טוען...

סיווגה של המריחואנה כסם מסוכן לא ישתנה – כך קבע בית המשפט האמריקני בדיון שנערך השבוע

השבוע, בפעם הראשונה מזה 20 שנה, שמע בית משפט פדרלי בארה”ב טיעונים נגד ההגדרה החוקית של המריחואנה כסם מסוכן מדרגה ראשונה.

לפני שבועיים דיווחנו כאן על כך שתיק היסטורי זה יכריח את בית המשפט הפדרלי לבחון לראשונה מזה 20 שנה את העובדות והמחקרים השונים שנערכו בשנים האחרונות ומוכיחים שוב ושוב את הסגולות הרפואיות של צמח הקנאביס.

מריחואנה סם מסוכן??

“המטופלים בקנאביס רפואי יזכו סוף-סוף לנציגות בבית המשפט,” אמר ג’ו אלפורד, היועץ הראשי של ארגון “אמריקאים למען גישה בטוחה” (ASA), ומי שייצג את צד התביעה בתיק. “התיק הזה הוא משמעותי במיוחד,” אמר אלפורד. “על הפרק עומדת לא פחות מאשר כבודה ואמינותה של ארה”ב ויחסה לצרכים של מיליונים מאזרחיה.”

בדיון שנערך ביום ג’ השבוע, ה-16 באוקטובר, קבע בית המשפט הפדרלי כי על אף הציפיות, סיווגה של המריחואנה כסם מסוכן מדרגה ראשונה (Schedule I), לא ישתנה.

הביצה והתרנגולת

“הסיבה לכך שישנו קושי רב בביצוע מחקרים הנוגעים למריחואנה היא הגדרתה כסם מסוכן – החוסר במחקרים אלו גורם לכך שה-DEA (הרשות האמריקנית למלחמה בסמים) ממשיך להתייחס למריחואנה בדומה לסמים קשים כמו הרואין ודומיו,” אמר אלפורד. “ה-DEA ממשיך להתייחס אל המריחואנה כסם מסוכן מדרגה ראשונה למרות הממצאים הקובעים כי נזקים מהצמח – אם יש כאלו – פחותים בהרבה מנזקיהם של חומרים אחרים כמו קוקאין המוגדרים כסם מדרגה שנייה.”

חוקי הסמים האמריקניים משנת 1970 קובעים כי לממשלת ארה”ב ניתנת הסמכות לפקח, ליצר, לייבא, להחזיק, להשתמש ולהפיץ חומרים המוגדרים כסמים בעזרת סרגל סיכון המגדיר כל חומר ע”פ הנזק הפוטנציאלי שלו. מריחואנה (יחד עם LSD, הרואין וחומרים נוספים) מוגדרת תחת הסעיף הנוקשה ביותר – “סם מדרגה ראשונה” – אשר קובע כי חומר זה הוא “בעל פוטנציאל גבוה לנזקים משימוש ואינו בעל כל ערך רפואי או בריאותי כזה או אחר.”

קוקאין ואופיום לדוגמה, מוגדרים כסמים מדרגה שנייה ו”מרינול”, תרופה סינתטית המופקת מהחומר הפעיל במריחואנה – THC, מוגדרת כסם מדרגה שלישית.

“למריחואנה אין כל יתרון רפואי”

בעדותה אמרה לנה ווטקינס, עורכת-דין מטעם ה-DEA, כי נערכו כ-15 מחקרים אשר בדקו את ההגדרה הרפואית של הקנאביס אבל “אין בידינו את הממצאים הסופיים של אותם מחקרים.” ווטקינס הוסיפה כי “חוקים מדינתיים (לא פדרליים) ולחץ ציבורי, אינם מוכיחים כי יש יתרון רפואי כלשהו במריחואנה… המחקרים שנערכו בתחום זה אינם מספקים ואינם ממצים.”

“הטענה כי ממשלת ארה”ב מונעת מחקר ופיתוח של מריחואנה ותוצריה אינה נכונה,” הוסיפה ווטקינס. “מריחואנה היא עדיין הסם הנפוץ ביותר בארה”ב.”

במהלך הדיון במשפט טען ג’ו אלפורד שמייקל קרביץ, טייס לשעבר בצבא ארה”ב ואחד משישה יוצאי צבא שנכחו בדיון, נמנע מלקבל טיפול רפואי יעיל מרופאיו הצבאיים בגלל שהוא מחזיק ברשיון לקנאביס רפואי.

בסיכום המשפט ולאחר שנשמעו כל הטיעונים, הורה בית המשפט הפדרלי כי על התביעה להציג עד ל-22 באוקטובר (יום ב’ הקרוב) “עובדות מספקות” בנוגע לטענתם כי קרביץ נהנה מיתרונותיו הרפואיים של הקנאביס ונפגע מעצם הגדרת המריחואנה כסם מסוכן מדרגה ראשונה.

אין לדעת כמה זמן יימשך המשפט ונכון להיום קנאביס ימשיך להיות מוגדר כסם מסוכן מדרגה ראשונה.

נעדכן על כל התפתחות בהמשך.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר