מגלגל...

מתיחות בקואליציה סביב חוקי הקנאביס, אין התקדמות מול רע”מ

ח"כ רם שפע הגיש הצעת חוק ללגליזציה מאחורי גבה של שותפתו למהלך ח"כ שרן השכל, שמצידה הודיעה שבשבוע הבא תעלה להצבעה במליאה, והפעם באמת, את הצעת החוק שלה לאי הפללה. למגזין קנאביס נודע כי עד כה לא נרשמה כל התקדמות מול יו"ר רע"מ מנסור עבאס שביקש כזכור שבועיים לדון בסוגייה

הצעת החוק ללגליזציה, שכפי שפורסם אמש (ג’) הונחה השבוע על שולחן הכנסת על ידי ח”כ רם שפע (העבודה) ועתידה כנראה לעלות להצבעה בועדת שרים לענייני חקיקה ביום א’ הקרוב, לא תואמה עם שותפתו למאבק ח”כ שרן השכל (תקווה חדשה) שמצידה עסוקה בקידום הצעת חוק אחרת לאי הפללה, אותה הגישה כזכור בשבוע שעבר, כך נודע למגזין קנאביס.

גורמים בקואליציה מותחים ביקורת על התנהלות זו של ח”כ שפע, שמנוגדת לתיאום שהיה בינו לבין השכל בממשלה הקודמת, אז כזכור הם הגישו יחד שתי הצעות חוק דומות שהפכו להצעת חוק ממשלתית משותפת שצלחה את ועדת שרים לענייני חקיקה וגם עברה בהצלחה קריאה טרומית בכנסת בטרם הממשלה התפרקה.

במקביל נודע למגזין קנאביס כי עד כה לא נרשמה התקדמות בדיונים מול יו”ר רע”מ מנסור עבאס וחברי מפלגתו בסוגיית הצעת החוק לאי הפללה.

כזכור, הצעת החוק לאי הפללה הוגשה ברביעי שעבר ונמשכה ברגע האחרון לאור דרישת עבאס לדחייה של ההצבעה בשבועיים לצורך דיון בפרטי החוק המוצע. נכון להיום, שבוע לאחר הדחייה ושבוע לפני ההצבעה החוזרת, אין שינוי בעמדת המפלגה.

ח”כ השכל מצידה הודיעה היום כי בכוונתה להעלות את הצעת החוק לאי הפללה להצבעה בקריאה טרומית במליאה ביום רביעי הבא בכל מקרה, עם או בלי תמיכת הערבים, ופרסמה קריאה למפלגות הערביות לתמוך בהצעה.

שרן השכל מנסור עבאס רם שפע (צילום: דוברות הכנסת)
ח”כ שרן השכל, ח”כ מנסור עבאס, ח”כ רם שפע (צילום: דוברות הכנסת)

“בעוד שבוע אעלה שוב את הצעת החוק לאי הפללת צרכני קנאביס,” כתבה. “אני פונה אליכם פעם נוספת, כ-33% מהמעצרים בגין קנאביס הם כלפי אזרחים ערבים – כמעט פי שתיים מגודלם באוכלוסיה. בקרב הערבים יש 45% שניסו קנאביס ואתם דנים אותם לחיי עבריינות״.

ח”כ השכל מכחישה הבוקר את דבר המחלוקת בינה לבין ח”כ שפע וטוענת כי הדברים נעשו בתיאום. ח”כ שפע מצידו מסרב למסור תגובה הן להגשת הצעת החוק ללא עדכון שותפתו לקואליציה, והן לנוסח ההצעה שהגיש וסופגת ביקורת קשה על כך שמגבילה רכישה של עד 15 גרם קנאביס בלבד, ללא גידול קנאביס ביתי ותוך הקמת מאגר נתונים ממשלתי שיכלול את פרטי הרוכשים.

כמו כן הצעת החוק של שפע מבקשת לשים את האחריות על ניהול ענף הקנאביס החוקי בידי משרד הבריאות ולא בידי משרד הכלכלה כפי שתכננו בממשלה עד כה, ואולי, לפחות על פי הנוסח הנוכחי שלה, היא אף תממש את חששם של צרכני הקנאביס שהענף ינוהל על ידי המנהל הנוכחי של היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט.

הצעת החוק של ח”כ שפע ספגה גם ביקורת לא צפויה מצד בעלי בתי מרקחת הפועלים בתחום הקנאביס הרפואי, שזועמים על כך שלפי הנוסח הנוכחי תוקמנה חנויות ייעודיות לקנאביס שיוכלו למכור רק קנאביס ללא מוצרים נוספים. המשמעות היא שמי שהשקיע בהקמת בית מרקחת ומחזיק עקב כך מוצרים נוספים פרט לקנאביס לא יוכל למכור בשוק הפנאי אלא רק בתחום הרפואי.

יש לציין שהצעות חוק עוברות שינויים לאורך הליך החקיקה בדיונים בועדות, כך שייתכן שלפחות חלק מהסעיפים שסופגים ביקורת כרגע עוד ישתנו. לא ברור עדיין באיזו ועדה יידונו חוקי הקנאביס, האם בועדת הסמים בראשות ח”כ שפע או בועדה מיוחדת שתוקם באופן ספציפי לצורך דיונים בחוקי הקנאביס ובראשה תעמוד ח”כ השכל. סוגיה זו גם היא יוצרת מתח בין השכל לשפע.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר