מנכ”ל משרד הבריאות: “קנאביס רפואי זה פלסיבו”

רוני גמזו, מנכ”ל משרד הבריאות טען הבוקר שיעילות הקנאביס מוטלת בספק וכי מדובר כנראה בתופעת ‘פלסיבו’ ולא בטיפול אמיתי. גמזו גם יצא בהצהרה חריפה נגד ד”ר ברקת שיף והאשימה כי היא “קיצונית” ונותנת המלצות לקנאביס רפואי “לכל מי שרוצה”. בנוסף טען כי למגדלי הקנאביס הרפואי יש אינטרס בהגדלת שוק המטופלים ל-100,000 מטעמים כלכליים וכי הצעות החוק החדשות הן פופוליסטיות.

רוני גמזו, מנכ”ל משרד הבריאות, התפרץ הבוקר לכל הכיוונים כשהתארח הבוקר בתכנית של “אורלי וגיא” ודיבר על החלטת משרד הבריאות להעביר את תחום הקנאביס לאחריות חברת “שראל“.

רוני גמזו
רוני גמזו, מנכ”ל משרד הבריאות

גמזו האשים את ד”ר ברקת שיף שהיא מחלקת המלצות “לכל מי שרוצה”, טען שמגדלי הקנאביס הרפואי עומדים מאחורי הלחץ המופעל עליו וכי הם מעוניינים להגדיל את כמות המטופלים ל-100,000, אמר שהצעת החוק של פייגלין היא “פופוליסטית” ואף טען שקנאביס אינו יעיל וכי למעשה הוא תרופת ‘פלסיבו’ שאינה מרפאה כלל.

“מדובר כאן בשימוש שאנחנו עדיין לא יודעים את כל הפרטים,” אמר גמזו. “יש כאן הרבה מאוד תופעת ‘פלסיבו’ – שיפור לא כתוצאה מעצם החומר אלא מהממחשבה שהוא עוזר. קנאביס לא מרפא ויש שימוש לא נאות בחומר הזה. אנחנו כקהילה רפואית צריכים לשמור ולפקח על הנושא.”

“יש עליי לחץ גדול מדי מהרבה מאוד גורמים ואינטרסים,” הוסיף גמזו. “יש כאן עסק של 50 מיליון ש”ח. המגדלים רוצים שנגדל מ- 14,000 מטופלים ל-100,000. יש כאן אינטרסים כלכליים.”

דוקטור ברקת שיף
ד”ר ברקת שיף

במהלך הראיון הועלתה לשידור ד”ר ברקת שיף, אחת הרופאות הממליצות (לא מאשרות) טיפול בקנאביס. שיף סיפרה שהגישה את מועמדותה כאחת הרופאות שתקבלנה היתר לספק אישורים באופן עצמאי למטופלים, אך סורבה בטענה של חוסר תקציב.

“מה שמשרד הבריאות עושה זו אחיזת עיניים,” אמרה ד”ר שיף. “מתן הרשיונות לא פותר את הבעיה. לפני שנה הגשתי מועמדות והודיעו לי שאני המתאימה היחידה. זה נגרר ונגרר ולפני שבוע קיבלתי תשובה שלמשרד הבריאות אין תקציב למשרה זו.” “פתאום הם יכולים לתת את המשרה ל-10 רופאים אחרים? ולמי הם נותנים את האישורים? רק לרופאים אונקולוגים המספקים אישורים רק לחולי סרטן.”

מנכ”ל משרד הבריאות הגיב לדבריה של שיף והסביר מדוע לא נתנו לה להיות אחת הרופאות המחליטות: “לא כל הרופאים מאמינים בזה. ברקת היא קיצונית והיא נותנת קנאביס רפואי לכל אחד, אפילו שיש לו תלונה מאוד פשוטה. רוב קהילת הרופאים לא חושבים כך.”

“אנחנו לא יודעים את כל הפרטים על הקנאביס והרבה מזה זה בגלל פלסיבו,” אמר.

בנוסף אמר גמזו כי הצעת החוק החדשה שהגיש ח”כ משה פייגלין היא “פופוליסטית”. “האחריות היא עליי, ואני צריך לדאוג שרק מי שצריך יקבל.”

אורלי וילנאי סיכמה את הדיון וחיזקה את גמזו: “אני נורא מקווה שתישאר חזק. הדבר האחרון שישראל צריכה זה אנשים מסוממים שלוקחים את זה סתם ומסתובבים ברחובות ונוהגים בלי שליטה עם הדבר הזה.”

צפו בראיון המלא:

ד”ר ברקת שיף הגיבה לדבריו של גמזו ואמרה לכתב המגזין כי הדברים שאמר אינם נכונים. “אני אתן רק למי שמגיע לו,” אמרה. “מי שכבר טופל בתרופות נרקוטיות, וכבר חווה סבל רב, למה שימשיך לסבול? מגיע לו לפחות נסיון טיפולי בקנאביס. מה עדיף, לתת לו טיפולים מזיקים יותר? אם הם כל כך להוטים להתבסס על מדע, אז גם טיפולי זריקות סטרואידים וטיפול בגלי רדיו לא עברו מחקרים קליניים מוכחים.”

חגי הילמן, דובר “שולחן המגדלים”, מוסר כי “לא ברור מדוע מנכ”ל משרד הבריאות חושב שהמגדלים רוצים שיהיו 60 או 100 אלף מטופלים, עד עכשיו חשבנו שמשרד הבריאות רוצה את זה? הרי משרד הבריאות מעוניין לעזור לכמה שיותר חולים לקבל את המזור שהם ראויים לו. מצער להבין כי הממונה על בריאות הציבור עושה חייל כה רב במניעת טיפול רפואי מהזקוקים לו.”

“עוד אנו מבינים מתוך הצעת המחליטים בממשלה שמקדם המנכ”ל, כי משרד הבריאות הישראלי הוא משרד הבריאות היחידי בעולם שיגדיר שמטופל יטופל בשמן בלבד,” הוסיף.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר