נחשף: כמה יעלה קנאביס רפואי אחרי פיקוח מחירים

אם וכאשר יאושר פיקוח מחירים על ענף הקנאביס הרפואי, כפי שרוצה משרד הבריאות, ייקבע גבול של 180 ש"ח למוצר קנאביס אחד (תפרחות או שמן), שירד ככל שהכמות הנרכשת תגדל.

במכתב ששלח למשרד האוצר בבקשה שיאשר את התכנית לפיקוח מחירים על הקנאביס הרפואי, חשף משרד הבריאות את מודל התמחור החדש של מוצרי הקנאביס בבתי המרקחת.

ההחלטה על פיקוח מחירים מגיעה על רקע זעם ציבורי נרחב על עליית מחירים חדה, שהגיעה לשיא בסוף השבוע עם מכירת שקית קנאביס אחת ב-210 ש”ח.

עלייה זו במחיר היתה צפויה ומגזין קנאביס אף התריע עליה כבר לפני שנתיים וחצי, מה שלא מנע ממשרד הבריאות להמשיך ברפורמה מבלי להתמודד עם סוגיה זו אלא רק כעת, בדיעבד.

על פי התכנית החדשה של משרד הבריאות לפיקוח מחירים ייקבע גבול עליון של 180 ש”ח למוצר קנאביס אחד (10 גרם) – בין אם מדובר בשקית תפרחות קנאביס רפואי או בבקבוקון שמן קנאביס.

גבול זה של 180 ש”ח למוצר ירד ככל שהכמות גדלה – כך שכל מוצר קנאביס נוסף, 10 גרם או בקבוקון אחד, יימכרו בהנחה של 21.2% על הכמות הקודמת.

על פי החישוב מטופל הזכאי ל-20 גרם של תפרחות קנאביס ישלם 322 ש”ח לחודש, מטופל הזכאי ל-30 גרם ישלם 434 ש”ח, מטופל הזכאי ל-40 גרם ישלם 522 ש”ח ומטופל הזכאי ל-50 גרם ישלם 592 ש”ח, וכן הלאה.

הנחה משמעותית יותר תינתן לילדים אוטיסטים ואפילפטיים ולחולים אונקולוגים (סרטן), הנאלצים לרכוש קנאביס בכמויות ממוצעות גבוהות יותר לעומת המטופלים “הרגילים”.

עבור הילדים וחולי הסרטן יתחיל התמחור בגבול של 99 ש”ח למוצר קנאביס. במקרה של שני מוצרים (שווי ערך ל-20 גרם) ישולמו 177 ש”ח. שלושה מוצרים יעלו 239 ש”ח, ארבעה מוצרים יעלו 288 ש”ח, חמישה מוצרים יעלו 326 ש”ח וכן הלאה על פי אותו מודל הנחה של 21.2%.

למרות הבטחת משרד הבריאות, כולל דברים מפורשים של מנהל היק”ר יובל לנדשפט על כך שהמחיר לא יעלה כלל עבור 97% המטופלים, הרי שכן מדובר בעלייה במחיר לעומת האסדרה הישנה עבור כל מי שמקבלים 30 גרם בחודש ומעלה ושילמו עד כה 370 ש”ח בלבד ללא קשר לכמות.

יחד עם זאת תמחור חדש זה כן יוזיל את העלויות לעומת המחירים הנוכחיים באסדרה החדשה, שמגיעים לסכומי עתק על פי מחירון בתי המרקחת (כאן), גם עד 210 ש”ח למוצר תפרחות קנאביס אחד כאמור, ועד 260 ש”ח למוצר שמן קנאביס.

על פי גורמים בענף, כולל בעלי מפעלים המעורים בתמחור עלויות הייצור החדשות, מחירים אלו עבור מוצרי הקנאביס בבתי המרקחת עוד אמורים לעלות אם לא יוטמע הפיקוח. עם זאת מבחינתם פיקוח מחירים משמעו פגיעה חמורה בהיתכנות הכלכלית של פעילותם.

כפי שכבר נחשף משרדי האוצר והבריאות מסתכסכים בימים אלו בינם לבין עצמם בנושא זה, כשמצד אחד משרד האוצר מסרב לאשר פיקוח מחירים ומנגד משרד הבריאות מזהיר שאם לא יאושר פיקוח מחירים לא יאושר גם ייצוא קנאביס לחו”ל.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר