מגלגל...

משרד הבריאות סיכן בפלילים 40 אלף חולים – ומנסה להתחמק מאחריות

מזה כ-8 חודשים שעשרות אלפי מטופלי קנאביס רפואי נוהגים באופן חופשי ברכב, זאת לאחר הודעת משרד הבריאות על תקנה חדשה המתירה זאת באופן חריג. בסוף השבוע פסלה שופטת את תקפות התקנה וכעת מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט, שהטעה במידע שגוי את המשרד והמטופלים, מנסה להטיל את האחריות על חברות הקנאביס הרפואי.

תכתובת דוא”ל פנימית שהגיעה לידי מגזין קנאביס חושפת כיצד יובל לנדשפט, מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק”ר), מנסה להעביר אל חברות הקנאביס הרפואי את האחריות לגרימת נזק פלילי למטופלים.

בתחילת השנה פירסם דובר משרד הבריאות אייל בסון הודעה רשמית לעיתונות ובה תקנה חדשה בחתימת רה”מ בנימין נתניהו. תקנה זו התירה לראשונה למטופלי קנאביס לנהוג למרות החוק האוסר נהיגה בהשפעת קנאביס – זאת אם צרכו את הקנאביס בעישון לפחות 3 שעות לפני שעלו על ההגה.

לאחר שנחשף בכתבה במגזין קנאביס כי שופטת בימ”ש השלום בפתח תקווה קבעה כי תקנה זו מהווה הטעיית הציבור, לנדשפט ניסה להסתיר את העובדה שהיק”ר ומשרד הבריאות הם אלו שהוציאו הודעה זו בעצמם ובהתאם גם את הסיכון הפלילי העצום בו שמו עשרות אלפי חולים.

יובל לנדשפט
הטעה וסיכן את משרד הבריאות ואת המטופלים, ומנסה להסיר מעצמו את האחריות. יובל לנדשפט, מנהל יק”ר (צילום: מרים אלסטר)

בהודעת דוא”ל דחופה ששלח לנדשפט לחברות הקנאביס הרפואי שעות בודדות לאחר פרסום הכתבה, נכתב כי התקנה הינה “הטעיה של הציבור שעלולה להוות סכנה של ממש”.

בהודעתו לנדשפט כלל לא הזכיר את החלטת השופטת, או את הפרסום במגזין קנאביס, אלא שייך את העדכון הבהול למקרה עלום של מטופלת אלמונית אשר פנייתה לעזרה בנושא הגיעה אליו לאחר שנאמר לה על ידי נציג אחת מחברות הקנאביס הרפואי שמותר לה לנהוג ברכב.

“במשרד ממשלתי מקביל מועסקת עובדת שבתה זכאית לקנאביס רפואי,” כתב לנדשפט לחברות הקנאביס. “הבת מקבלת את הקנאביס דרך חברת xxxx [השם שמור במערכת]. האם טוענת כי נאמר לה מספר פעמים על ידי עובדי החברה כי התקנות שבנדון כבר נכנסו לתוקף וכי מותר לה לנהוג 3 שעות אחרי השימוש, תוך שהציגו בפניה את התקנות, חתומות ע”י השר.”

לטענת לנדשפט אותה “בת של עובדת” אלמונית היא הסיבה בגללה שלח את העדכון, אך מבדיקה שערכנו מול החברה ששמה צוין, נראה שהמקרה המדובר אירע כבר לפני חודשיים וחצי. מדוע נזכר לנדשפט בנושא זה דווקא שעות לאחר החלטת השופטת ופרסומה במגזין? מדוע המתין חודשיים וחצי מאז פנתה אליו “הבת של העובדת”? אין לדעת.

יש המעריכים כי לנדשפט עשה זאת אולי כדי להקדים תרופה למכה, זאת מחשש שיפוטר מתפקידו לאחר ששם בסיכון פלילי עשרות אלפי מטופלים, לדבריו “בסכנה של ממש”, כאשר לחלקם אף נגרם נזק אמיתי בדמות שלילת רישיון נהיגה.

לנדשפט, הזכור מפרשה קודמת שנחשפה כאן במסגרתה הוא התיר הברחה לא חוקית של סמים מארה”ב לישראל, חזר והדגיש בהודעת הדוא”ל הדחופה כי התקנה המדוברת כלל אינה בתוקף וכי מדובר בהפצת מידע שקרי ומסוכן.

“מדובר בהטעיה של הציבור שעלולה להוות סכנה של ממש,” קבע, תוך שהוא מתעלם מהעובדה שהוא עצמו אישר לכאורה את פרסום ההודעה מלכתחילה. “יובהר כי התקנות שנחתמו אכן לא פורסמו ולכן לא נכנסו לתוקף”.

האם מותר למטופלי קנאביס לנהוג?
משרד הבריאות מבהיר בהודעה מחודש מרץ 2018 כי מותרת הנהיגה למטופלי קנאביס רפואי. כיום יובל לנדשפט מתכחש לה.

לנדשפט אף הגדיל לעשות כשטען בהודעה – בניגוד לנכתב בפרסום המקורי של דובר המשרד – כי “[ההנחיות בתקנה] לא כללו היתר גורף לנהוג אחרי 3 (או 6) שעות” וכן כי “בכל מקרה התקנות לא קבעו שמותר לנהוג אחרי X שעות”.

טענה זו אינה נכונה מאחר ובחלק “שאלות-תשובות” שפרסם משרד הבריאות בצמוד להודעה לעיתונות נכתב במפורש כי “מותר [למטופלים לנהוג] במגבלות שבתקנה…” – כלומר 3 שעות לאחר העישון.

תקנה - מותר למטופלים לנהוג
מתוך תקנת משרד הבריאות מחודש מרץ 2018: מותרת הנהיגה למטופלים בתנאים מסויימים. כיום לנדשפט מכחיש את הדברים.

בימים האחרונים אף הסיר משרד הבריאות את הקישור למסמך ההנחיות החדש, שישב בקישור כאן.

לדברי גורמים במשרד הבריאות כל הנחיה או הודעה לעיתונות שיוצאת ממשרד הבריאות בהקשר לקנאביס רפואי – בודאי כזו שהינה כל כך משמעותית – מקבלת קודם את אישורו של מנהל היק”ר לנדשפט.

אף על פי כן בהודעת הדוא”ל ששלח לנדשפט לחברות הוא מתכחש כאמור לאותה תקנה, כמו גם להודעה לעיתונות שפורסמה על ידי המשרד, ומזהיר כי חל איסור מוחלט על מטופלים לנהוג וכי התקנה שהוא עצמו אישר לכאורה כלל אינה בתוקף.

אך משרד הבריאות, הדובר אייל בסון, ומנהל היק”ר לנדשפט, לא רק הטעו עשרות אלפי מטופלי קנאביס רפואי, אלא גרוע מכך – במהלך 8 החודשים מאז פורסמה התקנה נשללו רשיונות נהיגה של מספר מטופלי קנאביס רפואי על לא עוול בכפם – חלקם אף מתפרנסים מעיסוק במקצוע הנהיגה.

כזכור הסיפור נחשף לראשונה במגזין קנאביס לאחר שמשטרת ישראל עצרה את א’, מטופל קנאביס רפואי, יוצא סיירת, נכה, בעת שנהג ברכב. לשאלתו של השוטר השיב א’ כי צרך קנאביס 6 שעות לפני הנהיגה והזכיר את התקנה לפיה מותר לו לנהוג. השוטר הוריד אותו מהכביש ושלל את רישיונו ל-30 ימים ובתשובה למגזין קנאביס הובהר לראשונה שהתקנה כלל אינה בתוקף.

א’ עתר מיד לבית המשפט בעזרת עו”ד יניב פרץ, אך בתום הדיון קבעה כאמור השופטת, טל אוסטפלד נאוי, כי התקנה לא בתוקף. השופטת נמנעה מלבקר את משרד הבריאות על הודעה שגויה שפרסם וקבעה במקום זאת כי דווקא על העיתונים לפרסם התנצלות ותיקון לפרסומים.

בסוף השבוע הגיש עו”ד פרץ ערעור על החלטה לבית המשפט המחוזי ובשבועות הקרובים צפוי להיערך דיון בנושא זה, שלדבריו של פרץ יגיע גם עד בית המשפט העליון אם יהיה בכך צורך.

דובר משרד הבריאות אייל בסון סירב כאמור למסור תגובה לידיעה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר