מכתב פתוח ליאיר גלר

שמוליק סביליה חושש לגורלו של מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים ביום שאחרי הלגליזציה בישראל – אז הוא כתב לו מכתב.

מאת: שמוליק סביליה

יאיר גלר שלום,

אתמול בערב עברה בראשי המחשבה על המציאות שתהיה פה בארץ בעוד שנה-שנתיים מהיום, כאשר מדיניות ההפללה תסתיים, כל מיני תסריטים רצו לי בראש – אני דואג לך, לכן חשוב לי שתקרא את זה:

חשבתי על זה שאנשים יקלטו מהר מאוד שהשמיים לא נופלים, שהחברה בישראל לא מתפרקת ושבגדול כל אותם נביאי זעם שהבטיחו לנו סדום ועמורה התגלו כלא פחות מנביאי שקר.

עד כאן הכל טוב ויפה, בערך, אבל הבעיה מבחינתך תתעורר קצת מאוחר יותר כשאנשים יתחילו לחפש אשמים. הם יחפשו אשמים כי המלחמה בסמים היא מדיניות כושלת שנכפתה במשך שנים על הציבור – והציבור שילם: הטרדות משטרתיות, עיכובים, חיפושים פולשניים, מעצרים, תיקיים פליליים ובתי-משפט הם רק חלק מהרשימה הארוכה של “מפגעים” איתם נאלצו להתמודד מאות אלפי אזרחים בישראל – אז הם יחפשו אשמים וימצאו אותך.

גם זה בטח יעניין אותך

אבל מה אתה אשם?

אולי זה לא הוגן באמת שהאצבע המאשימה תופנה דווקא אליך, אחרי הכל זה לא אתה שהמצאת את המלחמה העלובה הזו, ולא אתה הגית את הרעיון שצריך לזרוק לכלא אנשים שכל פשעם היה לגדל צמח – אז למה לעזאזל אתה צריך להיות מודאג?

ובכן יאיר היקר, אתה צריך להיות מודאג מכיוון שהזמנים משתנים: קודמיך בתפקיד עוד יוכלו לתרץ שהם לא ידעו דבר כי לא היה להם את הנתונים והמידע שיש היום, הם יספרו שכך העולם נהג באותם זמנים, אבל כמו שאמרנו יאיר, הזמנים משתנים – ברוך הבא לעידן חדש.

אתה מבין יאיר, רק ביש מזל הביא לידי כך שתכהן בתפקיד יו”ר הרשות למלחמה בסמים בתקופה כל-כך גרועה מבחינתך: תהליך הלגליזציה מתרחש בימים אלו הלכה למעשה כבר בכמה מוקדים שונים ברחבי העולם, ובאופן כללי ישנה הסכמה נרחבת בקרב כל הדרגים הבכירים בפוליטיקה העולמית על כך שהמלחמה בסמים גורמת ליותר נזק מתועלת.

דעת הקהל בישראל משתנה במהירות
דעת הקהל בישראל משתנה במהירות

למעשה, אותה “מלחמה בסמים” שאתה דחפת וקידמת במהלך השנים האחרונות נחלה כישלון חרוץ כל-כך עד שכיום זה כבר כמעט בלתי אפשרי למצוא פוליטיקאי או נציג ציבור אחד שממשיך לתמוך בה באופן גלוי (אתה מוזמן לחפש בגוגל – כל מה שתמצא זה את יקירנו ח”כ מוחמד ברכה, וגם הוא נשמע מעורפל למדי).

אין לי ספק שהאדם הבא שיחליף אותך בתפקיד יו”ר הרשות כבר יכריז על תמיכתו בהפסקת ההפללה (הרבה ברירה כנראה שלא תהיה לו) – אבל מבחינתך יאיר זה כנראה יהיה מאוחר מידי:

אתה לנצח תיזכר בתור “האיש הרע” שדאג להמשיך להחזיק את ישראל מאחור בזמן שהעולם כולו צועד קדימה.

תחשוב על זה ככה: יש בישראל קבוצת אוכלוסייה בסדר גודל של לפחות חצי מיליון איש המוגדרים נכון להיום כעבריינים פליליים – הרבה בזכותך, אולם ברגע שהחוקים ישתנו יהפכו כל אותם אנשים נרדפים לאזרחים מן השורה.

בסופו של דבר יתפרץ הרבה מאוד כעס ותסכול שנאגרו עם השנים, אנשים ידרשו תשובות:

– למה הייתי צריך לעבור חיפוש פולשני ומעליב?
– על מה בדיוק פתחו לי תיק פלילי שמנע ממני להתקבל לעבודות מסוימות?
– מדוע ישבתי במעצר אם כל מה שעשיתי היה לגדל צמח?

ואלו רק שאלות על קצה המזלג, הרשימה עוד ארוכה…

אז מה אתה אמור לעשות עכשיו?

כנראה שלא נשאר הרבה באמת: את הבשורה של מדיניות סמים שפויה יביא כאמור המחליף הבא שלך בתפקיד (לוועדה שהתכנסה השבוע בכנסת לדון בנושא ההפללה אפילו לא טרחת להגיע, ואולי טוב שכך) אבל עדיין יש לך סיכוי קטן לצאת מכל הסיפור הזה במינימום נזק –

לך הביתה יאיר, תשב עם עצמך, תעשה חשבון נפש, תבחן את הנושא מנקודת מבט חדשה ותנסה לצפות לאן נושבת הרוח: אין לי ספק שבסופו של דבר תגיע למסקנה המתבקשת שהגיע הזמן לתלות את הנעליים.

כולם כבר נטשו את הספינה יאיר, אל תישאר לבד על הסיפון…

בהערכה רבה,
שמוליק

ראו עוד: האם הרמב”ם היה בתומך בלגליזציה?

ראו עוד: בעיניים שלי: חוק הקנאביס הוא חובה מוסרית

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר