טוען...

סמים נלקחים למטרות הנאה – תבינו את זה ונוכל להתחיל להתקדם

הגישה המקובלת לשליטה בסמים על ידי עונשים הינה פגומה מהבחינה המוסרית והאינטלקטואלית גם יחד. מבחינה מוסרית, היא מתעלמת מהשימוש, ובמקרים מסוימים, מקידום מכירות של סמים כמו אלכוהול וטבק, שהם הרבה יותר מזיקים מרוב התרופות ה”בלתי חוקיות”. מבחינה אינטלקטואלית, היא מתעלמת מהסיבות שבגללן אנשים בוחרים ליטול סמים, ומדוע הם מעריכים אותם. אחד המניעים המרכזיים ביותר לנטילת סמים, אשר אינו יכול להיות מאושר על ידי הרשויות בקלות, הוא הנאה אישית.

נראה שעמדת ממשלת בריטניה מבוססת על הדעה שכל האנשים שמשתמשים בסמים הם מכורים המשועבדים לסמים על פי בחירתם מתוקף חוסר מוסרי. למעשה, אנחנו יודעים שגם לסמים הממכרים ביותר – הרואין, קראק, קוקאין וקריסטל מתאמפטמין – רוב המשתמשים לא מתמכרים. מן הסתם בתחילת השימוש המשתמשים אינם מכורים – כמעט כל מי שמנסה את הסמים עושה זאת מתוך בחירה, ולא עובר שכנוע על ידי סוחרים, ולכן ישנה באופן ברור בחירה מודעת בשימוש בסמים.

סמים נלקחים למטרות הנאה

ישנן מספר סיבות שבגללן אנשים בוחרים לנסות סמים. בנוגע לסמים ה”חוקיים”, במיוחד אלכוהול וטבק, שרוב האנשים מגלים שלא נעים להתחיל איתם, הבחירה להשתמש מונעת בעיקר על ידי האופנה, שמונעת באמצעות לחץ חברתי. בנוגע לאלכוהול, תעשיית המשקאות שיווקה תערובות פחות אברסיביות (משקאות אלכוהוליים קלים) כדי לסייע לאנשים להתגבר על טעם האלכוהול. משולב גם פרסום בעל אופי מיני בצורה מסיבית שמטרתו לגרום לצריכה, שהרבה ממנו מתמקד באופן בלתי חוקי בצרכנים וצרכניות קטינות באמצעות אתרי המדיה החברתיים.

בבריטניה, בשנה שעברה, מחצית מכל בני ה-15 וה-16 צרכו אלכוהול לפחות פעם בחודש, למרות שגיל השתייה הוא 18. התנהגות זו היא “לא חוקית” דה פקטו למרות שהממשלה מעלימה עין, מה שאומר שהרבה מתמכרים לאלכוהול עוד לפני שהם יכולים לרכוש אותו באופן חוקי. בנוגע לסמים הבלתי-חוקיים, הבחירה להשתמש בהם מורכבת יותר, שכן הסיכון להיתפסות וקבלת רישום פלילי צריכים להילקח בחשבון. יחד עם זאת, עד 50% מבני נוער עוברים על החוק כדי לצרוך אותו בשלב כלשהו בחייהם. כדי להתמודד עם השלכות השימוש בצורה טובה יותר אנו זקוקים למידע טוב יותר על סיבות השימוש.

במקרים מסוימים של שימוש לא חוקי בסמים, המטרה היא לאתגר את הרשויות, אבל ברוב המקרים זה בגלל דקויות פסיכולוגיות, המונעות לעתים קרובות על ידי הערות ועידודים חיוביים מחברים. ואז, ברגע שהמשוכה של “הפרת החוק” כבר נעקפה, ערך הסמים במונחים של הנאה אישית ומעורבות חברתית חיובית יכול להישקל מול הסיכון בהיתפסות. מיעוט לא מבוטל של משתמשי סמים נוטל אותם כדי להפחית כאב וסבל (למשל קנאביס לטיפול בטרשת נפוצה, פסילוסיבין לטיפול בכאבי ראש וכו’). בדומה לכך, אלכוהול משמש לעתים קרובות כדי להפחית חרדה ולהקהות את העצב.

עישון מריחואנה

העובדה שיש כל כך הרבה משתמשים בסמים כמו חשיש, אקסטזי וקטמין אומרת שאנשים חייבים לחוות את ההנאה לעתים קרובות על מנת להכריע את הכאב, בדיוק כפי שהם עושים עם אלכוהול וטבק. עד שנבין את ערכם האישי של כל הסמים (כולל אלכוהול וטבק) כמו שצריך, מדיניות הפגיעה והפחתת השימוש נדונה מראש לכישלון.

ראו עוד: אלכוהול או קנאביס – אולי הגיע הזמן להחליף תחביב?

במדינות מסוימות אפילו ההודאה כי ייתכן שיש ערך בשימוש בסמים אסורה בשיח ציבורי. על מנת להתחיל דיאלוג כן עם אנשים שמשתמשים בסמים אנחנו צריכים לאזן את הדגש על נזקי הסמים הקשורים על ידי חקר ההנאה, וזה מה שמניע את רוב האנשים שמשתמשים בסמים, כולל אלכוהול.

מדד Net Pleasure החדש מבוסס האינטרנט, המהווה חלק מסקר הסמים הגלובלי לשנת 2013, הוא ניסיון לאסוף את המידע הזה עבור מגוון רחב של סמים. הוא מיועד למשתמשים למטרת פנאי ולא למשתמשים מכורים לאלכוהול וסמים אחרים (משתמשי טבק מודים בהנאה לעתים נדירות, מכיוון שהם בעיקר מכורים).

יחד עם שאלות על מדיניות הסמים ושימוש בתרופות מרשם, הנתונים שהוא מפיק יסייעו לקבלת החלטות של הממשלה ושל משתמשים פרטיים בנוגע לסבירות היחסית של “שיאים משפטיים” חדשים שהופכים לבעיה ויעזרו לנו להבין טוב יותר מה מניע את השימוש בסמים השונים. בנוסף הוא ייתן עצות לאתרים כמו אתר הועדה המדעית העצמאית לסמים (ISCD) ויסייע בהפחתת נזקים באמצעים חינוכיים כגון מדד הסמים של סקר התרופות הגלובלי.

הכותב הוא דייויד נאט, פרופסור לנוירופסיכופארמקולוגיה באימפריאל קולג’ שבלונדון. המאמר פורסם בגרדיאן

ראו עוד: דייויד נאט: “אקסטזי, קנאביס ו-LSD צריכים להיות חוקיים, לפחות למטרות מחקר”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר