מגלגל...

חוות פארמוקן צפויה להיסגר, ניר צוק מקבל מניות ביוניבו ולא ברור למה

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה בתל אביב: חוות פארמוקן עלולה להיסגר סופית בעוד כשלושה שבועות ובחברה בונים על החוות של פלאנטיס ועין חצבה; למה טייקון ההייטק ניר צוק קיבל השבוע מניות ביוניבו ללא סיבה נראית לעין; קאנומד לוטשת עין לתחום הנדל”ן אבל יש מה שלמשקיעים כדאי לשים אליו לב; האם וונטייז אכן תתבע את גבריאל ברזני שלקח את כספי מכירת הפעילות בארה”ב לכיסו; תיקון עולם קנביט מתכננת לייצא שמני קנאביס רפואי לבריטניה.

הפגיעה הגיעה ממקום לא צפוי: משרד הבריאות עוצר את הגידול בחווה של פארמוקן בחודש הבא בגלל “נושא טכני”

לאחר פרשת הפטריה בחוות פארמוקן (Pharmocann), שהובילה לעצירת מכירות מוצרי החברה (דבר שנפתר מאז בחודש שעבר עת אישר היק”ר לחברה לחזור למכור את מוצריה), חשבו מנהלי ומשקיעי החברה כי הרע ביותר מאחוריהם.

אך השבוע מדווחת החברה כי היק”ר הודיע לה שבגלל שלחלק ממבנה מתקן הגידול של החברה השוכן בישוב ציפורי בצפון הארץ אין היתרי בנייה, הוא משהה החל מ-1 לאוקטובר, כלומר בעוד כשלושה שבועות בלבד, כל שתילה של צמחי קנאביס חדשים בחווה, היק”ר גם הורה לחברה לחדול מגידול של ייחורים בחווה ובמילים אחרות: היק”ר סוגר בחודש הבא את חוות הקנאביס של פארמוקן באופן מוחלט במידה שהיא לא תצליח להשיג היתרי בנייה עד אז, מה שלא סביר שהיא תצליח לעשות. 

את הסוגייה הזו של המחסור בהיתרי בנייה כבר חשפה אמנם פארמוקן בדוחותיה הכספיים, אך היא ציינה כי בשביל לקבל את היתרי הבנייה היא צריכה לעמוד בכמה תנאים “אשר להערכת החברה הם תנאים טכניים בלבד אשר אין לחברה כל מניעה לעמוד בהם”.

כמו כן, העריכה אז החברה כי היא תקיים את התנאים לא יאוחר “מסוף חודש יולי 2022”. להערכת פארמוקן אז, במועד קבלת התנאים היא היתה צפויה לקבל באופן אוטומטי את היתר הבנייה, גם בלי התכנסות פורמאלית של הוועדה שאחראית על מתן היתרי הבנייה. אך הדדליין המקורי שנתנה חלף והיתר הבנייה עדיין לא התקבל.

מדובר בסוגייה עם משמעות אדירה לחברה, שעל פי דוח רבעון 2 האחרון שפרסמה לאחרונה, בקופתה (כולל פקדון בנקאי לטווח קצר ונכסים פיננסיים) נותרו כ-3.8 מיליון שקלים בלבד.

אפשר להעריך בזהירות, בהתבסס על הפסד מייצג של כ-2.1 מיליון שקלים ברבעון 2, וכן בהתבסס על פרק הזמן של חודש בו החברה לא מכרה את מוצריה בבתי המרקחת – שקופת החברה נכון למועד כתיבת שורות אילו אינה “דשנה”.

כמו כן, ברור שהייתה פה הערכה מאוד לא נכונה של הסיטואציה על ידי הנהלת פארמוקן, שבניגוד להערכתה כנראה לא היתה סתם בעיה “טכנית” כמו שהיא חשבה. אגב, אומנם אין ראיות מוצקות לכך – אך לא מן הנמנע כי הסוגייה הזו היוותה אחד מן הגורמים לעזיבתו של מנכ”ל החברה הקודם, גיל חובש.

מצד שני, גורמים בחברה עומדים עדיין על כך שהחווה לא נסגרת וכי מדובר ב”סיפור טכני לגמרי” שנמצא עדיין בדיון מול היק”ר ויכול עוד להיפתר. לדבריהם, החווה נבנתה לפני כ-30 שנה בעוד שפארמוקן נכנסה לפעילות שם לפני כ-10 שנים ועבדו ברשות המועצה ללא ההיתר הזה. המועצה האזורית התירה ועודנה מאפשרת לחברה לפעול שם אבל היק”ר דורש היתר רשמי.

בחברה ובקרב משקיעיה מנסים לשמור על מעט אופטימיות על בסיס הסכמים שיש לפארמוקן עם שתי חברות לוויין, האחת חוות עין חצבה בערבה שכבר מגדלת עבורה חלק מהאספקה והשניה חוות פלאנטיס החדשה במושב קשת שסוכם כי תגדל עבורה חלק מהתוצרת. להערכתם, יחד הן יכולות לספק כ-5 טון בשנה, מה שאמור להספיק לקצב הנוכחי של החברה.

האם קאנומד עוברת להשקעה בנדל”ן ומה חשוב מאוד למשקיעים לשים אליו לב?

לאחר הדיווח של חברת קאנומד (Cannomed) בשבוע שעבר על עיסקה למכירת החווה שלה בתמורה לכ-8.35 מיליון שקלים, השבוע דיווחה החברה כי דירקטוריון החברה הסמיך את הנהלת החברה לחפש אפשרויות לרכישה של נדל”ן להשקעה – זאת כתחום פעילות השקעה חדש, שאמור להחליף את פעילות הקנאביס שעדיין לא נמכרה.

ישנם גורמים בשוק ההון המקומי שגורסים שהסיבה לדיווח זה של קאנומד על כניסה לענף הנדל”ן היא יותר לצורך מניעת הגדרתה כחברת מעטפת גרידא, כלומר בשביל שהבורסה לא תקבע שאין לה כל פעילות עסקית ותשית מגבלות על החברה בכל הקשור למסחר ומיזוגים עתידיים.

אם זה לא המצב ואכן החברה תבחר להתחיל ולפעול בענף הנדל”ן, המשקיעים צריכים לשים לב לדבר החשוב הבא: נכון למחצית הראשונה של שנת 2022 בקופת חברת קאנומד שוכנים כ-8 מיליון שקלים, לזה אפשר להוסיף את העיסקה למכירת החווה בתמורה נטו, אחרי הוצאות עיסקה ותשלום חובות על שכירות, של כ-7 מיליון שקלים. מכך מגיעים לסך של כ-15 מיליון שקלים שיש לחברה בקופה (אולי מעט פחות אם מפחיתים גם הוצאות הנהלה וכלליות שנרשמו מאז). ובכן, נדל”ן נהוג לקנות במינוף, כלומר לקחת הלוואות בנוסף לכסף “שמביאים מהבית”, ובהנחת מינוף של 75% מדובר בהיקף רכישת נכסי נדל”ן של כ-60 מיליון שקלים (45 מיליון מתוכם יביא הבנק או האג”ח, לדוגמה). עכשיו מה? השכירות מאותם נכסים, בניכוי הוצאות ריבית על החוב והוצאות של חברה ציבורית, לא צפויה להשאיר הרבה, אם בכלל, ברווח לחברה. לכן, על המשקיעים לשים לב שאומנם החברה הודיעה כי היא תפעל בין היתר לרכישה של נכסים, אך בפועל היא תצטרך עוד לגייס בהנפקת מניות כסף בשביל להגיע להיקף פעילות מספק, או למצוא מיזוג לחברה אחרת שכבר פועלת בתחום. מדובר בשתי נקודות חשובות שלא צוינו בדיווח של החברה לבורסה אך כן חשוב מאוד שהמשקיעים יקחו אותם בחשבון.

למה ניר צוק קיבל מניות ביוניבו פתאום, ומה פשר האסיפה שזומנה לתחילת שבוע הבא?

השבוע דיווחה חברת יוניבו (Univo) על כך שנאמן סדרות האג”ח של החברה, חברת רזניק, פז נבו בע”מ, הודיע על כינוס אסיפה בזום, ליום ראשון הקרוב בשעה 13:00, לצורך דיווח והתייעצות עם בעלי האג”ח של החברה.

מדובר בזימון אסיפה די “בהול”, שכן היא מזומנת בהתראה של 7 ימים בלבד וכאשר בשוק ישנו החשש כי האסיפה זומנה לאחר ההפסדים המשמעותיים שהציגה החברה בדוחות המחצית, בודאי בשים לב לצניחה במחיר האג”ח של יוניבו לאחרונה שנסחר בתשואה שנתית של כ-112%, תשואה שמשקפת חשש משמעותי של השוק בדבר אי יכולת החברה לשלם את כלל חובותיה. בכל אופן, רק באסיפה יוכלו המשקיעים לדעת באמת האם בזה מדובר.

במקביל דיווחה יוניבו השבוע כי טייקון ההייטק והמייסד של ענקית אבטחת המידע האמריקאית חברת פאלו-אלטו, המיליארדר ניר צוק, קיבל כ-1.65 מיליון מניות של יוניבו, וזאת בתמורה ל”זכויות למניות” שהיו ברשותו מאז חודש יולי 2021 עת הוא השקיע בחברה כ-11.1 מיליון שקלים.

למי שלא זוכר, במסגרת אותו הסכם נקבע אז שבנוסף למניות שהוא קונה, צוק יהיה זכאי גם ל”זכויות למניות” בהיקף של כ-1.65 מיליון. הזכויות הללו היו אמורות להיות מומרות באופן “אוטומטי”, ללא שום תשלום נוסף מצידו של צוק, וזאת בתנאי שמניית יוניבו תעלה בשלב כלשהו מעל לשער של כ-710 אגורות ובמשך 21 יום לפחות ברצף מתישהו במהלך 5 השנים שלאחר ביצוע ההשקעה. 

כידוע, לפחות נכון למועד כתיבת שורות אלו, מניית יוניבו רחוקה כרחוק מזרח ממערב מהשער הנ”ל ולמעשה לא התקרבה אליו מעולם מאז אותו הסכם. החברה נסחרת בימים אלה לפי שווי של כ-36 אגורות בלבד, שהם בקושי כ-5% מהשער שנקבע כתנאי להעברת המניות לצוק, כך שבשביל להגיע “ליעד” מבחינת מחיר המניה בו היו מומרות הזכויות שלו למניות, נדרשת עלייה של כ-1,872% במחיר מניית יוניבו הנוכחי.

כפי שמובן כבר, למרות כל זאת, השבוע דיווחה יוניבו כי הזכויות למניות של צוק בכל זאת הומרו למניות – ולא ברור מדוע זה קרה שכן המניה רחוקה מהיעד שהוגדר בהסכם.

יתכן שהדבר נובע מכך שהחברה ציינה בדיווח המקורי על ההשקעה בשנה שעברה כי ככל שיחול “אירוע אקסלרציה”, יתאפשר לה להעביר את המניות הללו לצוק באופן מיידי, אך מצד שני, לא ברור מהו אותו “אירוע אקסלרציה” שכביכול על בסיסו החברה אולי עשתה זאת. אם הירידה החדה בשווי המניה לאחרונה נחשבת כ”אירוע אקסלרציה”, לא ברור מדוע הדבר הזה לא צוין כאופציה בדיווח המקורי לפני כשנה, שכן מדובר בנתון חשוב מאוד שהיה משפיע על המשקיעים באותם ימים. כזכור, ההודעה על הצטרפותו של צוק לחברה הביאה לזינוק של 24% בשווי מניית החברה. מיוניבו נמסר רק כי “החברה פועלת בהתאם להסכמים”.

האם וונטייז תתבע בקרוב את בעל השליטה שמכר את הפעילות שלה ללא ידיעתה?

השבוע דיווחה חברת וונטייז (Vonetize) כי היא הגישה מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים לגבריאל ברזני, בעל השליטה בחברה (21%) והמנכ”ל שהוצא לאחרונה לחופשה כפויה ללא לתשלום.

גם מכתב ההתראה שנשלח אליו כעת וגם הוצאתו לחופשה ללא תשלום, מגיעים שניהם לאחר שכזכור, הוא מכר בתמורה לכ-3.2 מיליון דולר את פעילות הקנאביס של החברה באמריקה לגורם אחר.

כפי שכבר נחשף לפני שבועיים, לא רק שברזני ביצע לכאורה את המכירה הזו “ככה סתם” ללא ידיעת דירקטוריון החברה, אלא שאת התמורה מהמכירה הוא אף העביר ישירות לחשבון הבנק שלו עצמו, תוך שהוא טוען שלפי הערכתו אחרי הוצאות ואחרי חוב בסך של קרוב למיליון דולר שלטענתו החברה חבה לו, וונטייז תקבל מכל הסכום הזה סך זעום של כ-182 אלף דולרים בלבד, וגם זה לפני תביעות חוב בלתי צפויות נוספות שיתכן ויבואו נגדה.

לכן החברה הגישה את מכתב ההתראה כעת וצפויה כמובן להגיש בקרוב תביעה נגד ברזני לבית המשפט, אלא אם הוא יסכים לדרישותיה – דבר שלא סביר שיקרה במקרה זה.

תיקון עולם קנביט וסאנה לייף פארמה מתכננות לייצא שמני קנאביס לבריטניה

חברת תיקון עולם קנביט (Tikun Olam Cannbit) דיווחה כי חתמה על הסכם, בהמשך למזכר הבנות שנחתם לפני קרוב לשנה עם חברת  Sana Life Science Limited, במסגרתו היא צפויה לייצא לבריטניה חלק ממוצריה. בדיווח לא צוינו המחירים בהם היצוא צפוי להתבצע, וחבל. מה שכן צוין הוא כי ישנן כמויות מינימליות של סחורה שסאנה התחייבה לרכוש מתיקון עולם קנביט (הכמויות המדויקות לא פורטו גם כן).

עוד נקבע בהסכם כי אם סאנה לא תרכוש את אותן הכמויות המינימליות, לתיקון עולם קנביט שמורה האופציה לסיים את ההסכם. כלומר – לא באמת מדובר בכמויות מינימאליות פר אקסלנס, שכן אם סאנה לא עומדת בהן היא לא משלמת פיצוי על כך לחברה.

בכל אופן, שתי החברות סיכמו כי מתוך ההכנסות של התוצרת ישולמו תמלוגים בשיעור של כ-3.2% לחברת תיקון עולם העולמית שבבעלות צחי כהן, שעדיין מחזיקה בבלעדיות על זני תיקון עולם בכל מדינות העולם מלבד ישראל, צרפת ופולין.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • אינטליקנה – 4.91%+
 • וונטייז – 0.00%
 • שיח מדיקל – 1.12%-
 • נקסטייג’ – 2.54%-
 • איי אמ סי – 3.45%-
 • קנאשור – 4.37%-
 • אינטרקיור – 4.96%-
 • עמיר שיווק – 6.02%-
 • קנבוטק – 6.39%-
 • פנאקסיה – 8.70%-
 • יוניבו – 10.27%-
 • קאנומד – 10.77%-
 • תיקון עולם קנביט – 10.84%-
 • פארמוקן – 11.13%-
 • טוגדר – 15.44%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר