מגלגל...

מנהל מח’ היולדות באיכילוב: “פאף או שניים מדי פעם בהריון לא יעשה נזק”

מנהל בית החולים ליס ליולדות באיכילוב, פרופ' יריב יוגב, התבטא בלייב באינסטגרם בנושא עישון קנאביס ואמר כי מי שמרגישה שהיא צריכה לעשן קנאביס במהלך ההריון יכולה, אך עדיף שתעשה זאת רק מדי פעם ובכמויות קטנות

פרופ’ יריב יוגב, מבכירי הרופאים הגינקולוגיים בישראל, מנהל האגף לנשים ויולדות בבית החולים ליס באיכילוב, שהתפרסם במיוחד כמומחה בתכנית הטלוויזיה “בייבי בום”, אומר כי אשה בהריון המעוניינת לעשן קנאביס, יכולה לעשות זאת ללא חשש, אך רק בתנאי שהיא עושה זאת רק מדי פעם, בכמויות קטנות ולא באופן קבוע, “פאף אחד או שניים”, לדבריו.

לדברי פרופ’ יוגב, “ההמלצה הרפואית היא לא לעשן בכלל, אבל יש נשים שלא יכולות לא לעשן ורוצות, אז אני אומר להן תעשנו כמה שפחות… אני תמיד אומר שצריך היגיון. אנחנו לא רוצים שנשים יעשנו חשיש או מריחואנה בהריון, אבל אם פעם ב… זה מה שעושה לה טוב… לקחת פאף אחד או שניים, זה בוודאות לא יביא משמעות קשה על ההיריון, זה לא יעשה נזק להריון”.

את הדברים אמר פרופ’ יוגב בשיחת לייב באינטסגרם עם שדרנית הרדיו מעיין אדם. בין היתר, הוא אמר ש”יש כמה מאמרים שהראו שנשים שעישנו הרבה מריחואנה בהריון, זה מעלה את ההפרעות קשב וריכוז לילדים”. בתגובה השיבה אדם, “אז נראה לי שאמא שלי עשתה באנגים מהבוקר עד הערב, אין לי הסבר אחר…”.

באופן כללי לגבי עישון, גם של סיגריות וגם של קנאביס, הוא אמר כי “אם אתן לא מסוגלות לא לעשן בכלל, תעשנו את הסיגריה עד האמצע. אז כבר זה פחות. דבר שני, עישון של סיגריות רגילות מקטין את הילדים. כלומר זה עושה את הילדים קטנים יותר. פרט לכך אנחנו לא יודעים על סיבוכים מאוד משמעותיים אחרים לעישון. לגבי מריחואנה זה עושה את אותו אפקט”.

לשאלתה של אדם האם התינוק נולד מכור לחומר אם אמו צרכה בהריון, השיב כי “הילד לא נולד מכור אם אמא שלו עישנה… אין לתינוקות תסמונות גמילה מניקוטין, אבל כן יש תסמונות גמילה מקוקאין. אם מישהי מדי פעם רוצה לקחת פאף אחד או שניים, זה לא מה שיעשה נזק להיריון, אבל לא באופן קבוע. כנ”ל לגבי סיגריה אלקטרונית, זה לא יותר בריא מסיגריה רגילה.”

פרופ' יריב יוגב (תמונה: צילום מסך, פייסבוק בית חולים "ליס")
“פאף אחד או שניים לא יעשה נזק, אבל לא באופן קבוע” – פרופ’ יריב יוגב (תמונה: צילום מסך, פייסבוק בית חולים “ליס”)

מבחינת תפקוד קוגנטיבי, בשנת 2020 פורסמה סקירה מחקרית מקיפה ביותר שנעשתה על ידי חוקרים מאוניברסיטת קולומביה ובה הם ניתחו עשרות מחקרים שהשוו בין ילדים שנחשפו לקנאביס ברחם לכאלו שלא. על פי הממצאים, הביצועים הקוגניטיביים של תינוקות שנחשפו לקנאביס כעוברים היו בטווח הנורמלי ב-99.7% מהמקרים.

גם זה בטח יעניין אותך

כזכור, בשנת 2017 פרסם איגוד רופאי הילדים הישראלי המלצה לאמהות שמעשנות קנאביס להמשיך להניק כרגיל למרות העישון, אם האלטרנטיבה היא להפסיק את ההנקה. “סכנות היעדר הנקה עולות על סכנות העישון,” נכתב במסמך רשמי ראשון מסוגו. “רוח המסמך היא לא לגרום לרגשות אשם, אלא לתמוך באמהות שכן רוצות להניק,” הסביר מזכ”ל האיגוד.

בתחילת אותה שנה אישר לראשונה משרד הבריאות למטופלת בקנאביס רפואי להמשיך להחזיק ברישיון הקנאביס גם במהלך הריונה, זאת לאחר שנים בהן נאלצו נשים בהיריון לוותר על התרופה בהוראת המשרד. בתחילה משרד הבריאות הודיע לה כי רישיונה מבוטל עקב כניסתה להריון, אך לאחר עתירה לבג”ץ חזר בו המשרד מהחלטתו והתיר לה להמשיך להחזיק ברישיון.

ראו גם:
נשים מעשנות קנאביס בהריון – ומדברות על זה
האם רכיבי קנאביס עוברים דרך חלב אם לתינוק

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר