מגלגל...

נצחון מוחץ לארדן: נדחו כל ההקלות בחוק הקנאביס החדש

חוק הקנסות יאכף גם בבתים פרטיים, לא יבוטלו רישומים פליליים מן העבר וגובה הקנסות יישאר על 1,000 ו-2,000 ש”ח: אף אחת מדרישות הציבור להקלה על נוסח חוק ארדן לקנסות קנאביס לא נתקבלה בועדה. בשבוע הבא צפויה מליאת הכנסת לאשרה סופית. עלה ירוק: נגיש בג”צ.

ועדת העבודה בראשות ח”כ אלי אללוף (‘כולנו’) סירבה לקבל אפילו אחת מהדרישות שהגישו נציגי ‘עלה ירוק’ וחברות הכנסת השכל וזנדברג.

הועדה לא קיבלה את הדרישות שלא לאכוף את השימוש העצמי בבתים פרטיים, בין השאר כי “כל המטרה של החוק הזה היא לא לאפשר לגליזציה,” הסביר עו”ד יואל הדר, יועצו המשפטי של השר גלעד ארדן ומי שעומד בראש ההתנגדות לקנאביס בישראל – הן לפנאי והן לרפואי.

חברי כנסת נגד קנאביס
חברי הכנסת שהצביעו נגד צרכני הקנאביס

עלה ירוק וח”כ השכל לא הצליחו גם להפחית את גובה הקנסות ל-100 ש”ח במקום 1,000 ש”ח וגם הניסיון לבטל את סעיף העבירה הנלווית לא צלח.

לפיכך אם צרכן קנאביס יזרוק למשל את הג’וינט לאחר ששוטר יבקש ממנו פרטים, או ירים את קולו, הוא לא יוכל לקבל קנס אלא יופלל כרגיל.

גם הניסיון להוביל לכך שעבירות שימוש עצמי בקנאביס לא תיאכפנה בבתים פרטיים נדחתה על ידי חברי הועדה.

על פי הצעת החוק, שתעלה בשבוע הבא להצבעה במליאת הכנסת לאישור סופי, אם נתפס אדם עם קנאביס לשימוש עצמי בפעם הראשונה או השנייה הוא ישלם קנס (1,000 ש”ח פעם ראשונה או 2,000 ש”ח בפעם השנייה).

בפעם השלישית כבר יתבצע עיכוב לתחנת המשטרה, חקירה ורישום של תיק משטרתי בסטטוס ‘סגור’ וכן יינקט ‘הסדר מותנה’ במסגרתו יהיה רישום פלילי וכן יינקטו סנקציות כגון קנס כספי נוסף (עד 29,000 ש”ח), חתימה על התחייבות לא לבצע עבירה נוספת, טיפולי גמילה וכיוצ”ב. כמו כן החל מהתפיסה השלישית יועבר מידע זה לרשויות פיקוח על נהיגה וכן לרשויות רווחה.

יפעת רווה ממשרד המשפטים ציינה את הערת היועץ המשפטי לממשלה כי ישנה בעיה חוקתית בהצעת החוק לפיה אדם המבקש לסרב לקנס ודורש להישפט יאלץ לשלם בין 3,000 ל-6,000 ש”ח קנס.

גם הסניגוריה הציבורית והיועמ”ש של הועדה קבעו כי סעיף זה הינו “תקדים מאוד מסוכן” לדבריהם, שעלול להוביל לחקיקה דומה גם במקרים אחרים שיבטלו את שיקול הדעת של שופטים, אך הועדה לא קיבלה את הדברים.

בסיכומו של דבר לאחר הצבעה לא התקבלה הבקשה להפוך את ההצעה לחוק קבוע, והיא נשארה בהגדרת “הוראת שעה” שתקפה רק ל-3 שנים.

רק בתום 3 שעות דיון הגיעו לועדה חברי כנסת שכלל לא מכירים את הנושא ולא נכחו בדיונים, במטרה להצביע נגד ההצעה ולהפילה.

ח”כ מירב בן ארי, שניסתה לאחרונה לשוות לעצמה עמדה כאילו תומכת באי הפללה, אכזבה את תומכי הקנאביס והצביעה נגד כל ניסיון להקל על הצרכנים, להפחית את גובה הקנסות וכו’.

למרות ניסיונות של ח”כ שרן השכל ונציגי ‘עלה ירוק’ אורן ליבוביץ’ ועו”ד דקל עוזר לתקן את הסעיפים, חברי הועדה הצביעו ברובם נגד כל הניסיונות כאמור.

נציגי עלה ירוק קראו לחברי הכנסת להצביע נגד החוק וטענו כי מדובר באחד החוקים הגרועים ביותר. בתום הדיון אף הורחק עו”ד עוזר מהדיון.

על פי נוסח ההצעה החוק החדש לא יחול על צעירים מתחת לגיל 18, על חיילים ועל אסירים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר