עלייה חדה בהברחות קנאביס ממצרים לישראל

למרות הקמת הגדר, נתונים רשמיים מראים עלייה של למעלה מ-3,500% בכמות המריחואנה שנתפסה בגבול מצרים בדרכה לישראל בין 2014-2018. אם פעם מרבית ההברחות היו של חשיש, כעת מדובר בעיקר במריחואנה, והמרוויחים הגדולים הם הבדואים.

עלייה דרמטית של אלפי אחוזים בניסיונות הברחת קנאביס לישראל, כך לפי נתונים רשמיים של יחידת מג”ן שנלחמת בהברחות סמים בגבול ישראל-מצרים.

“כמעט כל יום יש ניסיון לחדור את הגבול ולבצע הברחה”, מספר מפקד היחידה סנ”צ אמיר דגוני בראיון לאתר ynet. “ברוב הגזרות הצבא יודע ומצליח לשבש, אבל ראינו שכמות החומר בכל זאת עברה והיקף ההברחה עלה משמעותית”.

כניסתם של מבקשי המקלט לאורך השנים דרך גבול מצרים הובילה לבניית גדר באורך יותר מ-200 ק”מ. בניית הגדר הושלמה בשנת 2013 ועצרה כמעט לחלוטין את תופעת המסתננים. עם זאת – הברחות הסמים לא נעצרו, ואפילו התגברו.

בנוסף להברחות החשיש, הבדואים הוסיפו לקטלוג שלהם גם את מוצר הקנאביס המבוקש יותר בארץ כיום – מריחואנה.

בשנים האחרונות תפיסות החשיש ירדו במעט, אך תפיסות המריחואנה עלו משמעותית, מ-111 קילו בשנת 2014 ל-4,027 קילו בשנת 2018 – עלייה של 3,527%.

תפיסות קנאביס בגבול ישראל-מצרים ובשטחי אש ליד הגבול
תפיסות קנאביס בגבול ישראל-מצרים ובשטחי אש ליד הגבול

יש לציין כי יחידת מגן פועלת גם בצד הישראלי של הגבול, ונלחמת גם בתופעת גידול הקנאביס בשטחי אש, שהתחילה לאחר הקמת הגדר. בהתאם לזאת, העלייה בתפיסות המריחואנה מייצגת גם את התפיסות האלו.

“אנחנו את המיליונים שלנו כבר עשינו, חלק מאתנו קנה ג’יפים חדשים, וחלקנו בנינו בתים לילדים שלנו”, אמר בראיון תושב הפזורה הבדואית שמעורב בגידול הקנאביס בשטחי אש.

“יש לנו שטחים מרמת חובב ועד מצפה רמון. בערך 50-60 שדות. תעשה לבד את החישוב כמה כסף אנחנו עושים. בכל שדה כזה אנחנו מגדלים יותר מטון של חומר,” הוסיף.

בנוסף לעלייה בהברחות המריחואנה, הברחות ההרואין עלו ב-4,045% בשנה האחרונה, מ-795.9 גרם שנתפסו ב-2017 ל-33 קילוגרם ב-2018.

ביחידת מג”ן לא יודעים להגיד מה שיעור ההברחות שמסוכלות מתוך סך ההברחות, אך בדיון בכנסת ב-2014 אמרה רפ”ק אראלה פל כנפו, ראש חוליית מחקר סמים במשרד לביטחון פנים, כי ההערכה היא שרק בין 5%-10% מסך כל ההברחות נתפסות.

אם ההערכה הזאת נכונה ו-4 טון המריחואנה שנתפסו בשנה שעברה מהווים רק 10% מסך ההברחות, זה אומר שלישראל נכנסו לפחות 40 טון של מריחואנה בשנה האחרונה, וזה כמובן לא כולל את הקנאביס שמוברח מגבול לבנון ואת הגידולים הביתיים בישראל.

שיטות ההברחה הן פשוטות ופרימיטיביות יחסית – הסוחרים המצריים פשוט זורקים את הסמים מעל הגדר, מהגבול המצרי לישראלי, שם הם נאספים על ידי מבריחים בדואים ונלקחים למקום בטוח.

לוחמי יחידת מג"ן (צילום: דוברות המשטרה)
לוחמי יחידת מג”ן (צילום: דוברות המשטרה)

עם זאת, ההברחות האלו לעיתים קרובות הופכות לעימותים עם כוחות הצבא המצרי או כוחות ישראלים.

“באחת התפיסות האחרונות שלנו הגיעו 20 מבריחים מצרים, סוחבים כל אחד על הגב תיק גדול שמכיל סמים, ועוד חבר’ה שסוחבים סולם, ויחד איתם כיתת רת”ק, שזה חבר’ה שכל תפקידם לירות על השוטרים המצרים שלא יפריעו לביצוע ההברחה”, מספר סנ”צ דגוני.

“כיום קיימות כעשר רשתות הברחה דומיננטיות, יש כמה משפחות שזה העיסוק העיקרי שלהם, זה עובר מאב לבן במשך דורות,” הוסיף. “מדובר במשפחות בדואיות המכירות את השטח היטב והקמת הגדר לא עצרה את העסק שלהם”.

כאשר נשאל האם נראו מבריחים יהודים הוא עונה בשלילה: “אין דבר כזה. הם יכולים לממן או להזמין (את הסמים). מעולם לא נתקלנו במבריח יהודי”.

נראה שהבדואים, אם כן, הם המרוויחים הגדולים משוק הקנאביס הבלתי חוקי בישראל כרגע – גם מההברחות וגם מהגידולים בשטחי אש.

צפו: תיעוד ניסיון הברחת סמים בגבול מצרים:

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר