מגלגל...

עכשיו זה רשמי: קנאביס רפואי יינתן לסובלים מפרקינסון וטורט

מסמך רשמי של משרד הבריאות מפרט את נוהלי הקנאביס הרפואי החדשים: פרקינסון וטורט ברשימת ההתוויות, חובת המתנה של שנה לפני הגשת בקשה לרשיון ותנאי מיצוי טיפול תרופתי לפני מעבר לקנאביס.

כפי שפרסמנו לראשונה כאן במגזין קנאביס, קנאביס רפואי יינתן החל מהשנה גם לסובלים מפרקינסון וטורט.

במסמך רשמי שפירסם משרד הבריאות וכותרתו “נוהל רשיונות לשימוש בקנאביס” נכתב כי בין הזכאים לאישור קנאביס רפואי יהיו גם “מטופלים המאובחנים בפרקינסון, המטופלים במשך שנה לפחות בטיפול אנטיפרנקסוני, הסובלים מכאב (כאב כרוני או כאב הנגרם מהריגידיות) אשר לא הגיבו לטיפול מקובל בכאב.”

רוני גמזו, מנכל משרד הבריאות
רוני גמזו, מנכ”ל משרד הבריאות

גם הסובלים מתסמונת טוראט ייכנסו לרשימת הזכאים אך עם הגבלות מסויימות שעל פיהן קנאביס רפואי יינתן ל”מטופלים בגירים המאובחנים בתסמונת טוראט, הסובלים מהפרעה תפקודית משמעותית בחיי היומיום אשר לא הגיבו לטיפולים מקובלים.” עוד נכתב כי “ההמלצה לטיפול ע”י קנביס רפואי תוגש על ידי הנוירולוג המטפל בצרוף המלצה של פסיכיאטר שבדק את המטופל” וכי “בשנה הראשונה יוגבל הטיפול לתקופות של שלושה חודשים וחידוש הרשיון יותנה בבדיקה והמלצה משותפת של הנוירולוג והפסיכיאטר המטפלים.”

המסמך, שפורסם שבועות בודדים לאחר התקפלות מאהל מחאת הקנאביס הרפואי, שישב קרוב לחודשיים מחוץ לביתה של שרת הבריאות יעל גרמן, מפרט באופן מסודר עבור אילו מחלות יינתן טיפול בקנאביס:

בתחום האונקולוגיה:
– למטופלים בזמן טיפול בכימותרפיה ועד חצי שנה מסיום הטיפול.
– לצורך טיפול בכאב ממקור סרטני בשלב גרורתי ולאחר מיצוי אפשרויות טיפול מקובלות.

בתחום גסטרואנטרולוגיה:
– למטופלים הסובלים ממחלת קרוהן.
– במקרים חריגים גם למטופלים בקוליטיס (דלקת כיבית של המעי).

בתחום הכאב:
– למטופלים הסובלים מכאב נוירופאתי ממקור אורגני ברור, המטופלים במשך שנה לפחות במרפאת כאב.

בתחום מחלות זיהומיות:
– למטופלים הסובלים מאיידס (HIV) הסובלים מירידה קיצונית במשקל (מעל 10% אובדן משקל גוף) ולמטופלים אשר רמת CD4 שלהם נמוכה מ-400.

בתחום הנוירולוגיה:
– מטופלים המאובחנים בטרשת נפוצה.
– מטופלים הסובלים מפרקינסון.
– מטופלים בגירים הסובלים מתסמונת טוראט.

בתחום הטיפול הפליאטיבי:
– למטופלים סופניים (תוחלת חיים צפויה של עד חצי שנה).

המסמך מדגיש כי ככלל יינתנו הרשיונות בתנאי מעקב על ידי רופא – אחת לשלושה חודשים לפחות, וכי בכל מקרה “לא יינתן אלא לאחר מיצוי הטיפולים המקובלים.”

למעשה נראה שלא חל שינוי של ממש בפרוייקט הקנאביס הרפואי. המסמך אינו מפרט דבר בנוגע לטופס בקשת הרשיון המסובך, שעל אף הבטחות של משרד הבריאות, כולל בתוכו הצהרות ויתור על סודיות רפואית ועל רשיון הנהיגה ואינו מכיל התוויות שהיו בו בעבר כגון גלאוקומה, כאב ראש מצררי, פיברומיאלגיה ואסטמה. בנוסף נראה שהושם דגש רב על סעיפי מיצוי הטיפול בתרופות והמתנה של שנה שלמה לפני הגשת בקשה לרשיון.

המסמך גם אינו פותר את המצב האבסורדי שהופך היום למעשה כל מטופל בקנאביס רפואי – לעבריין בפועל.

כל זאת בימים בהם מדווח כי התרופה הנפוצה “אקמול” נמצאה כמסוכנת לבריאות ועלולה אף לגרום למוות! ורצוי לזכור שמעולם בהיסטוריה לא נרשם מקרה מוות כתוצאה משימוש בקנאביס.

עוד על קנאביס רפואי כאן.

המסמך המלא:

http://www.health.gov.il/hozer/DR_106.pdf

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר