מגלגל...

עכשיו מעונן: חברת הקנאביס של אביב גפן הפסידה 9 מיליון שקל

אינטליקנה, חברת קנאביס חדשה הנסחרת בשווי 117 מיליון ש"ח בבורסה למרות שאין לה פעילות מסחרית משמעותית, פרסמה את הדוחות לשנת 2020: הפסד מייצג של כ-9 מיליון ש"ח ומועמדות מובילה לתואר "החברה שביטלה הכי הרבה שיתופי פעולה עליהם הכריזה". איש הפרסום של החברה, אביב גפן, ינסה השנה לסייע באיזון ההפסד

חברת אינטליקנה (Intelicanna) פרסמה את הדוחות הכספיים שלה לשנת 2020 (PDF) לפיהם היא הכניסה במהלך השנה כ-150 אלף שקל, כאשר זו השנה הראשונה שבה החברה מציגה הכנסות. חשוב להדגיש שלא הייתה ציפייה מהחברה להציג הכנסות משמעותיות כלשהן, שכן רק בינואר 2021 היא קיבלה אישור למכירה מסחרית של תוצרתה. החברה לא דיווחה אודות מקור ההכנסות, אבל ככל הנראה הן נבעו ממכירות השתילים שגידלה במסגרת השלב הראשון של הגידול המסחרי.

עם זאת, ההפסד הגולמי של החברה, הנסחרת בבורסה בת”א בשווי של 117 מיליון ש”ח – נתון גבוה יחסית לחברה ללא פעילות מסחרית משמעותית – הסתכם לסך של 2.8 מיליון שקל במהלך השנה. ההפסד הנקי המייצג של החברה במהלך השנה כבר הגיע לסך של 9 מיליון שקל.

חווה “היברידית” ב-17 מיליון ש”ח – תהיה שווה את ההשקעה?

אינטליקנה מחזיקה בבעלות על חווה בשרון שגודלה 5.5 דונם ולטענת החברה משוכללת במיוחד. מדובר במתקן “היברידי”, כלומר בין אינדור לחממה רגילה, אותו מתארת החברה כחוות פרימיום שמתמקדת בייצור מוצרים איכותיים. ואכן, החברה השקיעה בחווה כ-17 מיליון שקל – סכום לא מבוטל עבור חווה בשטח יחסת לא גדול. מצד שני, יש גורמים בשוק הטוענים שלתפעול חווה מסוג זה נדרשות עלויות אדירות ולכן קשה להגיע בה לשיעור רווחיות גבוה. אלו כמובן רק טענות והשערות שנשמעות בשוק ולא יותר מזה כרגע, אך סביר להניח שבמחצית השנייה של 2021 ניתן כבר יהיה לדעת האם יש בהן מן האמת. לאחרונה אגב החברה גייסה כ-10.1 מיליון שקל מכמה משקיעים.

לבעלי המניות בחברה כדאי לשים את דעתם על כך שלחברה יש התחייבות לשלם לבעלי השליטה בחברה כ-25% מהרווח הנקי שלה לפני מס מדי שנה, עד שסך כל התשלומים יגיע לרף של 16.5 מיליון שקל.

מרגי’ן אוף סייפטי: 8.2% בנטרול שווי החווה אותו קשה להעריך וכן בנטרול התשלום העתידי לבעלי השליטה שישולם רק אם החברה תעבור לרווח.

הסכמים ושיתופי פעולה

חברת אינטליקנה היא מתמודדת כבדה על התואר המפוקפק “החברה בעלת שיתופי הפעולה הרבים ביותר שאינם יוצאים אל הפועל בסופו של דבר”. בדוח הנוכחי לשנת 2020 החברה מדווחת שמבין כל שיתופי הפעולה הרבים עליהם חתמה ודיווחה עד כה, היא החליטה לא להמשיך ב: שיתוף הפעולה להקמת פעילות בפורטוגל, שיתוף הפעולה להקמת פעילות בתאילנד, הקמת מותג ‘קנאלה’ שאמור היה להיות מיועד לחולי אפילפסיה, הקמת מותג למוצרי קנאביס לחיות משק וחיות מחמד וקבלת מניות באתר אינטרנט העוסק בביקורות על מוצרי CBD.

אינטליקנה מחזיקה בשיתוף פעולה עם חברת ניאופרם (Neopharm) הזכורה לקוראי מגזין קנאביס הותיקים כמי שבראשה עומד “איש המסתורין של עולם התרופות“. במסגרת השת”פ בין השתיים הוקמה חברה חדשה בשם ניאוקן (Neocann) שבה אינטליקנה מחזיקה כ-37.5%. החברה התחייבה לספק לניאוקן תוצרת קנאביס וניאופרם התחייבה לפעול לשיווק ומכירת המוצרים. כמו כן, ניאופרם השקיעה באינטליקנה כ-1.5 מיליון שקל. 

לאינטליקנה יש גם הסכם עם חברת קאנוניק (Canonic), חברה-בת של חברת אבוג’ן (Evogene) הציבורית, במסגרתו אינטליקנה התחייבה לגדל כבדיקת היתכנות מספר צמחים של חברת קאנוניק ללא תמורה. במידה ושני הצדדים יהיו שבעי רצון מהתוצאות – ייתכן שיחתמו על הסכם לגידול מסחרי. כמו כן, לחברה יש הסכם עם בית המסחר היליז (Hiliz) של המשקיע אייל זילברמן לאספקת תוצרת מהחווה שלה. היליז, המחזיקה באחוזים בכ-10 בתי מרקחת שצפויים להיות פעילים בתחום הקנאביס עד סוף 2021, נתנה לאינטליקנה מקדמה בסך 400 אלף שקל לשם כך.

מה הלאה?

הדבר החשוב ביותר עבור אינטליקנה, שהוא למעשה הדבר החשוב ביותר לכל חברת קנאביס מתחילה שטרם השיקה את מוצריה, יהיה לבחון מה תהיה תגובת השוק, הצרכנים, למוצרי החברה. מעבר לכך יהיה מעניין לראות מהו שיעור הרווח הגולמי שהחברה תגיע אליו, במידה ואכן תגיע, והאם הוא יתאזן מול שאר המגדלים המחזיקים במתקני גידול “רגילים”. עצירת הייבוא צפויה להשפיע על החברה לטובה שכן כל פעילותה מתמקדת בשלב זה בגידול מקומי וללא ייבוא.

לסיכום

בשנת 2020 החברה טרם החלה את פעילותה, והיא צפויה לעשות זאת במהלך החודשים הקרובים. חשש שישנו בשוק כיום הוא שמכיוון שהחברה בנתה מתקן משוכלל על מנת לייצר מוצרי פרימיום, יהיה לה קשה להגיע לשיעור רווחיות גולמית גבוה. רק הדוחות של המחצית השנייה של 2021 יוכלו לענות על השאלה הזו. 

בעלי השליטה באינטליקנה הם אורי וייס, חברת אלויט (Alvit), דב תמרקין ובוריס מירקין. יו”ר ומנכ”ל החברה הוא אורי וייס. הזמר המפורסם אביב גפן מחזיק ב-100,000 אופציות לא סחירות בחברה והוא מתפקד כאיש פרסום ויועץ תדמיתי של החברה מאז 2019.

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר