חממת הקנאביס של טבע אדיר בסכנת סגירה?

משרד החקלאות ביטל את ההיתר לפעילות עסקית בחלקה החקלאית בה שוכנת חממת הקנאביס הרפואי של חברת קנאמדיק (טבע אדיר) לאחר תלונה שהגיש בעל המניות הקודם בחברה, שהוא גם בעל הזכויות בחלקה. בחברה טוענים שהפעילות נמשכת כרגיל וכי לא קיבלו שום עדכון בעניין. הצדדים ממתינים להחלטת משרד הבריאות

מהלך שעשויות להיות לו השלכות על פעילותה השוטפת של חברת קנאמדיק (Cannamedic) המנהלת את חוות טבע אדיר (Teva Adir): משרד החקלאות ביטל בשבוע שעבר את ההיתר לפעילות עסקית (“שימוש חורג”) בחלקה החקלאית במושב פתחיה בה שוכנת חוות הקנאביס הרפואי של החברה, כך נודע למגזין קנאביס. משרד הבריאות טרם החליט האם לבטל את הרישיון של החברה לפעילות בתחום הקנאביס בהתאם.

במכתב ששלחה חגית ברנר בידרמן, הממונה לביצוע חוק ההתיישבות החקלאית במשרד החקלאות, נכתב כי ההיתר, שהיה רשום על שמו של בעל שליטה קודם בחברה ובעל הזכויות בחלקה בה שוכנת החממה, אבי סממה, בוטל בגין שינוי הבעלות בחברה, דבר שמהווה הפרה מהותית של תנאי ההיתר.

ההחלטה באה מספר ימים לאחר חשיפת מגזין קנאביס אודות תלונה שהוגשה בעניין זה למשרדי החקלאות והבריאות מטעמו של סממה עצמו.

חוות טבע אדיר קנאמדיק במושב פתחיה (צילום מסך: פייסבוק)
חוות הקנאביס “טבע אדיר” של חברת “קנאמדיק” במושב פתחיה (צילום מסך: פייסבוק)

הרקע להחלטה, כפי שנחשף לאחרונה, הוא סכסוך משפטי ארוך של סממה עם שותפיו לשעבר, בני משפחת אלבז, שבסופו איבד סממה לאחרונה את חלקו בחברה. כביכול, היה נראה שמדובר בניצחון משפטי מובהק של קנאמדיק-טבע-אדיר, שקנתה את מניותיו של סממה בזול בהחלטת בימ”ש, אבל כעת ייתכן שהם נותרו כאמור ללא ההיתר, שהיה רשום עד כה על שמו.

נזכיר: על פי חוק ההתיישבות, על מנת לקבל היתר לשימוש חורג בשטח חקלאי, כלומר לפעילות עסקית, על בעל הזכויות בחלקה החקלאית להחזיק לפחות 26% ממניות החברה שמנהלת את העסק. מרגע שסממה איבד את חלקו, בוטל גם ההיתר וכך לכאורה גם האפשרות של החברה להמשיך לגדל קנאביס בשטח זה, אם כי החברה מסרבת להבהיר נקודה זו בינתיים.

במכתב ששלחה עו”ד חגית ויינשטוק למשרדי הממשלה מטעמו של סממה לפני כחודש וחצי, לצד הדרישה ממשרד החקלאות לבטל את ההיתר לשימוש חורג, היא דרשה גם ממשרד הבריאות לבטל את הרישיון לגידול קנאביס של קנאמדיק-טבע-אדיר מאותה סיבה בדיוק, ואף טענה שפעילות החברה בשטח השייך לסממה הינה השגת גבול.

חוות טבע אדיר קנאמדיק במושב פתחיה (צילום מסך: פייסבוק)
חוות טבע אדיר קנאמדיק במושב פתחיה. תיסגר? (צילום מסך: פייסבוק)

היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק”ר), האמונה על ניפוק וביטול רשיונות פעילות בתחום הקנאביס, מסרבת בינתיים להשיב לפניית מגזין קנאביס בשאלה האם ביטלה או שבכוונתה אכן לבטל את הרישיון של החברה לאור ביטול ההיתר לשימוש חורג.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה הבוקר (ב’) רק כי “הנושא נמצא בבדיקה וטיפול הגורמים השונים, במשרד הבריאות ובמשרדים נוספים, האמונים על הנושא.”

בכך משפחת אלבז, בעלת השליטה בקנאמדיק-טבע-אדיר, אולי “ירתה לעצמה ברגל”, שכן כזכור, בתום ההליך המשפטי מול סממה היא אמנם קיבלה לידיה 38% ממניות החברה שהיו ברשותו (ו-10% נוספים של שותפתו לשעבר פאני קולין), אך מצד שני עלולה כאמור לאבד את האפשרות לגדל קנאביס בחלקה בה נמצאת החממה.

גבריאל אלבז מאור אלבז בחוות קנאמדיק-טבע-אדיר במושב פתחיה
גבריאל אלבז ומאור אלבז, בעלי חברת קנאמדיק טבע אדיר

יש לציין שלאחרונה הוגש כתב אישום נגד חברת קנאביס אחרת, IMC, בגין הקמת מתקני גידול קנאביס תוך שימוש חורג ללא היתר. מצד שני, גם במקרה של IMC וגם במקרים קודמים של חברות אחרות, משרד הבריאות והיק”ר לא מייחסים כנראה חשיבות רבה לכך וכן מאפשרים המשך פעילות בענף והחזקת רישיון פעילות בתחום הקנאביס למשך זמן רב גם ללא היתרים שכאלה ולמרות שלכאורה מדובר בדבר המנוגד לנהלים.

לטענת גורמים המקורבים לחברה, “אין שום סכנה לרישיון”. את טענתם הם מבססים על פסקה בפרוטוקול הדיון בביהמ”ש שקדם לפסק הדין, ממנה ניתן לטענתם להבין שלא רק המניות יועברו לידיהם בתום ההליך המשפטי, אלא גם הזכויות על הקרקע.

בפסקה המדוברת נכתב כי “זכות השימוש היא מרכיב מרכזי בפעילות החברה וברישיון שניתן לה, על כן במסגרת ההתחשבנות תיקבע ערכה הכספי של זכות שימוש זו כשהצד הזוכה יהיה זכאי לעשות בה שימוש כנגד התשלום מבלי לוותר על טענותיו כי הזכות שלו. כל צד יהיה רשאי לנקוט בהליך משפטי לקביעת הזכות האמורה ואולם אין בהליך המשפטי כדי לעכב את עצם השימוש עצמו או להכשילו”.

דברים אלה, להבנת בעלי החברה ומנהליה, מהווים לכאורה החלטה שיפוטית שקובעת שני דברים מהותיים: אחד, שמלבד המניות גם הזכות על הקרקע תעבור אליהם, ושנית, שגם אם תהיה התנגדות לכך מצד סממה, הרי שכביכול “אין בכך כדי לעכב את עצם השימוש או להכשילו” – כלומר גם אם יתנהל הליך משפטי נוסף בסוגיה זו, הדבר לא יימנע מהם להמשיך להפעיל את החממה כרגיל.

עו"ד חגית ויינשטוק
“לבטל לאלתר את תוקף הרישיונות” – עו”ד חגית ויינשטוק, מייצגת את אבי סממה

אך בסביבת סממה בטוחים בצדקתם וטוענים את ההפך גם בעניין הסעיף שבמחלוקת. על פי הערכה זו מדובר בסעיף תיאורטי בלבד שהדיון לגביו כלל לא הושלם במסגרת ההליך כפי שקבע השופט, ושבכל מקרה, לא נקבע בשום שלב הערך הכספי של זכות השימוש בחלקה החקלאית ולכן גם אם היה מדובר בפסק דין מובהק, הרי שהחברה לא שילמה על כך.

עו”ד ויינשטוק אף טוענת שגם אם בית המשפט היה רוצה לקבוע באופן חד משמעי כי יש להעביר את הזכויות על החלקה לחברה, הוא כלל אינו יכול לעשות זאת. לדבריה, מדובר בטענות חסרות בסיס מכיוון שבית משפט לא יכול, גם אם רוצה, לאיין על דעת עצמו את סעיפי חוק ההתיישבות, הקובע כאמור במפורש כי בעל זכויות בקרקע חקלאית מוכרח להחזיק לפחות 26% ממניות העסק שפועל בה וכי ללא תנאי זה אין אפשרות להפעיל עסק בשטח חקלאי ופסק דין לא יכול לשנות זאת.

לא ברור בשלב זה מה יהיה גורל הפעילות של החברה והחממה במושב פתחיה המנוהלת כיום על ידי שני קציני המשטרה הבכירים לשעבר ניצב בדימוס ברונו שטיין ותת ניצב בדימוס יורם אוחיון. הם מצידם אומרים למגזין קנאביס כי לא קיבלו כל עדכון בעניין וכי החווה פועלת כרגיל.

טבע אדיר היא אחת מחברות הקנאביס הרפואי הותיקות ביותר בישראל, הפועלת בענף עוד מימי האסדרה הישנה. בתחילת דרכה התנהלה מקיבוץ אליפז עד שנתגלע סכסוך עסקי שם בין בעלי החברה לקיבוץ, והחווה עברה לפעול במושב פתחיה.

מקנאמדיק טבע אדיר נמסר: “חברת Cannamedic עובדת כ-4 שנים בתחום הקנאביס הרפואי. ע”פ רישיון שהתקבל בשנת 2017, החברה מגדלת זני קנאביס איכותיים בהם זן הדגל ‘אמנזיה’. החברה ממשיכה לפעול ולגדל בחווה בהתאם לפסק דין חלוט שניתן מבית המשפט המחוזי ב-2020 שקבע כי החברה יכולה להמשיך בגידול עד להסדרת העניינים המשפטיים מול השותף לשעבר. ע”פ כבוד השופט יעקב שפסר: ‘מוסכם בין הצדדים כי זכות השימוש היא מרכיב מרכזי בפעילות החברה וברישיון שניתן לה […] כל צד יהיה רשאי לנקוט בהליך משפטי לקביעת הזכות האמורה ואולם אין בהליך המשפטי כדי לעכב את עצם השימוש עצמו או להכשילו’.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר