טוען...

מנהל יק”ר מאשים: חולים מוכרים קנאביס

מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות יוצא נגד מטופלי הקנאביס, טוען כי חולים מוכרים קנאביס, צוחק על הח”כ לשעבר משה פייגלין ועל החולים שמפגינים, ומביע ביקורת נגד התנהלות המגדלים החוקיים. כעת שוקלים מטופלים להגיש תביעה כנגדו.

ד”ר מיכאל דור, ראש היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק”ר), העביר בתחילת החודש הרצאה בנושא קנאביס רפואי בפני רופאי המחלקה הגסטרואונקולוגית בבית החולים שערי צדק בירושלים.

מרבית ההרצאה עסקה בסקירת נושא הקנאביס הרפואי וסגולותיו באופן כללי, אך במהלכה העלה ד”ר דור דברים שקיבלו בימים האחרונים תגובות חריפות ברשתות החברתיות.

צפו בקטעים נבחרים מן ההרצאה:

האם חולים מוכרים קנאביס?

אחת הבעיות העיקריות שעולות על סדר היום של היחידה לדבריו של ד”ר דור, היא בקשות מטופלים המעוניינים להגדיל את המינון החודשי של קנאביס שניתן להם. דור טוען כי חלק נכבד מהגדלות המינון מונעות משיקולים כלכליים ולא בריאותיים – כלומר שהחולים מבקשים מינונים “לא הגיוניים” כדי למכור את התרופה בשוק השחור.

כדוגמא לדבריו ציין ד”ר דור מקרה בו הוא “הועמד לדין ציבורי” ברדיו ובטלויזיה בשל סירוב להגדלת מינונה של מטופלת הקנאביס הרפואי דנה בר און, אותה כינה במהלך הדברים “איזו גברת של 180 גרם”.

“תחשבו שאם היא משתמשת ב-30 או 40 גרם, ומכוסה בקנאביס יום ולילה, עדיין יש לה עוד 120 עד 140 גרם,” קבע. ד”ר דור אמנם נזהר מלהאשים את בר און בסחר באופן מפורש, אך רמז כי היא “מקבלת עזרה” כדי לסיים מינון כזה, שלדבריו כלל לא ניתן לצריכה על ידי אדם אחד במשך חודש.

על אף שציין בין השאר את סגולותיו הרפואיות של הקנאביס שיכול להקל על סבלם של חולי סרטן, פרקינסון ועוד, הוא קובע כי הקנאביס ימשיך להיות המוצא האחרון לאחר מיצוי כל תרופות המרשם המקובלות.

הפוליטיקאים והמגדלים הם חלק מהבעיה

בדבריו מציין ד”ר דור את “התמודדותו” עם הפוליטיקאים, שלדבריו הופכים את הרצון להגדלת מספר החולים המקבלים קנאביס רפואי, ל”מלחמת עולם נגד משרד הבריאות”.

כחלק מרשימה זו דיבר ד”ר דור ישירות על חבר הכנסת לשעבר משה פייגלין וטען כי “תודה לאל שהוא כבר לא בכנסת”, משום שלדבריו הוא אינו מציג טיעונים הגיוניים בעד תמיכתו בהרחבת הטיפול בקנאביס. “הוא בא אליי וביקש שנאפשר קנאביס כטיפול בסרטן, אבל קנאביס אינו מרפא סרטן,” אמר.

משה פייגלין
על ח”כ לשעבר משה פייגלין: “תודה לאל שהוא כבר לא בכנסת”

בנוסף, ציין ד”ר דור את מינויה של חה”כ תמר זנדברג לתפקיד יו”ר ועידת הסמים של הכנסת, כנושא שמקשה עליו את עבודתו. “מינו את תומכת הלגליזציה ליו”ר ועדת הסמים… אז תבינו עם מה צריך להתמודד פה,” אמר.

עוד הוא תקף את מגדלי הקנאביס הרפואי וטען שהם מחזיקים בשוק באופן בלתי תקין. “הם המגדלים, הם האורזים, הם המשנעים, המדריכים ואלו שמבצעים את הבקרה. זה לא תקין.”

חולים שוקלים להגיש תביעה

“לצערי אני וחולים רבים הורגלנו לשלם בבריאותינו על בורותם של האחראים עליה,” מסרה הבוקר בר און בתגובה, “מה שהד”ר שוכח להזכיר בדבריו המעליבים, הוא שהוכחה טעותו, ולאחר שבעקבות הורדת המינון איבדתי את הליכתי וכמעט 20 קילו ממשקלי – הוא זה שהשיב לי את המינון המלא והוא זה שחתום עליו.”

דנה בר-און
דנה בר און: “הוא זה שהשיב לי את המינון המלא והוא זה שחתום עליו”

לדבריה של בר און, ד”ר דור מעלה טענות מכפישות ביחס למצבה הבריאותי, למרות שהוא מעולם לא בדק אותה באופן אישי – וטענותיו מנוגדות לטענותיהם של הרופאים האמונים על בריאותה.

“בכוונתי המלאה לדרוש את ניקוי שמי ולמצות את כל ההליכים האפשריים בעקבות דברים אלו, ואני קוראת לכל מטופל שבריאותו נפגעה מהחלטות וטענות שאין שורשן ברפואה – לעשות את אותו הדבר,” היא מוסיפה.

ראו עוד:
מנהל יק”ר: “מקבל 300 בקשות קנאביס רפואי כל יום”
משרד הבריאות לחולה סיעודי: תתנצל ותקבל קנאביס
משרד הבריאות: “30 אחוז מהקנאביס הרפואי זולג לשוק השחור”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר