משרד החקלאות הורה לשתי חברות לחדול משימוש במונח “אורגני”

המונח "אורגני" הפך לשם נרדף לנקיון בירקות ופירות למשל, ולכן כנראה מנסות גם חברות קנאביס רפואי להתהדר במונח עבור הקנאביס שלהן. עם זאת, בגלל התנגשות בין חוק התוצרת האורגנית לבין נהלי הגידול של קנאביס רפואי, חל עליהן איסור לעשות זאת. לאחרונה משרד החקלאות דרש מהן למחוק את ההטעיה

חברת הקנאביס הותיקה בטר (Better) מציגה עצמה עוד מאז שנת 2016 ועד לאחרונה כמי שמגדלת ומשווקת קנאביס “אורגני” או “מגידול אורגני” או “בשיטות אורגניות”, כשלאחרונה אימצה את ה”פטנט” גם חברה חדשה בשם דרך לחיים (Wolc) שעתידה להתחיל לשווק קנאביס בבתי מרקחת וגם היא מכנה את הקנאביס שלה בכינוי “אורגני” או כזה שמגיע מ”גידול אורגני”.

הגדרת “גידול אורגני” על פי ויקיפדיה היא “גידול שנסמך על ניהול של מערכת סביבתית ומנסה להקטין או למנוע את השימוש בתשומות חקלאיות חיצוניות, בעיקר כימיקלים סינתטיים ואורגניזמים מהונדסים גנטית”.

הגדרה זו נשמעת לכל הפחות מסקרנת, ואף נותנת תחושה של קנאביס נקי יותר ולכן לכאורה גם איכותי יותר, וזאת למרות שגם בגידול ירקות ופירות אורגניים אין הוכחה לכך שמדובר במוצר בריא יותר לעומת ירקות ופירות “רגילים”.

ובכל זאת, נשאלת השאלה האם הקנאביס של החברות הללו הוא באמת “אורגני”? והאם בכלל מותר או אפשרי על פי החוק והתקנות הקיימים לכנות קנאביס רפואי כ”אורגני”?

למה אי אפשר לגדל בישראל קנאביס רפואי אורגני

הגדרת “אורגני” לגידול חקלאי, לא רק של קנאביס, היא הגדרה קפדנית ביותר שהזכות להשתמש בה תלויה בעשרות סעיפים והגדרות בכל שלב של הגידול, אך בעוד שבתחומי חקלאות כמו גידול ירקות ניתן בהחלט, תוך מאמץ והקפדה, להגיע להגדרה זו, בקנאביס רפואי הדבר פשוט לא אפשרי, לפחות נכון להיום.

מדוע? מכיוון שכיום יש התנגשות בין הדרישות של משרד הבריאות לגידול קנאביס רפואי לבין דרישות משרד החקלאות לגידול אורגני – קונפליקט שמבטל למעשה את האפשרות לגדל קנאביס רפואי אורגני.

כך למשל, בעוד שהנהלים הרשמיים של היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) לגידול קנאביס רפואי (IMC-GAP) קובעים שקנאביס רפואי נדרש להיות מגודל במצע מנותק, החוק לגידול אורגני אוסר על גידול במצע מנותק (מלבד נבטים ופטריות).

בנוסף, הגנטיקה של צמח שמשווק כאורגני חייבת להגיע ממקור אורגני, כלומר במקרה של קנאביס גם ה”אמהות” של כל זן וגם הזרע או תרבית הרקמה מהם נוצר הזן צריכים להחזיק בתעודה רשמית המכירה בהם כאורגניים – דבר שדי קשה להוכיח בשוק של זנים שרובם ככולם מגיעים מהשוק השחור במקורם.

משרד החקלאות הורה לחברות להסיר את הכיתוב “אורגני”

למגזין קנאביס נודע כי משרד החקלאות פנה לאחרונה לשתי החברות הנ”ל, ואולי לנוספות, בדרישה להסיר את הכותרות המטעות לכאורה.

חברת בטר הסירה כאמור את הכיתוב “קנאביס אורגני” כבר לאחר פניית מגזין קנאביס אך השאירה את הכיתוב “גידול בשיטות אורגניות” שהוסר גם הוא לאחר פניית משרד החקלאות. חברת דרך לחיים טרם הסירה את התיאור “גידול אורגני” אך מסרה למגזין קנאביס כי בכוונתה להסירו כעת.

ייתכן שהסיבה לכך שהחברות לא חששו לאורך זמן משימוש אסור במונח “אורגני” נובעת מכך שהענישה כלפי מי שמפר את החוק הזה היא קלה מאוד למרות שאולי עומדת בגדר “הטעיית הציבור”, ומסתכמת בקנס כספי שיגיע לכל היותר עד כמה עשרות אלפי שקלים בלבד.

האם בקרוב בכל זאת יהיה קנאביס אורגני?

אך יש גם בשורות טובות, אולי… במהלך השנה האחרונה עמלו במשרדי הבריאות והחקלאות על ניסוח תיקון לחוק להסדרת תוצרת אורגנית אשר יחריג את הקנאביס הרפואי כך שגם גידול קנאביס במצע מנותק, בתנאי שעומד בשאר ההגדרות כמובן, יוכל להיחשב כגידול אורגני.

משרד החקלאות סיים אמנם את ניסוח תיקון החוק וכן את כל השלבים המקצועיים והמשפטיים אך עקב פיזור הכנסת בדצמבר שנה שעברה, ועדת הכלכלה טרם הספיקה לדון בו לצורך אישורו והעברתו לכנסת. כעת על משרד החקלאות להגיש פעם נוספת את הנוסח המעודכן לועדת הכלכלה כדי שזו תדון בו ותאשרו – דבר שעדיין לא קרה.

“משרד החקלאות ופיתוח הכפר ניסח את תיקון התקנות והגישו לוועדת הכלכלה לצורך אישור והעברתו לכנסת,” נמסר למגזין קנאביס היום. “כעת, לאחר חילופי הממשלות, נבחנת האפשרות להגישו גם בקדנציה הנוכחית בשנית.”

במשרד מדגישים כי “כל עוד התיקון לא אושר, נכון להיום אין אפשרות לגדל קנאביס רפואי אורגני, והדבר נכון לגבי כל חברת קנאביס. לעניין השימוש במונח ‘אורגני’, סעיף 2 לחוק קובע שאסור להשתמש במילה אורגני אלא אם קיים היתר לסמן את התוצרת כאורגנית.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר