מטופל שרשיון הקנאביס שלו פג החל לסחור בטלגראס, ונתפס

הצעיר פיתח את תסמונת הפוסט טראומה אחרי מבצע צוק איתן. לאחר שתוקף הרישיון שלו לקנאביס רפואי פג הוא שימש כשליח של סוחר כדי לממן קנאביס שרכש ממנו. הוא נתפס והמדינה דרשה 7 חודשי מאסר. השופט בחר להקל.

בית משפט השלום בירושלים דחה לאחרונה את דרישת המדינה להטיל עונש של 7 חודשי מאסר בעבודות שירות על צעיר בן 28 שמכר 60 גרם קנאביס לסוכן סמוי דרך ערוצי “טלגראס”.

השופט ארנון איתן קבע כי העונש שמבקשת המדינה יפגע בטיפול שעובר הנאשם במשרד הביטחון בעקבות פוסט-טראומה שפרצה אצלו לאחר שנלחם במבצע צוק איתן.

לנוכח נסיבותיו האישיות הייחודיות החליט השופט להקל יחסית בעונשו ולהטיל עליו 320 שעות שירות לציבור (של”צ) לצד מאסרים על תנאי וקנס של 2,000 שקלים.  

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס
“פסקדין” – ייעוץ וסיוע משפטי לצרכני קנאביס

הנאשם הודה והורשע בהתאם להסדר טיעון בעבירות של סחר בסם מסוכן וקשירת קשר לביצוע פשע, לאחר שבשנה שעברה מכר לסוכן סמוי 60 גרם קנאביס תמורת 2,800 שקלים דרך הטלגראס בשתי פעמים שונות.

הסדר הטיעון לא כלל הסכמה לעניין העונש למעט הגבלה על המדינה לטעון לעונש של עד 7 חודשי מאסר.

שירות המבחן התבקש לתת המלצה לעונש ובתסקיר שהוגש לפני 3 חודשים המליץ על ביטול ההרשעה ו-250 שעות של”צ. חוות הדעת התבססה על נסיבותיו האישיות של הנאשם, שאובחן עם תסמונת פוסט טראומתית (PTSD) לאחר שהשתתף כלוחם במבצע צוק איתן לפני כ-6 שנים.

בתסקיר צוין כי מצבו הנפשי התדרדר לאחר ששוחרר מהצבא “הוא קיבל רישיון לקנאביס רפואי והתמכר לסם”. לדברי שירות המבחן “לאחר שתוקף הרישיון פקע והחידוש שלו התעכב החל הנאשם לרכוש את הסם דרך הטלגראס וכדי לממן זאת נענה להצעת הסוחר שישמש עבורו כשליח”.

“השירות התרשם כי מעשיו נבעו ממצוקה ומתלות גדולה בקנאביס,” נקבע עוד. עם זאת, צוין כי הנאשם הביע חרטה כנה על מעשיו וכי עונש מאסר עלול לסכן אותו ולפגוע בהליך הטיפולי שהוא עובר באמצעות אגף השיקום במשרד הביטחון.

אבל המדינה ביקשה לדחות את המלצות שירות המבחן ועמדה על כך שהעונש צריך להיות 7 חודשי מאסר בעבודות שירות לצד מאסר על תנאי, פסילת רישיון וקנס. לטענתה, מדובר בעונש מתחשב לנוכח העובדה שהנאשם מכר כמויות גדולות בעד תשלום גבוה, והעבירות בוצעו בתחכום ולאחר תכנון מוקדם.

הסניגור של הנאשם ביקש מנגד לקבל את ההמלצות במלואן. הוא ציין כי הנאשם בסך הכל שימש כשליח ולא הרוויח דבר למעט כיסוי חוב. בתוך כך הודגש כי נאלץ לפנות לאפיק הלא חוקי בשל רשלנות הרשויות בחידוש הרישיון. הנאשם עצמו התנצל והוסיף כי הוא מעוניין להמשיך בטיפול ולנהל אורח חיים נורמטיבי.

השופט ארנון איתן, שזו אינה הפעם הראשונה בה הוא מקל יחסית בענישה בגין עבירות קנאביס, קבע כי הנאשם ביצע עבירות חמורות שבדרך כלל נהוג לגזור בגינן מאסר בפועל, אם כי חלקו בעבירות מזערי. לאור זאת העמיד השופט את מתחם העונש ההולם על חצי שנה עד שנה מאסר בפועל לצד ענישה נלווית.

למרות הנסיבות האישיות החריגות של הנאשם, השופט קבע כי העבירות שביצע לא מאפשרות ויתור על הרשעה והדגיש כי פקיעת הרישיון לא הצדיקה את פנייתו לסחר.

עם זאת, השופט החליט להתחשב במצבו האישי הרגיש של הנאשם תוך שציין כי מאסר עלול לפגוע בשיקום שלו משמעותית.

לפיכך הוא הקל בעונשו וגזר עליו 320 שעות של”צ לצד קנס של 2,000 שקלים, מאסרים על תנאי, והתחייבות של 5,000 שקלים שלא לעבור עבירות דומות לאלה שבהן הורשע.

הכותב, עו”ד אמיר מורשתי, העוסק בפלילי, לא ייצג בתיק.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר