משרד הבריאות הורה לקופות החולים: אפשרו טיפול בקנאביס

משרד הבריאות הודיע הבוקר במהלך דיון בועדת הסמים של הכנסת, כי הנוהל במסגרתו מרפאות הכאב בארץ חוסמות חולים מלקבל שירות או טיפול בקנאביס הוא אינו תקין וכי העניין יטופל. במסגרת הדיון עלתה דרישה חריפה מנציגי המשרד לשתף את הרופאים ועמותות המטופלים בתהליך הקמת הענף החדש. מספר המטופלים בקנאביס צפוי לגדול באופן משמעותי במהלך השנים הקרובות.

לפני מספר שבועות דווח כי מרפאות כאב בכל רחבי הארץ החליטו לסגור את שעריהן בפני חולים המעוניינים לבדוק אפשרות לטיפול בקנאביס רפואי. הקלטות שפורסמו אז הראו כי אין ולו מרפאת כאב אחת בארץ שמוכנה אפילו לשמוע על טיפול שכזה, כך שחולים רבים – בעיקר קשיי יום – נאלצו לחזור לביתם ולהמשיך את הטיפול בכדורים כרגיל.

בועז לב המשנה למנכ"ל משרד הבריאות
ד"ר בועז לב, סמנכ"ל משרד הבריאות: "לא ייתכן שמרפאות כאב יחליטו לסגור שעריהן לחולים, זה אינו הליך תקין"

בעוד שרופאים פרטיים ברחבי הארץ נהנו אמנם מעלייה במספר הפניות, החולים עצמם נאלצו לשלם הון עתק כדי לנסות ולקבל את ההמלצה המיוחלת – דבר שיצר חוסר שוויון בין חולים שונים ואפלייה של ממש כנגד אנשים שגם כך אינם בריאים לגמרי.

מרפאות הכאב – לכל החולים

הבוקר, במהלך דיון בועדת הסמים של הכנסת, הודיע סמנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר בועז לב, כי יורה לכל מרפאות הכאב לפתוח שוב את שעריהן בפני כל חולה, ללא כל אפליה. "לא ייתכן שמרפאות כאב יחליטו לסגור שעריהן, זה אינו הליך תקין," אמר. "הסיבה לכך שמרפאות הכאב סגרו את שעריהן היא שהן נמצאות בלחץ ואינן מסוגלות לעמוד בקצב."

"הדרך היחידה של מאות אלפי צרכני הקנאביס הבלתי חוקיים בישראל היא דרך המרשם – ולכן נוצר לחץ על המרפאות," הסביר, "אנחנו נמצאים בתאוצה והתהליך החדש ייפתח את צוואר הבקבוק וישחרר את הלחץ הקיים על הרופאים. אנו מקווים שההרחבה של מספר הרופאים הרושמים תפתור את כל הבעיות שעלו."

"רופאים יטפלו בקנאביס"

ד"ר לב, שצפוי לסיים בקרוב את תפקידו כסמנכ"ל אחרי למעלה מ-20 שנים בתפקיד, פירט גם על קורס הקנאביס הרפואי החדש ועל "הספר הירוק": "במהלך הקורס, שיימשך יומיים, יקבלו הרופאים את הסמכותיהם. מספר הרופאים יגדל המון וכך גם נוכל אנחנו כרגולטור לסגת מעמדת הטיפול ולאפשר גישה רחבה."

הרחבה זו של מספר הרופאים המספקים מרשם קנאביס רפואי, וכן חלוקה של התרופה בבתי מרקחת, צפויה להגדיל את מספר החולים בישראל מכ-20,000 בלבד כיום, לעד למעלה מ-100 אלף בתוך שנים בודדות. "לא תהיה הגבלה על מספר המטופלים בקנאביס רפואי," הבהיר לב.

"קורס לא מקצועי מספיק"

רופאים, חולים ונציגי עמותות קנאביס רפואי שנכחו בדיון, העלו בפני משרד הבריאות דרישה לקחת חלק בבניית הרפורמה החדשה. "ההתנהלות היא חלם," אמר גיל לוקסנבורג, נציג עמותה לקנאביס רפואי. "נתתם לאלפי אנשים רשיון וטיפול בחומר המוגדר כ'סם מסוכן' ואינכם מבצעים כל מעקב אחר נתונים שיש בידיכם כבר שנים. במקום לפתח את ההסמכה לרופאים על בסיס נסיון עבר, החליטו לקבל החלטות ללא בסיס. אין שיתוף פעולה ואין מספיק ידע."

ד"ר ברקת שיף, רופאה הממליצה על רשיונות קנאביס, מתחה ביקורת חריפה על הקורס המתוכנן וטענה כי הוא אינו קורס מקצועי מספיק ואינו מכיל מספיק מידע מדעי . לטענתה הקורס בן היומיים מתמקד בעיקר בנהלים ביורוקרטיים והסדרה – ולא בנושא המדעי, המערכת האנדוקנבינואידית וכיוצ"ב. "ראיתי את ד"ר דור מסביר כיצד לטפל בקנאביס בעזרת שאיפות, וזהו אינו מדע וזוהי לא דרך," אמרה. "לכן אני חושבת שהסילבוס ראוי שיימדד בעיניים יותר ביקורתיות, של אנשים שלא בהכרח שייכים ליק"ר."

ד"ר איליה רזניק, גם הוא ממליץ על טיפול בקנאביס, הזכיר את המחקר הסודי שקופת חולים 'מכבי' סירבה לפרסם ובו נמצא שהטיפול בקנאביס מפחית משמעותית את השימוש בתרופות אחרות – מחקר שאת תוצאותיו חשפנו כאן לראשונה. "נצטרך לגדול מ-20,000 מטופלים בקנאביס ל-200,000 תוך עד 10 שנים," אמר.

תמר זנדברג יושבת ראש הועדה למאבק בסמים ובאלכוהול
ח"כ תמר זנדברג, יו"ר ועדת הכנסת למאבק בסמים ובאלכוהול

שינוי גישה

יו"ר הועדה, ח"כ תמר זנדברג, סיכמה ואמרה כי "אם ליצמן יכול לשנות את עמדתו ואת הגישה כלפי הקנאביס, בוודאי שגם רופאים ומנהלי מרפאות יכולים וצריכים לשנות את גישתם". זנדברג ציינה גם היא את המחקר העלום של 'מכבי' ודרשה שקופות החולים יבחנו עד כמה ירדה צריכת ותשלום עבור תרופות קונבציונאליות אצל המטופלים בקנאביס רפואי.

"יש לבדוק מול היחידה לקנאביס רפואי מי המקבלים קנאביס ולבחון כמה השתנו נתוני הביקורים שלהם אצל חולים, רכישת תרופות וכד'," סיכמה. "יש להרחיב את הידע הקיים בתחום. יש בידיכם נתונים של שנים בהן ניתנו זנים שונים ומינונים שונים לחולים ומדובר בידע חשוב מאוד. רק אתם במשרד הבריאות תוכלו לעשות זאת באופן תקין כי אינכם מייצגים כל אינטרס למעט אינטרס הציבור. אני מבקשת שמשרד הבריאות יימצא דרכים מדעיות ומחקריות להשתמש בידע לטובת פיתוח התחום."

בסוף השבוע הוחלט לאשר קנאביס רפואי גם לחולי אפילפסיה (הדיווח כאן).

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט