טוען...

סמים קלים? כבר לא! / דורון נחום

לצד התייקרות מוצרי החלב בהם הקוטג’ הדלק וכן מוצרי בסיס רבים נרשמה לטענת אגף המודיעין במשטרה התייקרות חדה גם במוצרי הצריכה הבלתי חוקיים בעיקר סמים קלים, האם ההתייקרות תהפוך בקרוב למחסור?

במשטרה מבטיחים כי בחודשים הקרובים ירגישו צרכני הסמים הקלים קושי ממשי בקנייה של חשיש ומריחואנה. רכזי המודיעין במשטרה מדווחים כי כבר עכשיו החומר שמצליח לחדור למרכז הארץ (השרון ותל אביב), פחות איכותי ושונה ממה שהיה עד כה, זאת לצד עלייה חדה במחירי הסמים.

מדוע זה מתרחש?

בעקבות פיגועי הטרור שהתרחשו בגבול ישראל מצרים האיצה ישראל את בניית הגדר בתוואי הגבול. הגדר עתידה לשמש כמכשול באורך 240 ק”מ אשר הגדרתו הרשמית הייתה לבלימת הטרור וההסתננות הבלתי חוקית של פליטים לתוך שטח ישראל.

התוואי בו הקומה הגדר שימש לאורך השנים האחרונות ציר אספקה מרכזי להברחת סמים לשטח הארץ, השיטה הייתה פשוטה אך מוצלחת, מבריחי סמים מהצד המצרי חברו לסוחרים מהצד ההישראלי ובצורה הזו הצליחו להבריח טונות רבות של סמים לשטח הארץ.

במהלך השנים הצליחה המשטרה לתפוס חלק מהסמים אך אלו הוגדרה כטיפה בים, ציר ההברחות בגבול הדרומי קיבל תאוצה רבה לאחר מלחמת לבנון השנייה, אז התעורר קושי בהברחות בגבול הצפוני, הגבול הפרוץ בדרום הגשים את חלומם הרטוב של סוחרי הסמים, ההברחות פשוטות כמעט ללא יכולת של גורמי האכיפה לתפוס את העבריינים, זה היה כל כך פשוט שלעיתים כוחות משמר הגבול היו נתקלים בשקים מלאים בסמים במהלך סיורים שגרתיים, אלו המתינו לסוחרים שהיו מגיעים עם רכב בעל הנעה כפולה לאסוף אותם- פשוט וקל כמעט מגוחך.

חימום חשיש
חימום חשיש – צילום: נענע10

חדשות רעות לצרכנים

בניית הגדר יחד עם ההיבטים הטכנולוגיים כנגד חדירת מחבלים ומסתננים מאפשרת כיום לגורמי האכיפה לפקח בצורה פשוטה יחסית על שטח גדול, משמעות הדבר קושי בהברחות, בשלושת החודשים האחרונים מדווחים במערכת הביטחון על עלייה של עשרות אחוזים בתפיסות של מבריחים וקושי ממשי בחצייה של הגבול, מבריחי הסמים כבר לא יכולים להשאיר חבילות של סמים שממתינות לסוחר מהצד השני וההברחות הפכו למסובכות ולעיתים מסוכנות ואלימות לא פעם מלוות בחילופי אש ונפגעים.

בשיחה שקיימתי עם גורמי האכיפה הסבירו לי שלצד המכשול הגדול בדרום פעילותם של יחידות מיוחדות לצד כוחות משמר הגבול מקשות עוד יותר על פעילות המבריחים.

בגבול הדרומי התרעות רבות המחייבות את פעילותם של של כלל גורמי האכיפה והצבא בהם פעולות של יחידות מיוחדות שאנשיהם נתקלים לא פעם במבריחים ,אז לרוב מתחיל מרדף שמסתיים לעיתים בירי ונפגעים. רק ביום חמישי האחרון התרחש מרדף שכזה במהלכו ככל הנראה העדיפו הסוחרים מהצד המצרי של הגבול להשאיר את השקים ולברוח מחשש לחייהם.

רכב של מבריחים שנפגע מירי בדרום
רכב של מבריחים שנפגע מירי בדרום צילום: הצלה יש”ע

ווקום

שוק הסמים בארץ ידע בעבר עליות ומורדות נדמה שבכל פעם שיש מחסור ממשי הצליחו למצוא פרצה חדשה ולהבריח דרכה את החומרים, בשונה משוק הסמים הקשים ,קוקאין, קריסטל, MDMA ועוד אשר מוצאים את דרכם לארץ בדרכים מגוונות והשיטות להבריחם שונות, נראה כי השימוש בסמים קלים בארץ נמצא במגמת עלייה (כך טוענים גם ברשויות למלחמה בסמים ), משמעות הדברים היא שיש כל הזמן ביקוש ליותר חומר ועל כן צריך למצוא פתרון בכדי לספקו.

בשלב זה עדיין לא מורגש לטענת קציני המודיעין במשטרה מחסור ממשי בסמים קלים, אולם אם מגמת הקושי בהברחות לצד התפיסות ימשיכו (ועל פי כל הסממנים נראה שהקושי ילך ויגבר ) אז כבר בחודשים הקרובים התמונה תשתנה, האם זה אומר שצרכני הסמים צריכים להתחיל לאגור חומר? לא בטוח.

ההברחות הפשוטות יחסית שהיו בשנים האחרונות פגעו פגיעה ממשית בגידול הסמים בתוך שטח הארץ, משפחות פשע ועבריינים כבדים עזבו את התחום לטובת מחוללי פשיעה אחרים, הקושי בהברחת סמים עלול להוביל גורמים עבריינים בהם משפחות פשע לחזור ולהקים את רשתות הגידול שהיו פופלריות לפני כעשור שנים, השיטה הייתה פשוטה אך מאוד מסוכנת, וילות ובתי קרקע נוספים הושכרו על ידי אנשי קש והפכו לחוות לגידול קנביס לרוב גידול הידרו (שיטת גידול), בארץ עדיין מבצעים את השיטה הזו אולם היא לא נפוצה, אם השוק ימשיך להתרחב עלולה שיטה זו לחזור ובגדול.

הכותב, דורון נחום, הוא הכתב לענייני ביטחון ופלילים של NANA10.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר