משרד הבריאות מתקפל: פסילת הזנים בוטלה

משרד הבריאות מתקן את טבלת זני הקנאביס של הרפורמה החדשה הפוסלת 85% מזני הקנאביס הרפואי הנמצאים כיום בשימוש. הטבלה עודכנה כך שעם כניסת הרפורמה לתוקף באפריל השנה תוכלנה החברות להמשיך לייצר את הזנים הקיימים. יחד עם זאת שאר הגזירות לא בוטלו.

הנחיה חדשה של היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק”ר) מבטלת את ההנחיות הקודמות שהובילו לפסילה צפויה של עשרות זני הקנאביס הרפואי הנמצאים כיום בשימוש חולים.

כפי שחשפה לפני כחצי שנה בדיקת מגזין קנאביס לראשונה (כאן) נפסלו כ-85% מזני הקנאביס, זאת לקראת הרפורמה החדשה, “מדיקליזציה”, שצפויה להיכנס לתוקף בעוד כשלושה חודשים, באפריל 2019.

הפסילה נבעה מטבלת זני הקנאביס הרשמית במסמך ההנחיות (“הספר הירוק“) אשר קובעת כי לא יתאפשר שימוש בזנים בעלי יותר מ-20% THC ופחות מ-1% CBD.

רוב מוחלט של הזנים לא עמדו בתנאים אלו, בעיקר אלו בעלי אחוזי THC גבוהים הנמצאים בעיקר בשימוש חולים אונקולוגיים (סרטן).

בטבלה המעודכנת שפורסמה בעדכון משרד הבריאות מבוטלת החל מה-1.2.2019 המגבלה על מינימום של 1% CBD. לפיכך בהתאם עשרות הזנים חזרו לעמוד בתקן.

טבלת זני קנאביס רפואי
טבלת זני הקנאביס הרפואי המעודכנת

עם זאת גם על פי הנוסח החדש לא חלה חובה על יצרני הקנאביס הרפואי לכלול את שם זן הקנאביס על האריזה והוא רשאי לערבב זנים יחד בתפזורת גרוסה.

לפי הערכות תהיינה חברות אשר יימנעו לרשום שמות של זנים מאחר וגריסת זנים שונים יחדיו מוזילה עלויות ייצור ובהתאם הן תגבנה תשלום נמוך יותר עבור המוצר לעומת חברות אחרות שיציעו זנים ספציפיים.

“לאחר ששקלנו בכובד ראש את הנושא ואת צרכי המטופלים, החל מה-1.2.2019 תעודכן טבלת קטגוריות מוצרי הקנאביס המאושרים לייצור ולניפוק למטופלים ברישיון,” נכתב בעדכון.

החלטה זו באה לאחר מאבק ארוך של מטופלים שהפגינו פעמים רבות מול ביתו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, בסיוע גיא לרר והתכנית “הצנרת”.

יחד עם זאת לא בוטלו שאר הגזירות כגון הגבלה למקסימום 24% THC, עלייה במחירים, תנאי שימוש נוקשים בעיקר למטופלים מתחילים וקיצוץ רוחבי במינוני הקנאביס המותרים עד למקסימום של 60 גרם בחודש לכל היותר.

העדכון המלא כאן.

חדשות