מריחואנה לטיפול בטרשת נפוצה – מחקר חדש

הבוקר, יום שני, מדווחת סוכנות הידיעות הידועה רויטרס, על מחקר חדש שמאשרר את מה שכבר ידוע בפועל לעוסקים בדבר – מריחואנה רפואית עוזרת בטיפול בתופעות הלוואי של טרשת נפוצה.

מה זה טרשת נפוצה?

למי שלא מתמצא נספר שטרשת נפוצה (באנגלית: Multiple Sclerosis או MS) הינה מחלה כרונית של מערכת העצבים, הפוגעת בתפקודם התקין של תאי העצב במערכת העצבים המרכזית. תהליך זה גורם לפגיעה באיברים שונים, ולרוב בחוט השדרה, המוח ועצב הראיה. למחלה יש מגוון רחב של תסמינים, ביניהם ראייה מטושטשת, קשיים בהליכה, סחרחורות וניוון שרירים. חולים רבים חיים עם המחלה שנים רבות, אך במקרים החמורים יותר המחלה גורמת לפגיעה בתנועה אצל החולה ואף לנכות.

מריחואנה עוזרת בטיפול בתופעות לוואי של טרשת נפוצה

רבים הסובלים מתופעות הלוואי של טרשת נפוצה ובעיקר אלו הסובלים מעוויתות וניוון שרירים, וניסו לעשן מריחואנה רפואית, מדווחים על שיפור והקלה במצבם. הגוף משחרר אנדו-קנבינואידים הזהים לאלו הנמצאים בקנאביס ומחקרים רבים כבר הוכיחו שאותם קנבינואידים עוזרים להקלה בעוויתות שרירים.

המחקר, שפורסם ע”י ארגון הבריאות בקנדה ופורסם הבוקר (יום שני), נערך בקרב 30 חולי טרשת נפוצה הסובלים מניוון שרירים, והראה שימים ספורים של צריכת מריחואנה רפואית עוזרת בהקלה בתופעות הלוואי הקשות של המחלה.

במהלך המחקר ניתנו לחולים סיגריית מריחואנה אחת ביום במשך שלושה ימים, וכן סיגריית פלסיבו (סיגריית עם חומר ללא השפעה כלל) במשך שלושה ימים אחרים.

תוצאות המחקר הראו כי מדד הכאב ירד בימים בהם עישנו החולים סיגריית מריחואנה רפואית בכ-30% אחוזים, ומנגד, מדד הכאב לא השתנה כשעישנו את הסיגריה המדומה.

“המחקר מראה שכן, שימוש במריחואנה מקל על חולים בטרשת נפוצה, אך עם זאת, תמיד אפשר להתווכח ולומר שהמריחואנה פשוט גורמת להם להרגיש יותר טוב”, ציין ד”ר ג’ודי קורי-בלום, מנהל המחקר והוסיף: “הבעיה היא שלמריחואנה יש השפעה שגרמה לחלק מהחולים לחוות סחרחורות ובכלל, להאט את קצב המחשבה שלהם. זה אמנם לא נזק תמידי, אך ייתכן וזה לא מספיק טוב כדי לשמש כתרופה”.

אז יש תרופה לטרשת נפוצה?

החוקרים סיפרו כי “אמנם מריחואנה עוזרת לסובלים מטרשת נפוצה אך אינה יכולה להוות תרופת קבע, וזאת מאחר שהיא פוגעת במידה מסויימת ביכולות הקוגנטיביות של הצורך אותה”, והוסיפו: “יש שתי בעיות עיקריות עם המחקר. הבעיה הראשונה היא ש-17 מתוך שלושים המטופלים הודו שידעו מתי הם תחת השפעת מריחואנה, ומתי היתה זו סיגריית פלסבו. הבעיה השנייה היא שתופעות הלוואי של המריחואנה נבדקו רק במהלך המחקר ולא לאחריו.”.

“חוקרים עובדים על תרופה בשם ‘סאטיבקס’, שתכלול קנבינואידים אבל תהיה נטולת תופעות הלוואי של המריחואנה וייתכן וזו תהיה תשובה מסויימת להתמודדות עם תופעות הלוואי של טרשת נפוצה”, הוסיפו החוקרים.

חבר ההנהלה בארגון ה-MS הקנדי, ניקולה לארוקה, סיכם: “המלצתי לכל מי שסובל מטרשת נפוצה היא שייגש לרופאים מומחים ויוועץ איתם. במידה והתרופות הקונבנציונאליות לא עוזרות בטיפול, ניתן לנסות ולהשתמש במריחואנה רפואית”.

ההגיון של החוק וחברות התרופות

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר