נמצאה העדות העתיקה ביותר לעישון קנאביס – והיא בת 2,500 שנה

חוקרים מצאו לאחרונה כי מקור צמח הקנאביס הוא כנראה מלפני 20 מיליון שנים, אך כעת נמצאה מה שהיא אולי העדות העתיקה ביותר לעישון קנאביס בעל אחוזי THC גבוהים למטרת השפעה פסיכואקטיבית, ככל הנראה כחלק מטקס קבורה.

ארכיאולוגים איתרו כלים להבערת צמחים בבית הקברות ג’ירזנקל (Jirzankal) שבהרי פמיר (Pamir) במערב סין, ובהם שרידים של מה שהיא להערכת חוקרים העדות העתיקה ביותר לעישון קנאביס בעל השפעה פסיכואקטיבית חזקה.

כלי עץ וחלוקי נחל מפוחמים עליהם נמצאו שרידי רכיבי קנאביס
כלי עץ וחלוקי נחל מפוחמים עליהם נמצאו שרידי רכיבי קנאביס

בתוך הכלים מצאו הארכיאולוגים חלוקי נחל מפוחמים ועליהם מה שזוהה כשרידים של קנאביס בעל ערכי CBN גבוהים – רכיב הנוצר מהגרעה (דגרגציה) של הרכיב THC, החומר הפסיכואקטיבי בקנאביס.

המשמעות היא שמרבית ה-CBN שנמצא היה למעשה בתחילת דרכו THC פסיכואקטיבי. בנוסף נמצאו שרידים של הקנבינואידים CBD ו-CBL.

כמויות הקנבינואידים שנמצאו בכלים העתיקים
כמויות הקנבינואידים שנמצאו בכלים העתיקים: בעיקר CBN, קנבינואיד שנוצר מ-THC ישן

במחקר שפורסם אתמול (ד’) מעריכים החוקרים את הממצא כבן 2,500 שנים, מה שהופך אותו לעדות העתיקה ביותר לעישון קנאביס, שנעשה באותם ימים לא בעזרת ג’וינטים אלא על ידי חימום הצמחים בקערה מלאה אבנים בוערות ושאיפת העשן העולה לריאות.

זו אמנם לא הפעם הראשונה בה נמצאים שרידי קנאביס בקברים עתיקים בסין, ואף לאחרונה אותרו שאריות צמחי קנאביס בני 2,500 באזור לא רחוק, אבל ייתכן ומדובר בעדות המוחצת ביותר לשימוש שכל מטרתו היתה “התמסטלות”.

“ישנו ויכוח ארוך על המקורות של עישון קנאביס והרבה טענות ספקולטיביות על השימוש העתיק בו,” מסביר רוברט ספנגלר ממכון מקס פלנק למדעי ההיסטוריה האנושית. “המחקר מציג את העדות החד-משמעית המוקדמת ביותר הן לצמח בעל אחוז גבוה של רכיבים פעילים והן לשימוש בו כסם”.

שלדים בקבר עתיק
שלדים עתיקים בקבר ג’ירזנקל במערב סין

הממצא המעניין נחשף לאחר שהארכיאולוגים גירדו שאריות מפוחמות מאותם חלוקי נחל ב-10 כלים עתיקים שאותרו בקבר ובחנו אותם בעזרת תהליך שנקרא כרומטוגרפיית גז (GC) המאפשרת הפרדה של חומרים מיניאטוריים, זיהויים וקביעת כמותם.

“לשמחתנו הצלחנו לאתר סימנים ביולוגיים של קנאביס, בעיקר רכיבים הקשורים להשפעות הפסיכואקטיביות של הצמח,” אומר יימין יאנג מהאוניברסיטה למדעים בבייג’ינג.

ממצאי הארכיאולוגים בחפירות בקבר ג'ירזנקל במערב סין
ממצאי הארכיאולוגים בחפירות בקבר ג’ירזנקל במערב סין

לצד הכלים ששימשו לעישון קנאביס מצאו החוקרים לוחות עץ וקערות, חרוזי זכוכית, פיסות משי ונבל סיני, מכשיר שהופיע לעתים קרובות בהלוויות עתיקות ובטקסי קורבנות.

השלדים שנמצאו קבורים באתר לא נבדקו בדקדוק, אך בחלקם אותרו חורים בגולגולתם, דבר שהעלה את האפשרות שלפחות חלק מההרוגים הוקרבו או נהרגו במהלך קרבות.

“בכל הכלים אותרו סימנים לקנאביס מה שמרמז שנעשה בהם שימוש טקסי כלשהו, כנראה על מנת לתקשר עם הטבע או רוחותיהם של אנשים מתים,” אומר יאנג, מנהל המחקר.

אזור ג'ירזנקל במערב סין
אזור ג’ירזנקל במערב סין

אתר החפירות בו אותרו הממצאים נמצא במערב סין, לא רחוק מאזור טיבט, צפונית להודו ונפאל – שם מעריכים חוקרים נמצא גם מקורו של הקנאביס מלפני 20 מיליון שנים.

לדברי החוקרים הרי פמיר, שם נמצאו הכלים, הם אמנם מבודדים היום, אך כנראה שימשו בעבר כדרך מחברת אל דרך המשי – עורק המסחר המרכזי באסיה שדרכו הובלו סחורות לכל העולם.

“זו דוגמה נפלאה לקשר הקרוב של בני האדם עם העולם הביולוגי המקיף אותם,” סיכמו החוקרים.

ראו עוד:
נמצא הבאנג העתיק בעולם: בן 900 שנה
הנסיכה שסבלה מסרטן ועישנה מריחואנה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר