משרד הבריאות מתקפל: יבוטלו הסעיפים החדשים בטופס הבקשה לאישור קנאביס רפואי

בעקבות הלחצים מצד ארגון המטופלים בקנאביס רפואי, חזרו בהם גורמי משרד הבריאות והודיעו כי טופס הבקשה לאישור קנאביס רפואי ייערך מחדש. סעיפי התניית רשיון הנהיגה והחתימה על ויתור הסודיות הרפואית ישונו.

לפני חודשיים דיווחנו כאן לראשונה על הרפורמה המתוכננת בתחום הקנאביס הרפואי בישראל.

על פי ההנחיות החדשות, שתיכנסנה לתוקף ב-1.6, לא תאושר חלוקת קנאביס רפואי לפי שמות זנים אלא אך ורק על פי נתוני הקנבינואידים (THC, CBD, CBN), לא יאושרו זני קנאביס חדשים לחלוקה מעבר לאלו המותרים היום, לא ייאושר ייצוא מסחרי של קנאביס רפואי לחו”ל, לא יחודשו רשיונות גידול של ספקים שתוקף רשיונם פג, לא יאושרו מגדלים נוספים מעבר לאלו שישנם היום, לא יורשו הספקים לשווק מוצרי מזון המכילים קנאביס למעט שמן ותפרחות ארוזות (פרחי קנאביס יבשים) וקבלת רשיון קנאביס רפואי תותנה בטיפול תרופתי קונבנציונאלי של 12 חודשים לפחות לפני הגשת הבקשה.

לפני עשרה ימים הגיע הנושא הרגיש לנקודת רתיחה כאשר התברר למטופלים כי מעבר לסעיפים האמורים ברפורמה, שונה גם טופס הבקשה לאישור קנאביס רפואי והוכנסו בו שני סעיפים חדשים שהצליחו לעורר זעם רב. הסעיף הראשון קבע כי “חל איסור חוקי לנהוג כל עוד מטופלים בקנאביס” והסעיף השני דרש חתימה על ויתור מוחלט של סודיות רפואית. כל הפרטים על הטופס החדש כאן.

הטופס החדש לבקשת אישור קנאביס רפואי
הטופס החדש לבקשת אישור קנאביס רפואי

פרסום הטופס החדש, יחד עם הרפורמה החדשה והקשחת העמדות מול מטופלי הקנאביס, הובילו חלק מהמטופלים לפתוח בשביתת רעב מול ביתה של שרת הבריאות יעל גרמן. גרמן ניסתה להתמודד עם הטענות שהופנו כלפי תחום הקנאביס הרפואי הנמצא תחת אחריותה מזה חודשיים, אך טרם הצליחה לספק את דרישותיהם של המפגינים, אשר גם בשעות אלו ממש נמצאים עדיין מחוץ לביתה של השרה בהרצליה.

עם זאת, נראה שכן חל שינוי מסויים בעקבות הלחצים – אתמול והיום הודיעו מנכ”ל משרד הבריאות רוני גמזו והמשנה למנכ”ל, בועז לב, כי שני הסעיפים הבעייתים הנוגעים לרשיון הנהיגה והויתור על הסודיות הרפואית יבוטלו לאלתר, וכי טופס הבקשה ייערך מחדש. בנוסף, הבוקר (19.5), הגיע יובל לנדשפט, המנהל החדש של יק”ר (היחידה לקנאביס רפואי), אל מאהל המפגינים בכדי לנסות וללמוד מהם על הבעיות והקשיים הנגרמים עקב מדיניות המשרד.

1. תבוטל התניית קבלת האישור בויתור על רשיון הנהיגה

במסגרת ראיון לתכנית הרדיו “שישבת” בגלי צה”ל, בה התראיינו גם חגית יגודה, אחת משובתי הרעב ואברי גלעד, ממובילי המאבק להקלה על מטופלי הקנאביס הרפואי, נדרש מנכ”ל משרד הבריאות, רוני גמזו, להתייחס לסוגיית סעיף רשיון הנהיגה. “לפני שנתיים היתה כוונה שכל אחד בעל אישור רפואי לקנאביס יגיע למכון הרפואי לבטיחות בדרכים ויבדקו האם הוא כשיר לנהיגה,” סיפר גמזו בראיון שנערך אמש (18.5). “ביטלתי את זה וביקשתי רק להעיר את תשומת לבם של המטופלים שעליהם להיזהר בעת נהיגה. אברי גלעד העיר לי על הסעיף הזה לפני מספר ימים ואמר שזה נשמע כאילו האישור הרפואי מותנה בויתור על רשיון. זו לא היתה הכוונה וזה יתוקן.”

האזינו לתכנית המלאה:

כשנשאל מדוע מקשה משרד הבריאות על חולים לקבל את הקנאביס הרפואי, אמר כי המטופלים “מהלכים אימים” על משרד הבריאות וכי הם מבצעים לחץ נקודתי במטרה לשטוף את הארץ בקנאביס רפואי. “אנשים באים לבקש קנאביס על כאב ראש. זה נראה לך סביר?” אמר. “נראה לכם סביר שיקבלו קנאביס בשביל גמילה מסמים אחרים? אנחנו יוצאים מהפרופורציות. נאשר התוויות רק לאחר שנראה מחקרית שיש יתרון בזה אל מול החסרונות ותופעות הלוואי.” גמזו חזר גם על הטיעון כי אין מחקרים המעידים שקנאביס הינו תרופה יעילה והתעקש להמשיך ולהגדיר את הצמח כסם מסוכן. (ראו: רשימת מחקרי הקנאביס המלאה)

2. יבוטל סעיף ויתור סודיות רפואית מטופס הבקשה

בכתבה ששודרה הערב (19.5) בתכנית “מהדורה ראשונה” בערוץ 2, דיווח הכתב לענייני בריאות, יואב אבן, כי המשנה למנכ”ל משרד הבריאות, בועז לב, הודיע כי גם הסעיף הבעייתי השני, זה הדורש חתימה על ויתור מוחלט של סודיות, ישונה אף הוא בהקדם. “המשנה למכ”ל משרד הבריאות אכן קיבל פנייה לפני כשלושה שבועות מאחת ממרפאות הכאב,” נאמר בהודעה ששלח משרד הבריאות. “עקב כך נערכו התיעצויות עם גורמים משפטיים ומקצועיים במטרה לשנות את נוסח ההסכמה בטופס בנושא הזה.”

צפו:

אך הבעיות בתחום עוד רחוקות מלהיפתר. גורמי המשרד טרם התייחסו לנושא ההתוויות הרפואיות שצומצמו בסוף שנת 2010 ואינם מתייחסים כלל לעניין הרחבת ההתוויות למחלות נוספות כמו טורט, אפילפסיה, אסתמה, פרקינסון, פיברומיאלגיה, פוסט טראומה ועוד. המטופלים רוצים לבטל לחלוטין את רשימת ההתוויות ולאפשר לכל רופא מומחה בתחומו לספק אישור לקנאביס, אם ראה שכך נכון לעשות.

על אף התעקשותם של נציגי המשרד כי “לא בוטלו התוויות מעולם”, במסמך שדלף ממשרדו של המנכ”ל, חתום גמזו על האמירה השנויה במחלוקת הזאת מחודש אוקטובר 2010 כשכתב כי “המדיניות שאני קובע לנושא היא להגביל את מספר המשתמשים גם על חשבון… פגיעה בחלק מהאנשים שיכולים להשתפר רפואית.” עוד כתב גמזו מפורשות כי “באופן ספציפי אני מבקש להגביל הכללת הבחנות של פרקינסון, פיברומיאלגיה ועוד.”

הבוקר החלו פעילי לגליזציה ותומכי קנאביס רפואי להפנות שאלות למנכ”ל משרד הבריאות גם בדף הפייסבוק שלו.

רוני גמזו מתעלם מסבלם של חולים
רוני גמזו מתעלם מסבלם של חולים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר