלו להסתחרר בתוך הבאנגר, על-ידי כך הן מגדילות את שטח הפנים של המיצוי והחשיפה שלו לאוויר
סרטון הדרכה אודות “פניני טרפנים”. קרדיט: YO DABBA DABBA

יתרונות הכדוריות

טעם משופר – שמירה על טמפרטורה נכונה ופיזור אחיד של החום הם חיוניים לחוויית דאבינג איכותית ועשירה בטעמים.

ניצול חומר ופחות לכלוך – אלמלא כדוריות הטרפנים, פעמים רבות מתרחש מצב שבו חלק מחומר המיצוי נמרח על דפנת הבאנגר, מה שמביא לאי-ניצול מקסימלי של המיצוי.

יותר אדים – כדוריות הטרפנים גורמות ליצירת כמות אדים גבוהה יותר במהלך השאיפה, פרמטר שעבור רבים נחשב ליתרון ושיפור בחוויית הצריכה.

ניקוי יעיל של כדוריות טרפנים

בדומה למכשיר הדאב-ריג עצמו, גם כדוריות הטרפנים דורשות ניקוי יסודי בכדי שניתן יהיה לעשות בהן שימוש יעיל גם בפעמים הבאות. כדוריות מלוכלכות לא יצליחו להסתובב כראוי בזמן השאיפה ועלולות להשפיע לרעה על הטעם המתקבל.

ניתן לנקות את הכדוריות (ואת הבאנגר עצמו) באמצעות מקלות כותנה (“מקלות אוזניים”) ופדי אלכוהול. עבור ניקוי יסודי יותר מומלץ להשרות את הכדוריות באלכוהול (איזופרופנול) למשך כ-30 דקות, ולאחר מכן לשטוף ולייבש אותן.

מכיוון שהכדוריות הללו זעירות למדי (כאמור לרוב בגודל 4-8 מ”מ), קיים קושי מסוים בהתנהלות השיגרתית איתם. לשם כך פותחו כלים ייעודיים המכונים Grabbers, מעין עטים עם צבתות בקצה המסייעים באחיזה והשימוש בכדוריות הטרפנים הללו.

כמו כן, קצב הסחרור של “פניני הטרפנים” מושפע מסוג החומר ממנו עשוי המכסה של הבאנגר (Carb Cap) ובעיקר מאופן העיצוב שלו. מכסים מסוימים כמעט שלא יניעו את הכדוריות בזמן השאיפה ואחרים יסחררו אותן כהוגן. במידה שקיימת אפשרות כזאת, מומלץ לערוך התנסות עצמאית קודם כדי לוודא את ההתאמה.

מהיכן משיגים ומה העלויות?

טרנד הדאבינג אמנם כבר הספיק לעשות עליה לישראל וברחבי הרשת ניתן למצוא טקסטים וקבוצות דיון העוסקות בנושא, אולם נראה כי בכל מה שקשור לאביזרים הנלווים הצרכן הישראלי יעדיף לבצע את הרכישה מאתרים בחו”ל מאחר שהמגוון הקיים בחנויות המקומיות הוא דל למדי.

בחנויות הדשופס מקוונות למיניהן ישנו מגוון רחב של כדוריות טרפנים בשלל צבעים, גדלים וחומרים משתנים. טווח המחירים מושפע באופן טבעי מגודל ההזמנה (חנויות רבות מציעות הנחה על רכישה גדולה), סוג החומר, גודל הכדוריות, “אפקטים” מיוחדים (בעיקר גימיקים כגון כדוריות זוהרות בחושך או אולטרה-סגולות) וכמובן מהספק או הסוחר עצמו.

באופן כללי רכישה של שתי כדוריות 6 מ”מ עשויות קווארץ (המוצר הנפוץ ביותר בשוק) יעלו בין 2$ ל-8$, כאשר כאמור ניתן להוזיל עלויות כאשר מתבצעת רכישה גדולה יותר.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר