משה"ב מסתיר את ניגודי העניינים של לנדשפט – ביהמ"ש מתערב

בית המשפט ממליץ למשרד הבריאות לחשוף את כלל ניגודי העניינים של מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט, זאת בעקבות עתירה שהוגשה השבוע לאחר אי-מענה לבקשה לפי חוק חופש המידע שהוגשה כבר לפני כחמישה חודשים.

פרסום ראשון: משרד הבריאות מסרב לחשוף את הצהרות ניגודי העניינים של יובל לנדשפט, מנהל היחידה לקנאביס רפואי (יק"ר), אך יאלץ כנראה לעשות זאת בקרוב בהוראת בית המשפט לאחר עתירה שהוגשה בעניין זה.

לפני כחודש וחצי, לאחר שמשרד הבריאות הודה כי ללנדשפט ניגוד עניינים עם חברת "קרייזר מדיקל", הגיש מגזין קנאביס בקשה לפי חוק חופש המידע על מנת לחשוף את הצהרת ניגוד עניינים זו וכן את שאר ניגודי העניינים האחרים.

יובל לנדשפט ( צילום: מרים אלסטר)
מדוע משרד הבריאות מסתיר את הצהרות ניגוד העניינים של מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט? (צילום: מרים אלסטר)

החוק קובע כי על המשרד להשיב בתוך 30 יום, אך עד עתה, בחלוף 40 יום, טרם מסר המשרד התייחסות. לפיכך התחיל מגזין קנאביס בהכנות להגשת עתירה לבית המשפט בדרישה לחייב את משרד הבריאות להשיב.

אך מבדיקת המגזין עלה כי עתירה כזו כבר הוגשה בתחילת השבוע על ידי עו"ד אלעד מן בשם עמותת "הצלחה" ובשיתוף אתר דה-מרקר לאחר פנייה דומה לפי חוק חופש המידע ששלח עו"ד מן אל משרד הבריאות עוד בחודש יולי השנה.

בעתירה נתבקש בית המשפט להוציא צו שיחייב את משרד הבריאות לחשוף את שלל ניגודי העניינים של מנהל היק"ר לנדשפט, זאת "לאחר שלא הועברו פרטי המידע המבוקשים ולא ניתנה כל תשובה בניגוד לדין".

בנוסף מבקש עו"ד מן כי משרד הבריאות יחשוף גם את העתקי כל דו"חות הבדיקה שביצע היק"ר לחברות הקנאביס לאורך השנים, פירוט בדיקות הדגימות של המוצרים ששווקו למטופלים, כולל כלל ממצאיהם לרבות טיב החומר, תנאי הייצור וזהות החברות הנבדקות.

אתמול (ה'), בחלוף ארבעה ימים, מסר בית המשפט החלטה ראשונה בה נקבע כי אכן "עיון מלמד כי לא התקבל מענה לפניה (לפי חוק חופש המידע) אף שזו נשלחה עוד ביום 22.7.19".

לדברי ביהמ"ש "בנסיבות העניין מוצע כי העתירה תתקבל במובן זה שהמשיב (משרד הבריאות) יתחייב ליתן תשובתו עד מועד אשר יוסכם". לצדדים ניתנה אפשרות להשיב להצעה זו עד סוף החודש (30.12).

כזכור ניגוד העניינים של לנדשפט עם חברת "קרייזר", בו משרד הבריאות כבר הודה כאמור, הוא איננו היחיד. ניגודי עניינים נוספים לכאורה יש ללנדשפט גם עם רשת בתי המרקחת "סופר-פארם", עם חברת הקנאביס "קאנומד", עם חברת "ביונד טיים" שהתמזגה לאחרונה עם חברת הקנאביס "שיח" ואולי אף עוד.

טענות על ניגוד עניינים מצד מנהל היק"ר ראו אור בשנים האחרונות בחשיפות של מגזין קנאביס ולאחרונה שוב בתחקיר של העיתונאי אמיר שואן בתכנית "הצינור" בערוץ 13. ממצאי חלק מחשיפות אלו אף צורפו לעתירה שהגיש עו"ד מן נגד משרד הבריאות.

בעקבות ניגודי עניינים אלו אף הוגשה לאחרונה פנייה רשמית לרה"מ ושר הבריאות בנימין נתניהו על ידי התנועה לאיכות השלטון, זאת על מנת להתריע מפני פעילותו של לנדשפט בענף הקנאביס אותו הוא מנהל ביד רמה כשבמקביל הוא מחזיק לכאורה באינטרסים עסקיים באותו ענף.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט