מגלגל...

נשיאת ארגון ‘עולם ללא סמים’ בחיפה: “קנאביס מסרטן יותר מסיגריות”

נשיאת ארגון “עולם ללא סמים” בחיפה טוענת בהודעה לעיתונות כי בני נוער אינם מודעים לכך ששימוש בקנאביס עלול לגרום לסרטן “הרבה יותר מסיגריות”.

“ארגון ‘עולם ללא סמים’ מקיים את הפעילות הלא ממשלתית הגדולה ביותר בעולם לחינוך ומניעת שימוש בסמים ואלכוהול,” נכתב באתר הארגון.

איילת מאליס כהן
איילת מאליס כהן

“הארגון הוקם על ידי ארגון הסיינטולוגיה בשנות ה- 80 בלוס אנג’לס, כדי להלחם בתופעת השימוש בסמים ואלכוהול אצל ילדים ונוער ולהביא את האמת על הסמים לידיעת הציבור.”

איילת מאליס-כהן, נשיאת הסניף החיפאי של הארגון, אמרה בשבוע שעבר כי “קנאביס מסרטן יותר מסיגריות”.

בכתבה, שפורסמה על ידי ליאור פרי בעיתון ‘ידיעות חיפה’, אמרה כהן כי “סיגריית מריחואנה כוללת בין 50% ל-70% יותר חומרים מסרטנים מסיגריית טבק,” וכי “סיגריית קנאביס יחידה יכולה לגרום נזק לריאות כמו חמש סיגריות טבק המעושנות זו אחר זו.” עוד היא טענה כי עישון מריחואנה בהריון “עלול לגרום לסיכון מוגבר ללוקמיה אצל ילדים”.

איילת מאליס כהן - קנאביס
הכתבה מ”ידיעות חיפה”

פנינו אל גברת מאליס כהן בכדי לבקש את תגובתה לטענות אלו.

גם זה בטח יעניין אותך

“לשאלתך, הקנביס (קנאבוס) הוא אכן סם מסוכן, וככזה הוא כלול בחוק פקודת סמים מסוכנים של מדינת ישראל.”

“לשאלותיך לגבי סכנות השימוש במריחואנה, אכן החומרים הכימיים המצויים במריחואנה עלולים לגרום לנזקים משמעותיים, מאיבוד זיכרון ועד לסרטן ריאות,” אמרה מאליס-כהן והפנתה אותנו לדף באתר האינטרנט של הרשות למלחמה בסמים שעל בסיסו נטענו הדברים.

יצאנו לבדוק…

בנוגע לטענותיה כי עישון מריחואנה מסרטן יותר מעישון סיגריות טבק, הפנתה אותו מאליס-כהן למחקר שנערך בניו זילנד ופורסם בשנת 2007.

במחקר אמנם נכתב כי עישון ג’וינט מזיק כמו עישון חמש סיגריות אחת אחרי השנייה, אך המחקר, שנערך על מעשני מריחואנה קבועים (כאלו שעישנו כל יום במשך 5 שנים לפחות), מדגיש כי הנזק המדובר הוא אך ורק בנוגע לסיכון לחסימת דרכי נשימה ואין כל ציון לעניין הסרטן.

עוד נכתב במחקר כי הסיבות לתוצאות אלו הן כפי הנראה עקב העובדה שאת המריחואנה נוהגים לעשן ללא פילטר וכי שריפת הקנאביס נעשית בטמפרטורות גבוהות יותר מאלו של הטבק. כלומר – הנזק אינו נגרם כתוצאה מהקנאביס, אלא כתוצאה מאופן צריכתו בעישון.

בנוגע לטענות על כך שג’וינט אחד מכיל בין 50% ל-70% אחוזים יותר חומרים מסוכנים מסיגריות טבק, אמרה מאליס-כהן כי דבריה מבוססים על מסמך שפרסמה בשנת 2001 גב’ יפה צוברי, מידענית הרשות למלחמה בסמים, ובו נכתב כי “הזפת (TAR) של עשן המריחואנה מכיל 50% עד 70% יותר חומרים מסרטנים בהשוואה לטבק שמעשנים ללא פילטר. אלו כוללים: בנזנטרצן (מסרטן חלש) ובנזופירן (מסרטן חזק) וכן בנזן.”

מעיון במסמך המדובר נראה כי הטענה מבוססת על מחקר שנערך בשנת 1993. במחקר נכתב כי מדובר על נתון של 40% אחוזים ולא 70%, ועורך המחקר, דונאלד טאשקין, מציין כי נראה שהסיבה לתוצאות החריגות הינה העובדה שמעשני מריחואנה מעשנים את הג’וינטים ללא פילטרים וכן העובדה כי השאיפה מהג’וינט חזקה יותר ומוחזקת בריאות למשך זמן רב יותר.

דונאלד טאשקין
ד”ר דונאלד טאשקין

ד”ר דונאלד טאשקין הוא אחד החוקרים המצוטטים ביותר על ידי הרשויות השונות למלחמה בסמים ומי שבמשך שנים רבות טען שמריחואנה גורמת לסרטן. עם זאת, לאחר מחקר שערך בשנת 2006, חזר בו טאשקין מעמדותיו הקודמות ומצא כי עישון קנאביס אינו גורם לסרטן ריאות ואינו מזיק יותר מעישון טבק. טאשקין מצא תוצאות זהות שוב בחודש יוני השנה במחקר דומה שמצא שוב כי מריחואנה לא גורמת לסרטן בריאות.

נציין כי מעבר למחקר הבודד המדובר משנת 1993, מחקרים רבים שנערכו מאז מצאו כי קנאביס לא רק שאינו גורם לסרטן אלא דווקא יכול לעזור בצמצום גידולים סרטניים ואף במניעת התפתחות גידולים סרטניים בעתיד.

מחקר שפרסמנו בחודש שעבר מצא שרכיבים בקנאביס יכולים אף להרוג תאים סרטניים שנמצאו כעמידים לכימותרפיה.

במחקר שנערך בשנת 2006 וסיכם 19 מחקרים מכובדים שעסקו בשאלה האם קנאביס גורם לסרטן, כתבו החוקרים כי “מחקרים אלו לא הצליחו להוכיח כל קשר בין עישון מריחואנה לסרטן ריאות”.

בנוגע לטענה כי עישון מריחואנה בעת ההריון מגביר את הסיכון ללוקמיה, הפנתה אותנו מאליס-כהן למחקר שנערך בשנת 1989. במחקר לא כתוב כי עישון מריחואנה מגביר את הסיכון ללוקמיה אצל ילדים אלא כי “בקרב ילדים לאמהות שעישנו מריחואנה בזמן ההריון, נתגלתה לוקמיה בגיל מוקדם יותר מאצל אלו שלא עישנו”. המחקר לא בחן האם האמהות ערבבו את המריחואנה עם טבק או עישנו סיגריות רגילות במהלך אותה תקופה ועוד נכתב כי “תרופות נגד בחילות עשויות לגרום לתוצאות דומות”.

שימוש בקנאביס במהלך ההריון הוכח במחקר אחר כבלתי מזיק ואף ככזה שעשוי לשפר את יכולתם של הילדים בעתיד. בנוסף, חלב אם מכיל חומרים דומים לאלו הנמצאים בקנאביס (קנבינואידים).

מאליס-כהן סירבה לקיים ראיון בנושא או להגיב לשאלה האם לדעתה הנזקים האפשריים מעישון העטרן (זפת), הם סיבה מספיק טובה כדי לתמוך במדיניות הפללת צרכני הקנאביס והאם היא חושבת שראוי לטפל בנושא השימוש בעזרת משטרה ובתי סוהר.

נראה שכהן, בדומה לרשויות המלחמה בסמים, מקפידה להתמקד במספר בודד של מחקרים שמתעקשים לנסות ולמצוא את הנזקים שיש לכאורה בקנאביס. ד”ר סנג’י גופטה, כתב הבריאות הראשי של רשת CNN, התייחס לעניין זה בראיון שערך בשבוע שעבר.

אז… שלא יעבדו עליכם!

טבק או קנאביס

ראו גם: 7 מחקרים שהרשות למלחמה בסמים לא רוצה שתכירו

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר