מגלגל...

פיסת היסטוריה: קציר הקנבוס בקיבוץ דפנה (1942)

בין השנים 1942-1943 גידלו קנאביס בשדות הקיבוץ. בתמונה: פועלים קוצרים קנאביס בשדות קיבוץ דפנה בשנת 1942.

מאז 1961, החוק הישראלי, הקובע כי קנאביס הוא “סם מסוכן ללא תועלת רפואית”, מתייחס גם אל בן-דודו של הקנאביס – ה’המפ’ (קנבוס), המשמש לתעשייה וכלל אינו מכיל חומרים פסיכואקטיביים – כחומר אסור בתכלית האיסור.

אך כידוע, לא תמיד היה זה כך – בין השנים 1942-1943 גידלו קנאביס בשדות קיבוץ דפנה בישראל. בעיתון “דבר” הופיעה ידיעה על חגיגות הקציר בקיבוץ. התקווה הגדולה הייתה ליצור ענף חקלאי חדש בישראל שיכול לספק עבודה ופרנסה להרבה אנשים ולספק חומר גלם למזון ולתעשייה.

קציר קנבוס בקיבוץ דפנה 1942
קציר קנבוס בקיבוץ דפנה 1942

ידיעה שפורסמה בעיתון ‘דבר’ בנובמבר 1942:

“אחרי חגי הקציר והבציר נזדמן לנו בימים אלה שוב לחוג חגיגה, שטרם מצאנו לה שם מתאים. מאות חברי המשק על אזרחיו המוזמנים התכנסו בחדר-האוכל הגדול. ליד שולחנות ערוכים לחוג חגיגת-בכורה זו. אנחנו הראשונים, שהכנסנו גידול תעשייתי חדש בארץ – הקנבוס.

לא רק בימי מלחמה יש לנו אפשרות להיות בלתי תלויים בחבלים וחמרי-קנבוס מיבוא חוץ. ניסיון הקנבוס בדפנה הוכיח, שהיבול עולה בארץ פי שנים מאשר בארצות אחרות ואף איכותו של החומר – הוא מסוג גבוה מאד. אין כל ספק שגידול זה יכול לשמש מפנה בחקלאות באזורינו – איזור החולה.

הודעה על חגיגות קציר הקנבוס
הודעה על חגיגות קציר הקנבוס בקיבוץ דפנה (1942)

לא רק ברזנטים וחבלים ובגדי-עבודה אפשר ליצור מחמרי הקנבוס, אלא הרבה דברי-לוואי. מלבד הסיבים מכילים זרעי-הצמח 35 אחוז שמן-מאכל והעצה שלו – מ-50-60 אחוז צלולוזה (לתעשיית נייר) ועוד חומרים אחרים. רק בעיבודו בלבד ימצאו פרנסה לרווחה 20-30 אלף פועלים.

עד שעה מאוחרת בלילה נמשכה החגיגה. יוזמי המפעל היו במצב רוח מרומם, ראו שמצפון ייפתח פרק חדש בתעשיית הארץ.” (מרדכי הלטר, עיתון ‘דבר’. 20 נובמבר, 1942. עמוד 4).

תודה לצח קליין על הטיפ.

ראו גם: “יבול מיליארד הדולר” – 10 עובדות מעניינות על המפ (קנבוס)
עוד בנושא: קנבוס.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר