פירצה חוקית? מטופלים יכולים לקנות כמות חודשית כפולה של קנאביס

מסתבר שפירצה בנהלי הקנאביס הרפואי מאפשרת למטופלים לרכוש כמות חודשית כפולה של קנאביס - פעם אחת ישירות מהחברות באסדרה הישנה, ופעם שנייה מבתי המרקחת. משרד הבריאות מודע לעניין, אך לא אוכף אותו עקב חוסר בזמן וכח אדם.

משרד הבריאות נחפז להנפיק מרשמי קנאביס רפואי לעשרות אלפי מטופלים עוד לפני שרישיון האסדרה הישנה שלהם פג, כך שהם יכולים לרכוש את הכמות המגיעה להם פעמיים בחודש, במקום פעם אחת בלבד. נכון להיום יש יותר מ-30 אלף מטופלים המחזיקים בשני הרשיונות במקביל.

למגזין קנאביס נודע כי ישנם כבר לא מעט מטופלים שאכן עשו זאת בהצלחה, כך למשל ח’, שדיווח דרך טופס “המייל האדום” על השיטה שאפשרה לו לקבל החודש (אוקטובר) כמות של 100 גרם קנאביס במקום 50 גרם.

“קיבלתי את אספקת הקנאביס, 50 גרם, ישירות מהחברה עצמה, לפי המתכונת הישנה, ובמקביל ניגשתי עם המרשמים החדשים לבית המרקחת וקניתי שם 50 גרם נוספים,” מעיד ח’. “אף אחד לא שאל שאלות ולא אמר דבר”.

מדובר במטופלים מ-5 החברות שממשיכות לספק בתנאי האסדרה הישנה (“שאיפה לחיים”, “פארמוקן”, “טבע אדיר”, “קנדוק”, “תיקון עולם”). מטופלים של חברות “בטר” ו-“IMC” כבר לא יכולים לעשות זאת מאחר והחברות עצרו את האספקה הישירה. מטופלי “שיח” לכאורה יכולים לעשות זאת שכן החברה מספקת כמות חלקית.

למעשה גם עתה באפשרות המטופלים מהאסדרה הישנה לפנות למשרד הבריאות כדי לקבל מרשמים של האסדרה החדשה ולהשתמש בהם לצורך רכישה בבתי מרקחת. לפי תנאי המבצע שפירסם משרד הבריאות הזמנת מרשם אף מאריכה אוטומטית את תוקף הרישיון החדש בחצי שנה נוספת.

גורם בענף טוען כי אכן זה אפשרי, אך לא בטוח שזה חוקי. לדבריו “משרד הבריאות עלול לבוא חשבון עם מי שעשה זאת אם יתגלה שכך נעשה”. מנגד, יש הטוענים כי זכותם של חולים שקיבלו למשל אספקה חלקית לנסות ולהשיג את הכמות החסרה בדרך זו.

כך או כך יש לציין שמשרד הבריאות מודע לפירצה זו מזה זמן מה, ולא מהיום. הוא אף הנחה את חברות הקנאביס להעביר לו רשימות של מטופלים שרכשו באסדרה הישנה כדי למנוע זאת, אך מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי ככל הנראה אין ביכולתו ו/או אף בכוונתו לפקח על כך, עקב חוסר בכח אדם וזמן פנוי.

גורם המקורב לאחראים על נושא זה במשרד הבריאות מספר כי אלו העידו באוזניו שאכן הם אינם מבצעים מעקב אחר רכישות כפולות, ואף מציין כי החברות כבר לא מעבירות את הנתונים יותר. “בהתחלה הם סיפקו את הנתונים בשוטף, אבל נוצר מצב שבמשרד הבריאות כבר לא יכול לבדוק רשימות ידניות כי זה כרוך בהמון עבודה”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר