מגלגל...

מנהל מרפאת הכאב בתל השומר: “אין שום דבר רפואי בקנאביס”

ד”ר איתי גור אריה, מנהל יחידת הכאב בבית החולים “שיבא” בתל השומר, התייחס הבוקר לעניין הקנאביס הרפואי כשאמר כי “אין שום דבר רפואי בקנאביס”.

חודש לאחר דבריו של ד”ר סילביו בריל, מנהל מרפאת הכאב בבי”ח איכילוב, שאמר כי קנאביס הוא לא תרופה וכי “עישון קנאביס מזיק כמו עישון טבק”, מצטרף גם ד”ר איתי גור אריה, מנהל מרפאת הכאב בתל השומר, לעמדה זו.

בראיון שערך הבוקר בתכנית הרדיו של רינו צרור, אמר ד”ר גור אריה כי “אין שום דבר רפואי בקנאביס” וכי “מורפין היא תרופה טובה שיעילותה הוכחה ונבדקה.”

להאזנה לראיון לחצו כאן (החל מדקה 5:30 בערך).

הראיון עסק בסיפורה של קרנית ידיד הסובלת ממחלת הלופוס (זאבת) ומכאבים כרוניים הנגרמים ממחלת הפיברומיאלגיה ומנסה לקבל אישור לקנאביס רפואי מזה מספר חודשים אך ללא הצלחה.

משרד הבריאות הודיע לה לאחרונה כי הטיפול בבקשתה יגיע בעוד שלושה חודשים לדיון של וועדת החריגים, זאת מאחר ו”טרם נמצאו מקרים דומים לשלה”. מסתבר שמשרד הבריאות מסרב לדון בבקשות חריגות לפני שמצטברות 10 כאלו לכל הפחות.

ידיד, שסירבה לקבל את התשובה המתחמקת, החליטה לנסות ולמצוא עוד 10 חולים כאלו והגיעה הבוקר לתכנית הרדיו של רינו צרור בגלי צה”ל, בכדי לספר את סיפורה. במקביל הוזמן לראיון גם ד”ר איתי גור אריה, מנהל יחידת הכאב בבית החולים תל השומר.

איתי גור אריה
ד”ר איתי גור אריה, מנהל מרפאת הכאב בתל השומר

“יש עליהום תקשורתי גדול על משרד הבריאות,” אמר ד”ר גור אריה בראיון. “אנחנו לא יודעים כמה חומר פעיל יש בקנאביס ולכן לא יכולים לתת אותו סתם כך כתרופה.”

עוד הוא הסביר כי מדינת ישראל היא מהמתקדמות בעולם במתן קנאביס רפואי אך עם זאת לא ניתן לספק את הקנאביס כתרופה מאחר ואינה אושרה תחת הגדרה זו.

“קנאביס רפואי הוא רפואי רק בגלל שקוראים לו כך,” אמר. “אין שום דבר רפואי בקנאביס.”

בהתייחס למקרה של קרנית אמר כי “היא זו שבחרה לא לקחת את התרופות שניתנו לה. אני בהחלט ממליץ לה לקחת בינתיים את מדבקות המורפין שקיבלה – תרופה יעילה שנחקרה ונבדקה.”

“אם מדינת ישראל רוצה, היא צריכה לעשות לגליזציה של הקנאביס ואז כל אחד יוכל להחליט בעצמו איזה טיפול הוא רוצה,” הוסיף.

רינו צרור פירסם היום התייחסות לסיפורה של קרנית בדף הפייסבוק שלו:

רינו צרור
רינו צרור, יוצא להגנת המטופלים בקנאביס רפואי

“נכון לעכשיו, ולמרות הכל, הכאב של קרנית ידיד לא עבר והבעיה עדיין לא נפתרה. מדהים לראות כיצד לשכת שרת הבריאות גרמן, היועצות למיניהן, מן התקשורת ועד פניות הציבור, הרופאים המטפלים, המומחים המנחים, ושלל האחראים עליהם, כולם כאחד יודעים את כאבה של קרנית ידיד, יודעים בפירוש, ובכל זאת, מתכרבלים היטב במקומם. קנביס, שאלוהים ישמור. קרנית מחכה לוועדת חריגים שתתכנס ר-ק בעוד שלושה חודשים. ההבטחה לקיצור המועד, משלושה חודשים ל-30 יום, ניתנה בעל פה, אינה ודאית, ומי לעזאזל מוכן לחכות עם כאבים עד השמיים שלושים יום ולילה. בוועדה יש 3 רופאים. הם יתכנסו יחדיו רק אם יהיו עוד תשעה כואבים כמוה. היום, במה בוער, הבנתי כיצד הפכה למפיקת-על בניסיונה למצוא תשעה נוספים. זו סדום. החולה צריך לאסוף תשעה חולים כמותו כדי לשמוע את דבר-הרופא. ואת סדום צריך לבער.”

הצהרות חוזרות אלו של נציגי הבריאות בישראל מעלות את השאלה כיצד ייתכן שהמדינה מספקת קנאביס לחולים אם אכן “אין בו שום דבר רפואי”…

כפי שציין ד”ר גור אריה, ב-14.9 עתידה להתכנס וועדת ההתוויות של משרד הבריאות בכדי לדון בשאלה האם להכניס את הפיברומיאלגיה לרשימת המחלות המזכות במתן קנאביס רפואי. פרופסור אורי אלקיים, יו”ר איגוד רופאי הראומטולוגיה ומי שעל סמך המלצתה עתידה הוועדה לאשר או לא לאשר את המחלה, מסרבת מזה למעלה משבוע מלהגיב לפניית כתב המגזין לשאלה מה תהיה המלצת האיגוד למשרד הבריאות.

מאחר ויש למעלה מ-100 אלף חולי וחולות פיברומיאלגיה בישראל, סביר להניח שמשרד הבריאות יסרב לאשר את המחלה ברשימת ההתוויות מחשש שזה יפתח פתח להגשת בקשות לאישורים.

ראו גם: משככי כאבים הם גורם המוות מספר 1 בעולם

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר