מגלגל...

מרפאות כאב מסרבות לטפל בחולים המבקשים קנאביס

מרפאות כאב ציבוריות בכל רחבי הארץ מונעות שירות רפואי מחולים במידה והם מביעים עניין בקנאביס רפואי “גם אם יתהפך העולם”. המטופלים מתכוונים כעת לפנות לבית המשפט. האזינו להקלטות החושפות את המחדל.

לאן תפנה אשה ישראלית מבוגרת הסובלת מכאבים ומעוניינת לנסות את הטיפול הטבעי בקנאביס רפואי? “במצב הנוכחי כפי שהוא כיום, הסיכוי הכמעט יחיד שלה הוא דרך תשלום לרופא פרטי,” מסביר מתן ונונו, מנכ”ל ‘האגודה לטיפול בקנאביס רפואי’ הבוקר. “השירות הציבורי לא יעזור לה בשום צורה כנראה”.

מתן ונונו, מנכ"ל האגודה לטיפול בקנאביס רפואי
מתן ונונו, מנכ”ל האגודה לטיפול בקנאביס רפואי

ואכן, מרפאות כאב ציבוריות בכל רחבי הארץ – שפועלות מתוקף כספי משלם המיסים ואמורות לשרת את כלל הציבור – בוחרות על דעת עצמן למנוע שירות מאלו המתעניינים בטיפול הטבעי בקנאביס רפואי.

בסדרת הקלטות חדשה שמפרסמת האגודה נחשפת התמונה כפי שהיא באותן מרפאות ציבוריות שאמורות לספק עזרה לחולים: יחס מבטל, מזלזל ומופגן כנגד אלו המבקשים לקבל טיפול באמצעות קנאביס רפואי. בסרטון ניתן לשמוע כיצד מסרבות נציגות הקופות בבתי החולים איכילוב, הדסה עין כרם, העמק, שיב”א, אסף הרופא וקפלן מלקבוע תור לבדיקה הקשורה לנושא הקנאביס:

“מרפאה ללא קנאביס”

כפי שניתן לשמוע בהקלטות, המרפאות מצהירות מראש כי אצלן אין אפשרות לחולים חדשים להוציא רישיון, ולא משנה כלל מהו מצבו הרפואי של החולה. יתרה מכך, במהלך השיחה מבהירות הנציגות מעל לכל ספק כי “הרופאים אינם מתעסקים בזה” וכן מצהירות כי לא יינתן טיפול באמצעות קנאביס “אפילו אם יתהפך העולם.”

מרפאת הכאב בבית החולים העמק בעפולה
שלט במרפאת הכאב בבית חולים העמק בעפולה

לכאורה אין בסירובן האמור של מרפאות הכאב כדי לחרוץ את דינם של החולים, אשר חופשיים לפנות למרפאות כאב אחרות או לרופאים פרטיים, אך בפועל בכך נמנע לחלוטין הטיפול ממרבית הציבור שכן כל מרפאות הכאב הציבוריות סגורות ומי שמעוניין בכל זאת להתעקש, נאלץ לשלם סכומים אדירים לרופאים פרטיים ולהמתין חודשים ארוכים לתור שיתפנה. “מדובר בפגיעה בזכויותיהם הרפואיות של החולים,” מדגיש מתן.

השלב הבא: בית המשפט

ד"ר נילי קרקו
ד”ר נילי קרקו: “ההחלטה אינה סבירה או הגיונית”

בנסיון לפתור את המצב פנו ראשי האגודה במכתב רשמי לשר הבריאות יעקב ליצמן, למנכ”ל משרדו משה בר סימן טוב, למנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט ולחברת הכנסת תמר זנדברג.

במכתב שנוסח והוגש בשיתוף פעולה עם ד”ר נילי קרקו, יו”ר הקליניקה לזכויות החולה במרכז הקליני מזו”ר, נטען כי “הנימוקים להחלטה שלא להעניק לחולים אלה שירות במרפאות הכאב אינם עומדים במבחן המידתיות” וכן כי “ההחלטה עצמה איננה סבירה או הגיונית”.

האגודה קוראת למשרד הבריאות להורות על פתיחתן של כל מרפאות הכאב לטיפול בקנאביס רפואי, וזאת כדי להקהל על סבלם של החולים הרבים – עד שהרפורמה החדשה של ליצמן תיכנס לתוקפה. “אם משרד הבריאות לא ימלא את תפקידו כרגולטור ויורה על פתיחת שערי המרפאות בפני חולים אלה, לא נהסס לפנות לערכאות המשפטיות.”

מרפאה ללא קנאביס רפואי
מרפאות הכאב סגורות בפני המעוניינים בקנאביס רפואי

ראו גם:
הממשל האמריקני מודה: מריחואנה הורגת סרטן
לראשונה בישראל: מדריך שימוש בקנאביס רפואי
חשיש לקשיש: 4 סיבות מדוע קנאביס טוב גם לסבתא

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר