טוען...

מרפאות הכאב יפתחו שעריהן למעוניינים בקנאביס רפואי?

אחרי שנים ארוכות במהלכן סירבו קופות החולים לספק טיפול למעוניינים בקנאביס רפואי, בעיקר במרפאות כאב של בתי החולים הציבוריים, כולל שלטים שניתלו בפומבי שאוסרים על הטיפול, הודיעו נציגי קופות החולים כי מדיניות זו בוטלה וכי הקופות יספקו את הטיפול ככל טיפול אחר..

עדכון: מרפאות הכאב לא פתחו את שעריהן למרות ההוראה המפורשת, גם נכון לחודש יוני 2017 – פרטים כאן.

חולים המעוניינים בטיפול בקנאביס רפואי וניגשים למרפאות הכאב הציבוריות בבתי החולים בכל רחבי הארץ, נתקלו בשנים האחרונות בסירובים, דחיות, השפלות וחוסר שיתוף פעולה מצד הרופאים בקופות.

לפני מספר חודשים חשף משרד הבריאות עצמו כי למרות הוראה מפורשת שניתנה לקופות החולים, אלו מסרבות לספק את הטיפול כנדרש וממשיכות לאסור על רופאיהן לספק המלצות לקנאביס רפואי.

הבוקר במסגרת דיון בועדת הסמים של הכנסת בראשותה של ח”כ תמר זנדברג, הבטיחו נציגי קופות החולים “כללית” ו”מכבי” כי לא ימנעו עוד מרופאים לטפל בחולים המעוניינים בקנאביס רפואי.

בנוסף הבטיחו נציגי הקופות כי השלטים שניתלו בבתי החולים בהם נכתב כי “לא יינתן טיפול בקנאביס רפואי” יוסרו ממרפאות הכאב ורופאים לא ימנעו טיפול גם עבור אלו המחפשים טיפול בקנאביס.

עוד פורסם כי תכנית רפורמת הקנאביס הרשמית תעבור לאישור הממשלה באופן סופי לאחר חג פסח.

צפו בדיון במלואו:

מדיקליזציה של הקנאביס

ארנון אפק, מנכ”ל משרד הבריאות, פתח את הדיון ואמר כי “אני מאמין שהידברות ועמק השווה זה הפתרון היעיל. עלינו לבצע מדיקליזציה של הנושא, וזה לא מאוד פשוט. אני מרגיש שאנשים כועסים כי הם לא מבינים את עולם הרפואה.” בנוגע לתכנית החדשה להסדרת הענף אמר כי “אנחנו עדיין עושים עבודה על התכנית. קיבלנו הערות מהציבור. נתמקד באמת בגידול בתקן GAP כדי שיהיה מוצר שיוכל לשמש כטיפול רפואי – כל זאת בשילוב עם משרד החקלאות והסטנדרטיםים הגבוהים ביותר.”

אפק פירט כי “מפעלים ייצרו מוצרי קנאביס ברמה הגבוהה והאחידה ביותר. לאחר מכן מסלול הפצה לבתי מרקחת. כולל מוצרי קנאביס בסיסיים בבתי המרקחת. הרוקחים יעברו הדרכה ולאחר מכן יוכלו גם למכור את מוצרי הקנאביס וגם להדריך את החולים. נבנה ערכות הדרכה לשימוש בקנאביסי שיופצו לציבור הרחב, בדיוק כמו לתרופות אחרות. שם יהיה ברור מהן תופעות הלוואי של השימוש. בהתאם להוראתו של ליצמן עובדים כעת על הכשרת הרופאים בנושא. הכוונה שלנו היא להרחיב את רשימת ההתוויות לפי החלטות של מומחים ורופאים מהתחום.”

פרופ' ארנון אפק, מנכ"ל משרד הבריאות
פרופ’ ארנון אפק, מנכ”ל משרד הבריאות

בנוגע לנושא הייצוא של קנאביס רפואי העיד אפק כי ההנחיה היא של שר הבריאות ליצמן והוא פועל על פיה. “ההחלטה צריכה להתקבל בעולם הפוליטי,” הדגיש.

יועמ”ש משרד הבריאות: “בשלב הראשון נגדיל את מספר הרופאים שיוגדרו כ’מנהל’ והם יוכלו לחלק רישיונות בעצמם. בשלב הבא בטווח הרחוק, מה שדורש תיקון חקיקה, נעבור מרישיונות למרשמים, ואז יוכל כל רופא לספק את הקנאביס כטיפול. בשלב הראשון יגוייסו מגוון רחב של רופאים ולא רק רופאים אונקולוגים אלא לכל המחלות. אין כוונה לאפשר לרופאים במסגרת פרטית לאשר שימוש בקנאביס. הכוונה היא לאפשר גישה ציבורית לרופאים מסויימים שיתנו את השירות.”

ח”כ זנדברג יו”ר הועדה הביעה תמיכתה בכך שאת הקנאביס הרפואי יספקו רופאים ציבוריים מטעם המדינה ולא רופאים פרטיים – זאת בכדי שהטיפול הזה יהיה זמין לכל איש גם ללא קשר לעושרו הכלכלי. הודגש שלא בוטלה האפשרות לבקש “המלצה” לרישיון מרופאים פרטיים. בתור התחלה כאמור יורחב מספר הרופאים המספקים רישיונות לבתי חולים ציבוריים. זנדברג הזכירה את השדולה שהקימה ח”כ שרן השכל לקנאביס רפואי, שהעבירה כפי שפרסמנו לראשונה כאן את הערותיה למשרד הבריאות.

הממשלה תדון בתכנית אחרי פסח

יובל לנדפשט, מנהל יק”ר: “בעת הקרובה יוכשרו 100 רופאים ב-4 מחזורים של 25,” אמר. “יוכשרו רופאים לפי רשימת ההתוויות לכל מחלה שמופיעה ברשימה. הם יוסמכו כ’מנהלים’ לפי פקודת הסמים ויוכלו לספק רישיונות קנאביס רפואי בעצמם בהתאם המלצות רופאים אחרים ובהתאם לפגישה ובדיקה שלהם. שרשרת החלוקה תהיה מפוקחת ותתבצע דרך מערכת מחשוב של משרד הבריאות. נבחר את הרופאים לפי תחום הטיפול שלהם ולפי מיקום גיאוגרפי כך שיתפרשו על כל הארץ.”

“וועדת ההתוויות דנה כל הזמן בעוד התוויות ומנסה למצוא עוד דברים שקנאביס יכול לעזור להם,” הסביר. “אנחנו מובילים בעולם וממדינות אחרות שואלים אותנו למה אישרנו.” לנדשפט דיבר על המשאף של syqe שנמצא בפיתוח ועל כך שיפותחו טיפולים בקנאביס בצורות אחרות כמו נרות. “המטרה היא להנגיש את הטיפול ולא כמו שהמצב היום,” אמר. “הכשרות הרופאים לא החלו. זה יבוצע בשיתוף פעולה עם הסתדרות הרופאים אך טרם הוחלט על מקום וסילבוס. עובדים על זה.”

יובל לנדשפט
יובל לנדשפט, מנהל יק”ר

לנדשפט הודיע שבקרוב יצא ‘קול קורא’ לרופאים המעוניינים להתמחות בטיפול בקנאביס. בעתיד יהיה מרשם אלקטרוני, תהיה תעודה מסודרת. אנחנו עובדים על כל השלבים בתכנית וכאשר נאסוף מספיק נתונים נשקול גם שינויים בהתאם. בשורה התחתונה המודל הוא טוב ואני מאמין שאנחנו בכניסה לארץ המובטחת.”

“התכנית החדשה תעבור להצעת מחליטים בממשלה לאחר חג פסח ועוד לפני חג שבועות,” הבטיח.

“חולים חיים בפחד”

דנה בראון, נציגת עמותת הקנאביס הרפואי: “יש מטופלים רבים שהיום מחכים לטיפול, שוכבים בבית סובלים, יש לי רשימה של 150 שקיבלו סירוב לבקשה שלהם ללא הסבר מדוע. אתם אומרים שמטרתכם היא לא לגרום שום נזק, אבל העובדה היא שעשרות מטופלים במצב מסכן חיים כמעט שלא מקבלים את הטיפול. אנחנו נתקלים בטקטיקות חדשות לסירוב של פניות. הגל האחרון מדבר על מצב שבו מטופלים שמטופלים בקנאביסי כבר 6 עד 10 שנים, מקבלים פנייה שיתייצבו ביחידה להתמכרויות. והמשך הטיפול מותנה בהתייצבות. למשל אדם חולה קרוהן שמקבל 100 גרם קנאביס. הטיפול בו הוקפא עד שלא יעבור ביחידה להתמכרות. וזה אחרי 9 שנים של טיפול בקנאביס. יש תחושה של החולים שכשבקשה מגיעה ליק”ר בוחנים קודם כל איך לסרב לה ורק אחרי כן אולי יאפשרו חלקית את הטיפול, לזמן מוגבל. כדי שהחולה יחיה בפחד בכל שלושה חודשים – האם יפסיקו לי את הטיפול, האם יהיה מרותק למיטה והאם לא יוכל לתפקד. יש 23 אלף מטופלים בקנאביס שכל אחד מהם חי בחרדה קיומית שמא ייקחו להם את התרופה. מהחולים המטופלים נמנעות זכויות חולים בסיסיות מאחר וקופות החולים עדיין לא מכירות בטיפול כטיפול רפואי.”

ד”ר איליה רזניק: “יותר ויותר מדינות בעולם מאשרות קנאביס רפואי ויותר ויותר מהן פונות לישראל לבקשת עזרה וליווי. מה הם יכולים ללמוד? סירובים דחיות ועוד. אני מתבייש בהתנהלות היק”ר. מתעמרים בחולים, ברופאים, תביא עוד מכתב, תוסיף, תוריד. בלי שום צורך. יושב פקיד במשרד ומתעלם מהחלטות הרופא. ‘מגן’ לכאורה על הרופא מפני הרופא המטפל שלו. אני יכול היום להוציא מרשם לכל סם מסוכן וינפיקו אותו בלי שום בעיה. רק לגבי הקנאביס יש מגבלה כזאת וללא שום הסבר הגיוני. נכון שצריך להתחיל משינוי חקיקה והוצאת הקנאביס מפקודת הסמים המסוכנים. אין מקבילה לזה בשום תחום ברפואה.”

איליה רזניק
ד”ר איליה רזניק

“נושא שני הוא נושא שקיפות והכשרות,” הוסיף. “יש להכניס חולים, בני משפחה ורופאים מטפלים לתוך וועדות ההיגוי וועדת ההתויוות. אין רופא מטעמנו בגוף הזה ואף אחד לא יודע מה קורה שם. מי האנשים שיושבים שם ועל פי מה הם מחליטים. לגבי ההתוויות – ההתווייה האחרונה שנכנסה היתה פוסט טראומה שנכנסה לפני שנתיים ומאז כלום. מתי בדיוק ידונו בזה? למה מחכים? אם ימשיכו לחכות למחקרים קליניים נאבד חולים בדרך ואסור שזה יקרה. לגבי הכשרת הרופאים – מדובר בנושא קריטי – מי מכשיר את הרופאים? מה הידע שלהם? דווקא הסתדרות הרופאים – גוף שמתנגד לנושא באופן שיטתי ועקרוני – טוענים שקנאביס הוא סם מסוכן ושיש להגן על החולים מפניו – זו העמדה שלהם הם אלו שעכשיו יכשירו את הרופאים? זה פשוט לעשות צחוק מהעניין. מי מכשיר את המכשירים? מי 100 הרופאים שיטפלו?”

קופות החולים תומכות

ד”ר ליאורה שכטר, מנהלת תחום כאב מ”מכבי”: “צריך לקבל החלטה – אם קנאביס נחשב לתכשיר רפואי אז כך צריך להתייחס אליו. לצערי גם ברפורמה זה לא קורה. אין התייחסות לקנאביס כמו למורפינים או חומרים אחרים. גם במתווה האחרון המיועד מדברים על קבוצת רופאים שיעברו הכשרה שלא ברור מי נותן את ההכשרה ולא ברור מי הרופאים שיעברו את ההכשרה. נכון לעכשיו קנאביס אינו נחשב כטיפול רפואי מחד, ומצד שני יש לחץ על הרופאים כן להנפיק אותו. אם רוצים שהרופאים ישתפו פעולה ויראו בזה כלי לגיטימי, הבסיס הוא לאפשר להם לעבוד ולא כמו שנעשה עכשיו – להתעלל בהם. בדיון קודם סיפרתי כאן מה עובר רופא כאב שכבר החליט כן לרשום קנאביס, וזו הסיבה שרופאים – גם אם מורשים – מסרבים לתת קנאביס. אם השר ליצמן רוצה לראות בתכשיר זה תכשיר רפואי אז תאפשר לרופאים לעבוד. אל תעבירו אותם ויה דלורוזה עד שיוכלו לטפל בחולים עם קנאביס.”

לאחר שמנכ”ל משרד הבריאות דרש ממנה להסביר אמרה כי “אם קנאביס הוא תכשיר רפואי, תנו לנו להשתמש בו. אם הוא איננו תכשיר רפואי אל תאפשרו. מה שנעשה כרגע זה שעל הגב של מספר רופאים מצומצם שמחליט לתת קנאביס – הרופאים הללו עוברים ייסורים קשים. בישיבה קודמת הרופאים הציגו את הבעיות. למשל עם הנושא של התוכנה שאינה עובדת ואינה יעילה. שדורשים מאיתנו הדפסות והפקסים נעלמים ואנחנו צריכים לשלוח מחדש. אם המכתבים שאנחנו מקבלים תשובה אחרי חודשיים או שלושה מהיום בו הגשנו את הבקשה. זו הסיבה שמרבית הרופאים מסרבים לטפל בעזרת קנאביס. הרופאים הללו אפילו לא מתוגמלים על העבודה הזו. ומה עם החולה שנדרש לשלם מעל מאות שקלים על כל חידוש רישיון. כל מה שאמרתי עכשיו זה עובדות ולא דעה. קשה מאוד לרופא היום להגיע עד הסוף עם נושא מתן הקנאביס לחולה. כדאי לבדוק היטב מי יהיו הרופאים שיקבלו את אותה הכשרה לטיפול בקנאביס והאם אנחנו לא מגיעים בדרך הזו לאותה גברת בשינוי אדרת – כלומר שקנאביס לא נתפס כטיפול ככל טיפול אחר כי רק קומץ רופאים מורשים לנפקו.
יש לדבר בשפה אחת – יש לקבל החלטה – או שזה תכשיר רפואי או שלא. לא יכול להיות שתשאירו את זה באמצע.”

“יוסרו השלטים האוסרים על טיפול בקנאביס”

פרופ’ יוסף פרוסט, קופ”ח ‘כללית’: “אני רוצה להתחיל מזה שגם רופאי ‘כללית’ עם נשמה גדולה. אין שום הנחיה בקופ”ח כללית שלא לתת קנאביס רפואי. שמענו שיש טענות כלפי ‘כללית’ באשר למתן השירות הזה. הטענות נובעות מפער בציפיות. החולים חושבים שמדובר בתרופה. כיוון שלא מדובר בתרופה הרופא לא יכול לרשום מרשם. הפער הזה בציפיות מביא במקרים לא מעטים לחוסר שביעות רצון שאינו קשור למדיניות הקופה. מדיניות הקופה היא חד משמעית בהתאם למדיניות משרד הבריאות.”

“יש לזכור שבניגוד לתרופות כאן מדובר בסם על פי החוק,” אמר. “אין הנחיה שלא לתת שירות ואם מרפאה מסויימת שמה פתק שכזה היא עשתה זאת על דעת עצמה. אנו מתחייבים להוריד את השלטים. אנחנו נפעל בהתאם למדיניות משרד הבריאות אם נידרש לשלוח רופאים להכשרות.”

מרפאה ללא קנאביס רפואי
מרפאות הכאב סגורות בפני המעוניינים בקנאביס רפואי

נציגי ארגון הרוקחות חששו מלחץ מצד רופאים: “כיצד רוקח ידע שהרישיון אמיתי ולא מזוייף, או שוכפל? יש לקחת זאת לתשומת לב ולהכניס את המערכת הממוחשבת לבקרה מסודרת. יש הרבה טיפולים שהם לא תרופות ועוזרים לחולים. חייבים להגן על הרופאים מפני בני משפחה של חולים שלוחצים על הרופאים. רופא שיבוא אליו מישהו שלא מגיע ולא צריך לקבל, צריך לוודא שלא יהיה נתון ללחצים.”

אמיר בן טובים, משטרת ישראל: “אנחנו מברכים על ההסדרה ושותפים למשרד הבריאות. יש לוודא שהתחום לא יעבור לידיהם של ארגוני פשיעה.”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר