מהלילה: אי הפללה על שימוש בקנאביס גם לקטינים

שר המשפטים יריב לוין החליט שלא להאריך את ההחרגה מחוק הקנסות שנקבעה באפריל אשתקד, והלילה היא תפוג. המשמעות: גם קטינים, כמו מבוגרים, ישלמו רק קנס כספי בגין החזקת קנאביס לשימוש עצמי

תקנות העבירות המנהליות לגבי קנאביס (“אי הפללה”), שנכנסו לתוקף באפריל 2022 וקובעות במקום רישום פלילי עונש של קנס כספי בסך 500 ש”ח על החזקת קנאביס לשימוש עצמי או 1,000 ש”ח כאשר יש שימוש של ממש במקום פומבי, יהיו תקפות החל מחצות הלילה גם לגבי קטינים.

שר המשפטים יריב לוין לא אישר להאריך את ההחרגה מההקלות שנקבעו באפריל שנה שעברה לגבי בני נוער, כך שגם כלפי קטינים האכיפה תהיה מעתה בדמות קנס כספי בלבד כאמור וללא טיפול משטרתי או אכיפתי אחר מעבר לכך.

אומנם גם עד עתה הרשויות נמנעו לרוב מלפתוח בהליכים פליליים נגד קטינים, וברוב מוחלט של המקרים הם הופנו ל״טיפול מותנה״ ללא רישום פלילי או משטרתי (אלא אם מדובר במקרים חוזרים), אך עדיין, המשטרה היתה מעורבת בהליך ולעתים הקטינים אף עוכבו לתחנת המשטרה – דבר שלא יקרה יותר.

יריב לוין (צילום: פלאש90)
ביטל את ההחרגה – שר המשפטים יריב לוין (צילום: פלאש90)

במקביל, כתגובה לפקיעת תוקף ההחרגה, בתקופה הקרובה מתכוונים משרדי הממשלה לקיים דיונים על מנת לגבש תכנית לאומית להתמודדות עם תופעת השימוש בקנאביס גם בקרב בני נוער.

בדיון שנערך היום בוועדה המיוחדת למאבק בשימוש בסמים ובאלכוהול בראשות ח”כ בועז ביסמוט, הזהיר רפ”ק אהרון דגן קצין חקירות נוער ארצי כי לפקיעת התוקף “יהיו משמעויות כבדות על החזקת הסם לצריכה עצמית”.

“לדעתי,” אמר רפ”ק דגן, “מספר המשתמשים בסמים, בעבירות גוף ורכוש יעלה. קטין שיבין שהוא יכול לצרוך קנאביס, הוא יעשה הכל כדי להשיג את הקנאביס ומי שייתפס עם קנאביס לצריכה עצמית, יקבל קנס מנהלי. קטינים יתחילו לחפש קנאביס. ואת הקנס, ההורים ישלמו.”

עו”ד אביבית ברקאי-אהרונוף ממחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים אמרה: “שר המשפטים החליט לא להאריך את הוראת השעה כדי ליצור אחידות ועל מנת לא להחמיר עם בני הנוער.”

עוד לדבריה, “נעשתה עבודה מקדימה לפקיעת הוראת השעה, נתכנס כולנו להוציא לפועל את המתווה שסוכם. ניתנה תקופה שהייה להיערך ליישום המתווה. פקיעת הוראת השעה, תיתן תמריץ להתכנס למתווה. זו תוכנית לאומית שדורשת משאבים והתגייסות של כל משרדי הממשלה הרלוונטיים.”

יו”ר הוועדה ח”כ בועז ביסמוט אמר: “תקופת הקורונה שינתה את הרגלי הבילוי של בני הנוער, חלקם הרגישו ניכור או בדידות או כאלו שהביעו חוסר שביעות רצון מהחיים. חשוב לנו מאוד להציע פתרונות למצוקת בני הנוער.”

ח”כ סימון דוידסון (יש עתיד) אמר: “אני מתפלל שנוכל להקים שולחן עגול בהשתתפות כל משרדי הממשלה כדי לגרום לכך שהילדים יהיו בפיקוח. ילד עסוק הוא ילד בריא.”

פרופ’ יוסי הראל-פיש הציג בדיון סקר של ארגון הבריאות העולמי, סקר שנערך אחת לארבע שנים על בני הנוער. הסקר בחן את דפוסי התנהגות של הנוער, מצבם הנפשי, היחס למשפחה, ומעורבות בזירה האלקטרונית. המחקר הארצי מבוסס על כ-10,000 נבדקים.

לטענת פרופ’ הראל-פיש, הבעיה האקוטית ביותר, הינה שתיה מופרזת של אלכוהול בקרב בני הנוער. “חלה עליה דרמטית בשתיית חמש מנות אלכוהול או יותר תוך כמה שעות, מה שגורם לקבל החלטות לא נכונות וכניסה למצבים מסוכנים ולאלימות,” אמר.

נציג מועצת התלמידים יצחק פרינט אמר: “נושא הסמים מעסיק מאוד את בני הנוער. עד הקורונה בקושי שמעתי על סמים. היום אני פוגש חברים משתמשים ומוכרים סמים. פגשתי ילד בכיתה י’ שמוכר סמים.”

על פי הנהלים החדשים, מי שייתפסו עם כמות קנאביס לשימוש עצמי (עד 15 ג’ לפחות) לא יואשמו בפלילים אלא ישלמו קנס כספי בסך 500 ש”ח בלבד. אם ייתפסו בזמן שימוש בקנאביס במקום פומבי, ייקנסו ב-1,000 ש”ח.

יש לציין שממחקרים ובדיקות סטטיסטיות מן השנים האחרונות עולה כי השימוש בקנאביס בקרב בני נוער וקטינים דווקא יורד במדינות שמאשרות לגליזציה, לעומת מדינות בהן קנאביס נותר בלתי חוקי.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר