מגלגל...

מצפצפים על בג”ץ? חברות הקנאביס לא מספקות תרופה למטופלים

למרות הנחיית בג"ץ החברות "בטר" ו-"IMC" עצרו לגמרי את אספקת הקנאביס למטופלים באסדרה הישנה ומפנות את החולים אל בתי המרקחת. חברת "שיח" הודיעה כי תספק רק עד 30 גרם וללא אפשרות בחירת זנים. משרד הבריאות בינתיים מגבה ולא מנחה את החברות כיצד לפעול. "המצב החמור ביותר אי פעם," קובעים מטופלים ותיקים.

בניגוד למה שעולה מהוראה של בג”ץ, משרד הבריאות עדיין לא הורה לחברות הקנאביס להמשיך את אספקת הקנאביס הרפואי למטופלים במתכונת האסדרה הישנה (למשל ב-370 ש”ח בחודש), ומאפשר ואף מורה להן להעביר את הסחורה ואת המטופלים אל בתי המרקחת, שם הם נאלצים לשלם עד פי 4 ויותר.

גורמים במשרד הבריאות טוענים באוזני מגזין קנאביס כי בימים אלו הם בודקים את הכלים המשפטיים העומדים לרשותם על מנת לאפשר המשך אספקה ישירה למי שאין עבורו חומר באסדרה ישנה, אך בפועל, דווקא בתקופת החגים, נותרו מטופלים רבים ללא אספקה כלל או עם אספקה חלקית.

כפי שפורסם לראשונה במגזין קנאביס, החליטו ב-6.10 שופטי בג”ץ להתיר את המשך רפורמת הקנאביס הרפואי (“מדיקליזציה”) אך קבעו גם כי על משרד הבריאות להקפיד שלא נפגע אף לא מטופל אחד מהאסדרה הישנה, והורה להאריך את הרישיונות של המטופלים במתכונת האסדרה הישנה לפחות עד סוף חודש מרץ 2020.

למרות החלטה זו, בשטח לא מורגש כל שינוי לטובה, ואף להפך מכך – החמרה ברורה. ישנם מטופלים מהאסדרה הישנה אשר נותרו ללא אספקת קנאביס כלל (בעיקר של חברות “בטר” ו-“IMC”), או כאלה שקיבלו רק חלק מהאספקה (חברת “שיח”).

הודעה ששלחה חברת "בטר" למטופלת
הודעה ששלחה חברת “בטר” למטופלת. החברה מכחישה.

מטופלים שמתקשרים לחברת “פנאקסיה”, המספקת שירותי ייצור והפצה עבור שלוש החברות הנ”ל, מתבשרים כי לא יוכלו לקבל אספקה בכלל בחודש אוקטובר ואילך, אלא בתנאי שיעברו לאסדרה החדשה וישלמו מחירים גבוהים בהרבה, זאת הן עקב מחסור במלאי והן עקב המעבר לאסדרה החדשה.

כך למשל בשיחה מול “פנאקסיה” של מטופל המשוייך לחברת “בטר”, מסרה נציגת השירות כי “בלי רישיון לאסדרה החדשה לא ניתן לעזור כי ‘בטר’, מה-1 באוקטובר, אין לה מוצרים מהאסדרה הישנה. כרגע אין לבטר ול-IMC מוצרים באסדרה הישנה.”

בנוסף, בהודעה ששלחה חברת “בטר” בעצמה למטופלת אחרת, נכתב כי “בכל מקרה פיסית אין לנו מוצרים לספק דרך ההסדרה הישנה”. חברת “בטר” מכחישה את הדברים הללו על אף שמופיעים בבירור, ומאיימת בהגשת תביעת דיבה נגד מגזין קנאביס.

במקביל, מטופלים מתלוננים על הודעות SMS שמתקבלות במכשירי הטלפון שלהם ובהן מסר ממשרד הבריאות על כך שהם הועברו בהצלחה אל בתי המרקחת – על אף שמעולם לא ביקשו זאת ולא מילאו את הטפסים הדרושים לשם כך.

כאמור מטופלים שכבר עברו לאסדרה החדשה נאלצים לרכוש את הקנאביס בבתי המרקחת בעלויות גבוהות, לעתים כאמור עד פי 4 מבעבר. כך למשל חברת “IMC” מוכרת שקית קנאביס אחת של 10 ג’ במחיר של עד כ-270 ש”ח. חברת “בטר” מתכוונת למכור את אחד מזני הקנאביס שלה במחיר גבוה במיוחד של עד 390 ש”ח ל-10 ג’.

לטענת גורמים בחלק מאותן חברות, ההחלטה להפסיק פעילות באסדרה הישנה נובעת בין השאר מהליך ההחרמה שביצע משרד הבריאות וההנחיה שנתן להן להעביר 30% מהסחורה אל בתי המרקחת בספטמבר ועוד 20% באוקטובר. בפועל מסתמן כי בשתי החברות “בטר” ו”IMC” הועבר כבר 100% מהמלאי אל בתי המרקחת.

הודעות ששלחו חברות "שיח" ו-"IMC" למטופלים
הודעות ששלחו חברות “שיח” ו-“IMC” למטופלים

עוד טוענים גורמים כי בניגוד למה שחלק מהמטופלים אולי הבינו מהחלטת בג”ץ, השופטים לא קבעו כי על החברות לספק קנאביס באסדרה הישנה, אלא רק שעל משרד הבריאות להאריך את רישיונות האסדרה הישנה של מטופלים עד סוף חודש מרץ 2020 – מה שלא מחייבן למכור את הקנאביס בעלות 370 ש”ח בחודש.

אמנם, אכן כתבו השופטים כי “כל הרישיונות שניתנו בהתאם להסדרה הישנה… תוקפם יוארך באופן אוטומטי עד לתאריך 31.03.2020”, וזאת מבלי לציין חובה מפורשת על החברות להמשיך לספק באסדרה הישנה, אך השופטים גם כתבו עוד כי יש לוודא “שלא יפגע איש מבעלי הרישיונות שניתנו בהתאם להסדרה הישנה”.

לפיכך, אם אי-אספקה, או עליית מחירים חדה, נחשבות כ”פגיעה” במטופלים באסדרה הישנה, הרי שיש למטופלים “קייס” לתבוע את כל אחת מהחברות שלא עמדו בהנחיה באופן אישי על כך שלא קיבלו אספקה כסידרה במהלך התקופה האחרונה.

לא ידוע האם מטופלים אכן הגישו בתגובה תביעות נגד החברות שעצרו את האספקה, אך למגזין קנאביס נודע כי ישנם לפחות מספר מטופלים שמתכוונים לעשות זאת – בין השאר על בסיס הפרסום אתמול בדבר פיצוי שככל הנראה יאלץ משרד הבריאות לשלם למטופלים שלא קיבלו אספקה באופן סדיר במקרים קודמים.

בימים האחרונים קיבלו רוב חברות הקנאביס גם מכתבי התראה לפני תביעה מטעם עמותת הקנאביס הרפואי, בהם הן הוזהרו כי עליהן למלא אחר הוראות בג”ץ וכי במידה ולא יעשו כן ייפתח כנגדן הליך משפטי של ביזיון בית המשפט. החברות לא מסרו תגובה על עניין זה ספציפית.

למעשה, כך קובעים מטופלים ותיקים, “נכון להיום נמצאים המטופלים במצב החמור ביותר מאז הקמת הענף לפני כעשור, שכן לראשונה נותרו רבים ללא טיפול בכלל”. לדבריהם “מעולם בכל ימי הענף לא קרה מצב בו מטופלים לא קיבלו אספקה בכמות המלאה לה הם זכאים, ובעבר משרד הבריאות אף אסר שיקרו מקרים כאלו. כעת, דווקא עם הרפורמה, מטופלים נותרו ללא תרופה. כמובן שאלו שכן מקבלים טיפול נאלצים לשלם סכומי עתק עבור הקנאביס, למרות שמדובר באותה הסחורה שקיבלו עוד קודם לרפורמה.”

מתגובות נוספות של מטופלים ניתן להתרשם בפורום קנאביס בפייסבוק.

תגובות

מחברת IMC נמסר: “בעקבות הנחיית משרד הבריאות האוסרת על מפעלי הייצור לקבל ולייצר חומרים באסדרה הישנה החל מתאריך 1.9.2019, אין באפשרות המגדלים לייצר את המוצר באסדרה הישנה. כמו כן, המלאים באסדרה הישנה שהיו ב 1.9.2019 והיו מיועדים לחלוקה למטופלים, נתפסו בידי היק”ר, ו-30% מהם הועברו לבתי המרקחת. החברה החלה ב-01/10 לנפק את מוצריה בתהליך GMP בלבד כפי שנדרש ממנה ע”י משרד הבריאות דרך בתי המרקחת באמצעות רישיונות חדשים ומרשמים. כל הארכה של רישיונות למטופלים באסדרה הישנה אינה רלוונטית, כל עוד לא ניתנת האפשרות למפעלי הייצור לקבל ולייצר מוצרים תחת האסדרה הישנה. העדר תרופות באסדרה הישנה אינה החלטה של המגדלים. אנו נמשיך לפעול על פי הנחיות הרגולציה ככל ונעשה כל שביכולתנו לסייע למטופלים לבצע מעבר להסדרה חדשה בנוהל זריז ומהיר ככל הניתן”.

מחברת “שיח” נמסר: “בהתאם להוראות משרד הבריאות והמעבר לאסדרה החדשה שיח נותרה עם כמות חומר מאוד קטנה ומוגבלת. בכדי לפגוע בכמה שפחות מטופלים במהלך החג שיח מספקת לכל מי שמעונין 30 גרם בלבד (רוב המטופלים לא נפגעים כלל). מי שאינו מעוניין לא חייב לקבל את האספקה ויכול לרכוש בבתי המרקחת את מלוא התוצרת מכלל החברות (גם אסדרה ישנה). מתוך מחויבות מלאה לכלל המטופלים שיח פועלת במקביל לסייע להנפיק רישיון לאסדרה החדשה. הנושא נעשה בצורה מסודרת ובהלימה להוראות משרד הבריאות ובג”ץ.”

מחברת “פנאקסיה” נמסר: “בהתאם להוראות משרד הבריאות, החל מיום 1.9.2019 חל איסור לייצר מוצרי אסדרה ישנה, ולכן איננו יכולים לחדש מלאים. לפיכך, חלק ממוצרי האסדרה הישנה אזלו לגמרי, ואילו אלה הקיימים יחולקו עד גמר המלאי. יצויין, כי אנו מכבדים את כל הרישיונות הישנים בהתאם להנחיות היק”ר ובכפוף לזמינות במלאי. במקביל, אנו מסייעים לכל לקוחותינו לקבל רישיון חדש במקביל להמשך אחזקתם ברישיון הישן, על מנת שנוכל לספק להם מוצרי אסדרה חדשה. המוקד בעומסים גבוהים עקב השילוב של ימי עבודה מועטים בחודש חגים, והרבה שאלות מטופלים עקב המעבר לאסדרה החדשה. מדובר בתקופה מאוד מאתגרת בשל שינויי הרגולציה, המטופלים חשובים לנו מאוד ואנחנו עושים כל מאמץ שניתן כדי לספק להם את המוצרים.”

חברת “בטר” סירבה כאמור למסור תגובה עניינית לשאלות שהוצגו בפניה והשיבה לגופו של שולח ולא לגופו של עניין. החברה כן הכחישה את מה שעולה מן הדיווחים ומסרה רק כי “בטר לא הפסיקה לפעול במסגרת האסדרה הישנה ואף לא הודיעה כי היא מפסיקה לפעול במתכונת זו”. החברה איימה כאמור, לא בפעם הראשונה, בהגשת תביעת דיבה נגד מגזין קנאביס על פרסום זה וכן על אחרים שקדמו לו.

ממשרד הבריאות לא נמסרה תגובה רשמית, אך גורמים במשרד טוענים כאמור כי בימים אלו הם עוסקים בנסיון למצוא פתרון.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר