מחקר: קנאביס כתרופה לאיידס HIV

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת ‘טמפל’ (Temple) בפילדלפיה, ארה”ב, מצא כי THC, הרכיב הפסיכואקטיבי בצמח הקנאביס, תורם להחלשת הנגיף HIV-1, המייצג יותר מ-90% אחוזים מסוגי האיידס הנפוצים.

הקנבינואידים שבקנאביס (CB2) מתקשרים עם תאי דם לבנים בגוף (מאקרופגים) ועוזרים להגנה על המערכת החיסונית, לחיזוק תאי הדם ולהתמודדות הגוף עם נגיפים.

המאקרופגים הם למעשה סוג מסויים של תאי דם לבנים הנמצאים בגופם של בני האדם. בזמן שתאי הדם הלבנים העיקריים – הלימפוציטים – אחראים על עיקר העבודה במלחמה בזיהומים וחיידקים, המאקרופגים מהווים למעשה מין “גיבוי” של חלקים מהמערכת החיסונית – הם נמשכים לתאים פגומים, מקיפים אותם ו”מזהירים” את הלימפוציטים מפני סכנות.

עם זאת, למאקרופגים יש גם חסרון מסויים – מאקרופגים הם התאים הראשונים שנדבקים ב-HIV ברגע שזה נכנס לגוף. הוירוס יכול לחיות בתוך המאקרופגים במשך זמן רב, להתפשט ולהדביק תאי דם אחרים. למעשה הם מהווים כר נוח להתפשטות הנגיף הקטלני ועצירת הידבקותם היא אחת המטרות אליהן שואפים להגיע החוקרים בתחום זה – האטת קצב התפשטותם של המאקרופגים תורמת להאטה בקצב התפשטות נגיף האיידס ומספקת זמן לטיפול באמצעים אחרים.

על פי המחקר נראה כי מאקרופגים בהם התבצע גירוי של קולטן ה-CB2 על ידי ה-THC, הצליחו להתמודד טוב יותר במלחמתם בנגיף HIV-1. החוקרים הדביקו מאקרופגים בוירוס HIV-1 ולאחר מכן חשפו אותם לסוגים שונים של THC. לאחר שבעה ימים מצאו החוקרים כי תאים שנחשפו ל-THC הציגו ירידה חדה בפעילות נגיף האיידס תודות להתחזקות המאקרופגים שנחשפו לרכיבי הקנאביס.

יורי פרסידסקי
יורי פרסידסקי

יורי פרסידסקי, פתולוג באוניברסיטת ‘טמפל’ ואחד מעורכי המחקר, אמר: “רכיבי הקנאביס בהם השתמשנו במחקר עוזרים לגוף להילחם בנגיף HIV-1. מחקר ופיתוח בתחום זה יעזור להילחם במחלות ויראליות שונות.”

פרסידסקי הוסיף כי בניגוד לתרופות קונבנציונאליות, ה-THC אינו מחליש את המערכת החיסונית אצל אלו שלוקחים אותו ויכול להוות תרופה עתידית, יחד עם רכיבים נוספים, שתעצור את נגיף האיידס.

ראו עוד: מגיפת האיידס לא תיעלם עד שלא תופסק המלחמה בסמים

קישור למחקר

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר