טוען...

עולם ללא אמת: סיינטולוגיה ברשות המלחמה בסמים

בזמן שדעת הקהל הולכת ונוטה לטובת לגליזציה והסדרת שוק הקנאביס בחוק, ארגונים קיצוניים הם אלו המובילים היום את המאבק להמשך המלחמה בסמים. שירן גונן בדקה מה הקשר בין סיינטולוגיה וארגוני שטנה לארגון “עולם ללא סמים” ולרשות הלאומית למלחמה בסמים

מאת: שירן גונן

וועדת הכנסת שהתכנסה בשבוע שעבר לדיון בנוגע להפסקת הפללת צרכני הקנאביס בישראל יכולה להוות בסיס לאופטימיות בכל הנוגע להפסקת המלחמה המיותרת בסמים. בניגוד לדיונים דומים מן העבר, הפעם נראה היה שמרבית המשתתפים תומכים בהקלה על החוקים הנוקשים כנגד צרכני הקנאביס ובהפרדת המריחואנה והחשיש מחומרים אחרים המופיעים בפקודת הסמים המסוכנים.

דעיכתה של הרשות למלחמה בסמים

בסיס נוסף לאופטימיות הוא העובדה שהיחידים שעדיין מחזיקים בעמדה הנוקשה והשמרנית כנגד צמח הקנאביס הם הרשות למלחמה בסמים (שעושה זאת גם כחלק מתפקידה) וארגון “עולם ללא סמים” שצץ במהלך השנה האחרונה במסגרת קמפיינים למלחמה בשימוש בסמים.

הרשות הלאומית למלחמה בסמים, שבמשך שנים הפיצה מידע כנגד השימוש בקנאביס ופעלה בתוקף כנגד הצרכנים, נסוגה במהלך השנה האחרונה מהתמקדותה במריחואנה וחשיש. אם בוחנים את דף הבית של אתר הרשות היום ניתן להבחין שאין ולו אזכור אחד לקנאביס ועיקר ההתמקדות היא בנושא שתיית האלכוהול.

השינוי שחל בעמדתה של הרשות הלאומית בא כפי הנראה עקב לחץ מצד המצדדים בלגליזציה: טענותיה הופרכו לאחר שנתגלה כי הן מבוססות על מסמכים בלתי מדעיים בעליל ומתורגמים באופן מוטה. קמפיינים פרסומיים שונים (‘אדם ברק‘, ערוץ השיווק ב’וואלה’ ועוד) שהיא שיווקה – שעלו הון עתק ושולמו מכספי הציבור – הוסרו מהרשת בעקבות שקרים וחצאי אמיתות.

עולם ללא סמים – סיינטולוגיה

כעת, בעקבות השינוי במדיניות הרשות, נראה שמי שנותר לעמוד לבדו בראש המלחמה בקנאביס הוא ארגון “עולם ללא סמים” שלמרבה הפלא נתגלה כי הוא ארגון-בן של תנועת הסיינטולוגיה. באתר הארגון נכתב כי “הארגון הינו ארגון עולמי של מתנדבים, ללא מטרות רווח, אשר הוקם על ידי סיינטולוגים, הפועל בתחום החינוך והבאת ידע אמיתי על סמים…” וכי “שימוש בסמים בקנה מידה עולמי הוביל למה שניתן לתאר ללא עוררין כעולם שטוף בדם ובאומללות אנושית.”

מתנגדים לסיינטולוגיה
מתנגדים לסיינטולוגיה גם בישראל

על פי ויקיפדיה, לטענות הסיינטולוגיה אין גיבוי מחקרי ותחקירים ופרסומים בכלי תקשורת‏ ובירורים שנערכו על ידי ועדות חקירה במדינות שונות, ובהן אוסטרליה,‏ ישראל‏ וצרפת, דחו את הטענה ליסוד מדעי לסיינטולוגיה, והגדירו אותה ככת. ועדות החקירה והתחקירים אף הצביעו על שימוש בשיטות של מניפולציה פסיכולוגית בסיינטולוגיה ובגרמניה הסיינטולוגיה הוכרזה כ”ארגון טוטליטרי” ומתנהלת נגדה מערכה ציבורית ענפה.

על פי ‘המרכז לנפגעי כתות בישראל‘, הסיינטולוגיה היא דת אשר מאמינה כי העולם נברא לפני 75 מיליון שנים על ידי שליט גלקטי, חייזר אכזר בשם זנו. הסיינטולוגיה הוקמה בשנת 1967 על ידי רון ל. האברד, שהתפרנס עד אז מכתיבת סיפורים בדיוניים ובשנת 52′ טען כי “הדרך היחידה בה תוכל לשלוט באנשים היא לשקר להם.” דו”ח ועדת תעסה-גלזר, שבחנה וחקרה את נושא הכתות בארץ מטעם הכנסת במשך חמש שנים, קבעה נחרצות כי “סיינטולוגיה היא הכת המסוכנת בישראל”.

איילת מאליס כהן

איילת מאליס כהן
איילת מאליס כהן

איילת מאליס כהן, נשיאת ארגון ‘עולם ללא סמים’ בישראל, היא מהמתנגדות החריפות ביותר להקלה כלשהי על צרכני הקנאביס. “מריחואנה מסרטנת יותר מסיגריות,” אמרה מאליס-כהן בכתבה שפורסמה ב’ידיעות חיפה’ בשנה שעברה.

בכתבה הסבירה מאליס-כהן כי “סיגריית מריחואנה כוללת בין 50% ל-70% יותר חומרים מסרטנים מסיגריית טבק,” וכי “סיגריית קנאביס יחידה יכולה לגרום נזק לריאות כמו חמש סיגריות טבק המעושנות זו אחר זו.” עוד היא טענה כי עישון מריחואנה בהריון “עלול לגרום לסיכון מוגבר ללוקמיה אצל ילדים”.

את כל טענותיה של כהן, המבוססות על מסמך של הרשות למלחמה בסמים כפי שהיא עצמה מעידה, הפרכנו אחת אחרי השנייה בכתבה שפורסמה בחודש אוגוסט 2013.

“קנאביס הוא סם מסוכן מאוד”

וועדת הסמים של הכנסת, אשר התכנסה בשבוע שעבר בכדי לדון בנושא הפסקת הפללת צרכני הקנאביס בישראל, היוותה דוגמה טובה לשינוי שחל בצמרת המאבק בקנאביס בישראל. נציג הרשות למלחמה בסמים, יוסי הראל-פיש, התייחס אמנם לנושא והביע התנגדות נחרצת לדה-קרימינליזציה, אך אמר את הדברים במהרה ובסיומם קם מכסאו ועזב את הוועדה מבלי להמתין לקבלת תשובות לטענותיו. מיותר לציין שמנכ”ל הרשות יאיר גלר לא נכח בדיון.

מי ש”החליפה” אותו כנציגת המתנגדים היתה איילת מאליס-כהן, המייצגת כאמור את ארגון ‘עולם ללא סמים’. כהן פתחה את דבריה בהתרגשות יתרה ובקול רועד ואמרה כי “קנאביס הוא סם מסוכן באופן חד משמעי”.

קנאביס סם מסוכן, הנה קח קצת תרופות
קנאביס סם מסוכן, הנה קח קצת תרופות

“קשה לי מאוד לשמוע אנשים שתומכים בסימום של מדינת ישראל כי אני נמצאת בשטח ורואה את הסימום שלהם ואת סימני השאלה שלהם ואני זו שצריכה להיאבק בזה ולמנוע את הסימום של הילדים,” אמרה. “למדינה יש אחריות לשמור על האזרח וסמים וקנאביס בפרט יוצרים פגיעה בגופו ובנפשו כפי שמוכיחים מחקרים ופוגע ביצרנות החברה.”

“מסיבות אלה חובה על המחוקק לעצור את תופעת השימוש בסמים ולא לאפשר התרחבותם,” הוסיפה כהן והתייחסה גם לטענות בדבר העלויות הגבוהות של המלחמה בסמים אשר גוזלות מהמדינה פוטנציאל של למעלה מ-2 מיליארד ש”ח בשנה. “מדינה היא לא עסק שמטרתו רווחים. היא אמורה להשקיע משאבים כדי להשיג רווחה ולא להפחית במשאבים כדי להשיג רווח,” הסבירה. “לדוגמה, הצבא העצום של מדינת ישראל הוא לא עסק רווחי במיוחד וכך גם מערכת החינוך…”

לסיכום דבריה ביקשה מאליס כהן כי יו”ר הוועדה יכריז בתמיכתו בעמדתה כנגד הפסקת הפללת צרכני הקנאביס. “מאחר וזו הוועדה למאבק בנגע הסמים, גם אם בדיון עצמו מתאפשרת הצגת עמדות שונות, אני מבקשת שהמסר בסוף הדיון לא יהיה מעורפל.”

האזינו:

ארגונים קיצוניים זה כל מה שנשאר

נראה שהמאבק הארוך ללגליזציה נושא פירות והסוף כפי הנראה קרוב מתמיד, כאשר פוליטיקאים, קובעי מדיניות, מנהיגי מדינות, מדענים ומומחים בכל רחבי העולם כבר מבינים שהמלחמה בסמים בכלל היא כשלון חרוץ וכי ההשוואה החוקתית בין קנאביס לחומרים מסוכנים אחרים אינה במקומה ויש לשנותה.

היחידים שנשארו עומדים מנגד הם טיעוניהם של ארגונים קיצוניים שונים. כך במקרה של איילת מאליס-כהן, ארגון “עולם ללא סמים” והסיינטולוגיה, וכך גם עם טענות הרשות הלאומית למלחמה בסמים אשר מבוססות במקרים רבים, כפי שהראינו כאן, על ארגונים ימניים קיצוניים המתנגדים להפלות, ליחסים הומו-סקסואליים ולגירושין והוכרזו כ”ארגוני שטנה”.

הציבור הישראלי צריך לשאול עצמו האם מדיניות הממשלה צריכה להיות מבוססת על טענותיהם של ארגונים קיצוניים או על מדע, מידע והגיון. על התומכים בהפסקת רדיפת הצרכנים לפעול בכל כוחם לחשיפת השקרים והססמאות היוצאות מפיהם של נציגי אותם ארגונים. ייתכן והם מאמינים בכל ליבם שקנאביס מסוכן לא פחות מהרואין, אבל מכאן ועד קביעת מדיניות על בסיס אמונות אלו, הדרך עוד רחוקה.

ראו גם: שוברים את המיתוסים – העובדות על הסכנות הבריאותיות בצריכת קנאביס
ראו גם: הרשות למלחמה בסמים: “ויקיפדיה טועה”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר