משרד הבריאות פירסם נהלי הדברה לקנאביס; מומחה: “מסוכן ואסור”

פרשת הריסוסים בקנאביס הרפואי לא נגמרה. משרד הבריאות מפרסם נוהל הדברה חדש הדומה לנהלי הדברת תבלינים וקובע כי מותר להדביר גם בשלב פריחת הקנאביס, עד 21 יום לפני הקציר. מומחה החקלאות טוען כי מדובר בסכנת נפשות. “מי שכתב את הרפורמה כנראה לא מבין בקנאביס,” אומר מכין העתירה לבג”ץ.

במשך שנים מאז הוקם לראשונה ענף הקנאביס הרפואי בישראל, לא נקבע נוהל אחיד וברור לאופן בו על החברות המגדלות לנהוג כאשר הן באות לרסס את הגידולים בחומרי הדברה מסוגים שונים.

עד היום נערכה רק בדיקת פתע מסודרת אחת לבחינת הימצאות שרידים של חומרי הדברה בפרחי קנאביס רפואי של מטופלים, ולא על ידי משרד הבריאות אלא על ידי גורמים פרטיים במסגרת עתירה לבג”ץ ותביעה ייצוגית שעתידה עוד להיות מוגשת.

ממצאי אותה בדיקה, שנערכה ביוזמת מטופל קנאביס שחשש לבריאותו ומיוצג על ידי עורכי הדין יניב פרץ ואיתן כבריאן, העלו חשש כבד לבריאות של המוני המטופלים, שכן אצל חלק מהחברות אף נמצאו שרידים של חומרים האסורים בשימוש בחקלאות וכן כאלו של חומרים המותרים בחקלאות אך ברמות וכמויות החורגות מהמותר ובכל מקרה אסורים לשאיפה.

חריגה בשימוש בחומרי הדברה - קנאביס רפואי
רשימת החריגות ברמות שרידי חומרי הדברה בקנאביס הרפואי – חלקן עד פי 2400 מהמותר

יתרה מכך, אחת הטענות המרכזיות שעלו באותה פרשה היתה שגם אם מדובר היה בחומרי הדברה מותרים בגידולים חקלאיים, הרי שבקנאביס רפואי לא מדובר על צריכה דרך הקיבה ודרך הכבד – מערכת הסינון הטבעית של הגוף – אלא ישר לריאות ולמוח ללא סינון כלל.

הבדל זה הוביל את ד”ר טוביה יעקובי – מומחה לרעלים והדברה ומי שהיה עד לא מזמן ההרבולוג הראשי של משרד החקלאות במשך 30 שנים – לקבוע שהשימוש בחומרי הדברה בקנאביס רפואי הוא אסור באופן מוחלט וללא קשר לכמות ואף מסוכן ביותר.

טוביה יעקובי
ד”ר טוביה יעקובי, ההרבולוג הראשי של משרד החקלאות במשך 30 שנים, על נוהל ההדברה החדש: “מסוכן ואסור”

“הקנאביס [שנבדק] הכיל שאריות של עד פי 2,400 ממה שמקובל בתוצרת חקלאית נצרכת,” אמר ד”ר יעקובי עם פרסום הפרשה – והדגיש שבמקרה זה הסכנה כפולה ומכופלת מאחר והקנאביס בניגוד למוצרי מזון חקלאיים נצרך בעישון כך שגם יוצר אפקט של חום שמגביר את הרעילות.

“חומרי ההדברה שנמצאו בחריגה רעילים לבעלי חיים ולבני אדם. שאיפתם בעת צריכת קנאביס מהווה סיכון ממשי ומוחשי ועלולה לסכן חיים,” הדגיש.

בתגובה מסרו אז חברות הקנאביס הרפואי כי קיבלו הוראה בעל-פה ממשרד הבריאות לנהל משטר הדברה בדומה למשטר ההדברה של תבלינים. משרד הבריאות מצדו התכחש אז לטענת המגדלים וקבע כי כל עוד לא נקבע מה מותר להדביר, אסור להדביר.

נוהל ההדברה החדש

כעת נראה שמגדלי הקנאביס הרפואי צדקו בדבריהם, כשמשרד הבריאות מפרסם נוהל הדברה חדש לגידול קנאביס רפואי, מדויק וברור יותר מבעבר, התואם את נהלי הדברת תבלינים ואף קובע לראשונה כי מותר להדביר קנאביס רפואי גם בשלב הפריחה.

“בשלב הצימוח ההדברה תהיה בהתאם למשטרי ההדברה המקובלים בצמחי תבלין (תבלינים),” נכתב בנוהל החדש. “החל מתחילת שלב ההפרחה ההדברה תהיה בהתאם למשטרי ההדברה המקובלים בחקלאות האורגנית. לפחות 21 יום לפני תחילת הקציר יופסק באופן מוחלט השימוש בחומרי הדברה”.

“כל עוד לא אושרה תווית לתכשיר הדברה ייעודי לקנאביס – בהתאם לתקנות הגנת הצומח, יותר בשלבי הגידול של קנאביס רפואי השימוש בתכשירים המורשים לשימוש בחקלאות האורגנית ובתכשירים להדברת גורמי מחלות המותרים לשימוש בצמחי תבלין,” נכתב עוד.

הנחיות הדברת קנאביס רפואי

לאור הנחיה חדשה זו נראה שבמשרד הבריאות מתעלמים מטענתו של ד”ר יעקובי מהשנה שעברה ומתעלמים מחוות הדעת המשפטית שהגיש ונוגעת להבדל צורת הצריכה ולסכנה האפשרית בעישון חומרי הדברה אשר נספגים דרך הריאות ולא דרך הקיבה והכבד כמו באכילת פירות, ירקות או תבלינים.

“מסוכן ואסור – הם עושים שקר לעצמם”

בעקבות פרסום הנוהל החדש שוחחנו שוב עם ד”ר יעקובי, שקובע, שוב, באופן חד משמעי, כי מדובר בנוהל שאינו תקין וכזה המהווה סכנה לחולים, בעיקר כאשר מדובר באלו עם מערכת חיסונית חלשה. “אחרי שמשרד הבריאות קרא את חוות הדעת נאמר שתוקם ועדה שתקבע מה מותר ומה אסור, אבל ככל הידוע לי זה לא נעשה עד היום,” הוא אומר. “אם זה אכן נעשה, זה לא היה צריך להיעשות במחשכים, אלא במסודר ועם פירוט. אני עצמי לא ראיתי כל היתר חדש שמגדיר – אחרי בדיקות ראויות וניסויים מדעיים – מה מותר ומה אסור להדביר בקנאביס, מתי וכמה.”

“אם הצמידו את נוהל הדברת הקנאביס לנוהל תבלינים, אז הם עושים שקר לעצמם, כי אין דמיון בין אכילת תבלינים, המוהלת את הקנאביס על מזהמיו (חומרי ההדברה) במערכת העיכול – הקיבה ולאחר מכן לכבד – לעישון או שאיפת שמן, שם הספיגה היא ישירות אל הריאות ובאמצעות מערכת הובלת הדם כמעט מיידית למוח ולשאר חלקי הגוף,” אמר. “הכמות של חומרי ההדברה שנספגת בדרך העיכול בדם ומוסעת למקומות אחרים בגוף קטנה לאין שיעור בהשוואה לשאיפת חומרי הדברה בתהליך פירוליטי של בעירה, מה שמייצר רדיקלים חופשיים מסוכנים מאוד.”

יתרה מכך קובע ד”ר יעקובי כי הנוהל החדש גרוע יותר מהנוהל הישן: “בנייר מיולי 2016 הם כותבים שבשלב ההפרחה יופסק השימוש בחומרי הדברה באופן מוחלט, ובעדכון של אפריל 2017 כתוב שההדברה תהיה על פי הנוהל של החומרים בחקלאות אורגנית. אני לא מבין איזה חומרים או תכשירים אורגניים מאושרים לשאיפה. איפה כתוב שמותר לצרוך חומרי הדברה אורגניים בשאיפה? מי הועדה שקבעה את זה? לפי מה שאני רואה הנוהל הקודם מ-2016 כבר עדיף על זה החדש, למרות שהעדכון של 2017 היה אמור להיות טוב יותר.”

“משרד הבריאות הפקיר את החולים”

לשאלת הפסקת ההדברה לחלוטין 21 יום לפני הקציר בנוהל החדש קובע ד”ר יעקובי כי זה לא מבטיח כלל שלא יגיעו חומרים רעילים לריאות החולים. “חומרי ההדברה עולים לתוך קודקודי הפריחה, הם לא ‘נעלמים’ מהצמח. מי בדק ואישר שחומרי הדברה לא מתפרקים לריאות בעישון של פרחי קנאביס שהודברו 21 ימים לפני? אני לא מכיר דבר כזה. אם זה טיפול תרופתי חייב להיות ברור מה המגבלות. על כל נייר רשיון קנאביס רפואי חתום ד”ר מיכאל דור, מדובר ברופא שחייב לדעת מה הוא רושם לחוליו. לא ניתן להשתמש בחומרי הדברה בגידול קנאביס רפואי בכלל, אלא אם כן ערכו כאן בדיקה יסודית שלמיטב הבנתי לא היתה.”

ממשרד עורכי הדין יניב פרץ ואיתן כבריאן השיבו לשאלת סטטוס העתירה לבג”ץ: “משרד הבריאות נטש והפקיר לחלוטין את ענף הקנאביס הרפואי בראשה הבדיקה שהובטח שתהיה לקנאביס שנמצא מסוכן לבריאות. מה עם כל חולי הסרטן שהיו בלי מערכת חיסונית בזמן ששאפו לכאורה חומרי הדברה? כמה סבלו מתופעות לוואי כאלה ואחרות? מבקשים להסתיר. אפקט בת היענה: במקום לרדוף אחר הממצאים – עשה משרד הבריאות כל שניתן בכדי להתעלם מהם ולקבור את הפרשה. כעת נחשף עוד נדבך של חוסר מקצועיות כאשר משרד הבריאות משווה קנאביס (אותו צורכים בשאיפה ולא ניתן לשטוף אותו) לצמחי תבלין – עוד הוכחה שמי שכותב את הרפורמה לא מבין בקנאביס ככל הנראה. פניה למשרד הבריאות תצא בימים הקרובים ובתקווה שבג”צ על זכות הגידול וביטול הרפורמה שמנוגדת לעקרונות החלטת הממשלה יוגש מייד בתום הפגרה (3609, 1050 ו- 1567).”

ממשרד עורכי הדין ‘רפפורט לוין‘ השיבו לשאלת סטטוס התביעה הייצוגית נגד חברות הקנאביס הרפואי: “התביעה כבר צורפה כנספח לבקשה. לאחר קבלת התגובות מצד חברות הקנאביס הרפואי ולמידת הטענות שלהן, תהיה לנו הזכות להגיב לטענות. דיון מקדמי בתיק נקבע לחודש ינואר 2018.”

ממשרד הבריאות סירבו להגיב.

ראו גם:
קנאביס בהדברה אורגנית
קנאביס בהדברה ביולוגית

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר