נמסטה קנביט: היזם המוזר שמנסה להיכנס לעסקי הקנאביס בישראל

שון דולינג'ר, יזם קנדי והבעלים של חנות הוופורייזרים 'נמסטה', מנסה מזה כשנה להיכנס לעסקי הקנאביס בישראל, בתחילה עם חברת 'בר לב גידולים' ועכשיו עם החברה הציבורית החדשה 'קנביט'. עם זאת, הרקע שאיתו מגיע היזם לא ממש חיובי ורצוף דיווחים שגויים לכאורה למשקיעים ולבורסה.

היזם הקנדי שון דולינג’ר, שעד לפני כשלוש שנים היה הבעלים של מסעדה מקסיקנית לא מצליחה, והחזיק עסק עלום למיתוג וממכר נדל”ן באיי בהאמה, הפך לבעל עסק הנסחר בבורסה הקנדית בשווי של כמיליארד דולר קנדי.

שון דולינג'ר
שון דולינג’ר, בעלי “נמסטה” (צילום מסך מתוך פייסבוק)

את המהלך שהכניס לו סכומי כסף עצומים עשה דולינג’ר בעזרת חברה שהקים בשם “נמסטה” (Namaste Technologics), אותה הוא מכנה “האמזון של הקנאביס” והיא למעשה חנות אינטרנטית למכירת וופורייזרים (מכשירי אידוי) בשיטת ‘דרופ שיפינג’ – כלומר מבלי להחזיק במוצרים עצמם אלא רק להפנות את המכירה לחנות אחרת, סינית בדרך כלל.

לקוראי מגזין קנאביס זכור בודאי דיווח כאן אודות הודעה שפרסמה “נמסטה” לבורסה הקנדית בסוף שנת 2017, על חתימת הסכם עם חברה ישראלית בשם “בר לב גידולים” שהיא לכאורה – על פי אותו דיווח – “היצרן המורשה הגדול ביותר בישראל של קנאביס רפואי”.

הצהרה זו כמובן רחוקה מלהיות נכונה. “בר לב” מעולם לא גידלו קנאביס רפואי בישראל וכלל אינם מחזיקים ברישיון שכזה. אפילו בחברת “בר לב” עצמה היה מי שהופתע מההודעה של דולינג’ר באותם ימים. נכון להיום החברה מסרבת להגיב אך ככל הנראה הקשר בינה לבין דולינג’ר לא נשא פרי.

זמן לא רב לאחר מכן מצא לו דולינג’ר פרויקט חדש בישראל – חברה בשם “קנביט” (Cannbit) הנמצאת בבעלות יזם ישראלי ללא רקע בקנאביס בשם ירון רצון, לשעבר מנהל השירות הבולאי, שמסרב גם הוא בתוקף להשיב לשאלות.

ירון רצון
ירון רצון, בעלי “קנביט”, לשעבר מנהל בשירות הבולאי (צילום מסך מתוך פייסבוק)

קנביט הודיעה לפני מספר חודשים כי התמזגה עם השלד הבורסאי “הון אחזקות” וכי בכוונתה לגדל ולייצר קנאביס בישראל. לפני כשבועיים הודיעה החברה שיחד עם “נמסטה” בכוונתה להקים רשת מרכזי קפה, פנאי, והסברה בישראל אותם היא מכנה “קופי שופס רפואיים”.

בשבוע שעבר סיפר דולינג’ר בראיון לעיתון “גלובס” על הקשר החדש עם חברת “קנביט” וגם על כוונתו לרשום את “נמסטה” לבורסה הישראלית כבר בחודש פברואר 2019. “למה שאהיה דג קטן (בקנדה) אם אני יכול להיות דג גדול (בישראל),” הסביר.

אך מי זה שון דולינג’ר, מדוע הוא מדלג כך בין חברות, ולמה בתעשייה יש המתעקשים שמדובר ביזם מוזר שנתפס מספר פעמים מוסר מידע שגוי ומטעה לכאורה למשקיעים ולבורסה?

דולינג’ר החזיק בעבר כאמור בבעלות על מסעדה מקסיקנית (שנסגרה מאז) ועל חברת שיווק ונדל”ן (Dollinger Enterprises) שתוארה באתר האינטרנט שלה (שכבר אינו קיים) כמי שעוסקת בשירותי עיצוב, מיתוג למסעדות ונדל”ן באיי בהאמה. החברה הבטיחה למשקיעים תשואה שנתית מובטחת בגובה 8%, זאת לכאורה ללא גיבוי.

בסוף שנת 2017 מכר דולינג’ר את עסק שיווק הנדל”ן לקבוצת רוכשים מאירלנד, לדבריו על מנת שיתאפשר לו להתמקד בפעילות של “נמסטה”.

דולינג’ר הודיע כי עסקת מכירת החברה למשקיעים באירלנד היא “עסקה בלתי תלויה”, כלומר ללא קשר ישיר כלשהו עם בעלי החברה הרוכשת האסור כנראה על פי החוק לניירות ערך.

אך מעיון במסמכי החברה הרוכשת, כפי שדווח לראשונה באתר מחקר שוק ההון Citron Research, נראה ששניים מבעליה הינם שותפיו של דולינג’ר בחברת נמסטה, דייויד היוז (מנהל בנמסטה) ופול ברנס (אחראי כ”א בנמסטה) – כך שלא מדובר בעסקה בלתי תלויה כפי שטען.

על בסיס גילויים אלו אף הוגשה לפני מספר שבועות תביעה נגד דולינג’ר על ידי כמה מהמשקיעים שלה. בעקבות התביעה שוב צנח שווי מניית החברה כפי שעשה לאורך השנה האחרונה.

תביעה אחרת הוגשה נגד דולינג’ר עוד בשנת 2010, אז הואשם יחד עם גב’ תמרה סימון כי שיווק דרך אתרי אינטרנט בבעלותו מוצרים בעיצובים מועתקים של חברות ענק כגון גוצ’י, איב סן לורן ועוד.

בחודש יולי השנה (2018) טען דולינג’ר בסרטון וידאו שפרסם למשקיעים כי חברת נמסטה התקבלה לנאסד”ק – בורסה גדולה ומכובדת בארה”ב. הצהרה זו התבררה מאוחר יותר כבלתי נכונה.

חודשיים לאחר מכן ביטלה חברת הקנאביס הקנדית המצליחה “טילריי” הסכם שחתמה 10 ימים קודם לכן למכירת קנאביס ל”נמסטה”, זאת לאחר שהסתבר לה ש”נמסטה” הציעה שירות מקוון לאספקת קנאביס בניגוד למותר במחוז קוויבק שם פעלה.

בדיווח באתר הקנדי ‘לה-פרס’ נטען ש”נמסטה” הציעה קנאביס למכירה בעזרת אחיות בלבוש “סקסי” – מה שלא מתיישר עם האג’נדה של טילריי בזמנו – לפעול בהתאם לנהלי הרגולציה ובעבור שוק הקנאביס הרפואי בלבד.

אולי על מנת לנסות כיוון חדש הגיע לפני מספר שבועות דולינג’ר לביקור נוסף בישראל, כשנה לאחר ההודעה על שיתוף הפעולה שלא צלח עם חברת “בר לב גידולים”, והודיע כאמור על חתימת הסכם עם החברה החדשה המתיימרת לפעול בתחום הקנאביס – “קנביט”.

בראיון באתר “גלובס” טען עוד דולינג’ר כי בגלל שחממות קנביט יושבות בישוב נאות הכיכר, בסמוך לים המלח (אינן מחזיקות ברישיון גידול), עשוי הדבר להשפיע לטובה על איכות הקנאביס שיגדלו.

בנוסף פירסם דולינג’ר הודעה לפיה “נמסטה” תרכוש קנאביס מ”קנביט” לטובת שיווקו בקנדה. גם הודעה זו נראית משוללת יסוד שכן לפי הודעת ממשלת קנדה, כפי שנחשפה לראשונה כאן במגזין קנאביס, קנדה כלל לא מאשרת יבוא של קנאביס למטרות שיווק.

גם “קנביט”, בדומה לכמה חברות אחרות בתחום, נוהגת לכתוב דיווחים לבורסה בלשון הווה במקום בלשון עתיד. כך למשל בדיווח מתחילת החודש קבעו מנהלי קנביט כי החברה “עוסקת בגידול קנאביס רפואי”, על אף שכלל לא מחזיקה ברישיון גידול.

שון דולינג’ר סירב למסור תגובה לידיעה. חברת ‘קנביט’ סירבה למסור תגובה לידיעה. חברת “בר לב” סירבה למסור תגובה לידיעה. מרשות ניירות ערך נמסר בתגובה כי “הרשות אינה מתייחסת לפעילותה מול הגופים המפוקחים”.

חדשות