מגלגל...

מחקר: משככי כאבים מונעים אובדן זיכרון שנגרם ממריחואנה

מחקר חדש מצביע על כך שייתכן ומשככי כאבים פשוטים עשויים למנוע תופעות מסויימות הנלוות לעישון מריחואנה – בעיקר אובדן זיכרון זמני – מה שיאפשר שימוש נרחב יותר בקנאביס עבור חולים החוששים מהשפעות אלו.

במחקר, שפורסם במגזין המחקר Cell, טוענים החוקרים כי הצליחו לזהות ולאפיין את הסיבות לכך שעישון מריחואנה מוביל לפגיעה מסויימת בזיכרון לטווח קצר וכי כעת ניתן יהיה להרחיב את השימוש בקנאביס רפואי גם לאלו שחוששים מתופעות הלוואי.

צ'ו צ'ן - עורך במחקר
ד”ר צ’ו צ’ן – עורך במחקר

“המחקר שלנו מצא פתרון לשאלה שלא נפתרה עד היום והיא כיצד ומדוע גורמת המריחואנה לפגיעה מסויימת בזיכרון,” אמר ד”ר צ’ו צ’ן, מנהל המחקר, מאוניברסיטת לואיזיאנה בארה”ב. “התוצאות מצביעות על כך שהשימוש במריחואנה יוכל כעת להתרחב כאשר מטופלים יוכלו להימנע מהשפעות לא רצויות על ידי נטילת משככי כאבים.”

הסוטול שאנו מקבלים מהמריחואנה מגיע מהרכיב שנקרא THC. ה-THC מופעל כאשר הוא נקלט במוח ובגוף על ידי קולטנים מיוחדים (קולטני קנבינואידים) שאחראים בין השאר על הרגשת שלווה, הקלה על כאב, הפחתת בחילות ועוד, ולכן תורם רבות לסובלים מאפילפסיה, חרדה, כאבים וכו’.

אותם קולטני קנבינואידים נמצאים גם ב’היפוקמפוס‘ – אזור במוח שאחראי על יכולות הזיכרון והלמידה – וכאשר ה-THC מתקשר עימם, הוא משפיע על התפקוד הרגיל שלהם. אותה השפעה, שייתכן והיא רצויה בקרב רבים ותורמת במיוחד לסובלים מפוסט טראומה, אינה רצויה עבור חולים שאינם מעוניינים בהרגשת ה”סוטול”.

ראו: מחקר חדש: קנאביס גורם להתפתחות תאי מוח חדשים

כעת, במחקר, שנערך על עכברי מעבדה, מצאו החוקרים שה-THC הגביר את הרמות של אנזים הנמצא בהיפוקמפוס ונקרא COX-2. במקביל מצאו שכאשר רמתו של האנזים מתגברת, הוא מפחית את הקשרים האחראים על תפקוד הזיכרון.

על ידי הפסקת פעילותו של COX-2, הצליחו החוקרים להחזיר את תפקודו התקין של הזיכרון בתאי המוח – מה שהוביל לעלייה בתפקוד יכולות הזיכרון.

מאחר ומשככי כאבים פשוטים פועלים על ידי הפסקת עבודתו של COX-2, החוקרים מעריכים כי ניתן להשתמש בהם כדי למנוע את ההשפעות הבלתי רצויות של השימוש במריחואנה על חולים ומקווים להתחיל בניסויים על בני אדם בעתיד הקרוב.

ראו גם: מחקר ישראלי: מריחואנה לטיפול בבעיות זכרון
ראו גם: בקרוב על המדפים – מריחואנה ללא השפעה על הזיכרון

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר