מחקר חדש: קנאביס הוא הסם הנפוץ בעולם; משככי כאבים הם גורם המוות מספר 1

מריחואנה היא הסם הבלתי חוקי הפופולרי ביותר בעולם, אבל התמכרויות למשככי כאבים נפוצים כמו ויקודין, אוקסיקונטין וקודאין הם אלו ההורגים את מרבית האנשים – כך על פי מחקר בינלאומי על שימוש בסמים.

מלבד קנאביס ומשככי כאבים, החוקרים ניתחו גם את נתוני השימוש בקוקאין ואמפטמינים בשנת 2010, בעיקר בהתבסס על מבחר מחקרים מן העבר. אקסטזי וחומרים הזייתיים אחרים לא נכללו המחקר מאחר ולא היה מספיק מידע זמין. החוקרים מצאו שבכל המחקרים, גברים בגילאי ה-20 הם בעלי הסיכוי הגבוה ביותר להשתמש בסמים. המדינות בהן נמצא השימוש הגבוה ביותר הן אוסטרליה, בריטניה, רוסיה וארה”ב. המחקר פורסם השבוע בירחון המוכר “לנצט” (Lancet).

תיאו ווס - עורך המחקר
תיאו ווס – מנהל המחקר

“גם אם לא מדובר במידע מוצק, אנו בהחלט יכולים לומר שישנן בעיות של שימוש בסמים ברוב חלקי העולם,” אמר תאו ווס, מנהל המחקר. לדבריו של ווס, מרבית השימוש בסמים נעשה בקרבת ביתם של המשתמשים, קוקאין נפוץ במיוחד בצפון-אמריקה ואמפטמינים ואופיאוידים באסיה ובאוסטרליה. מתוך 78,000 מקרי מוות בשנת 2010 שנגרמו כתוצאה משימוש בסמים, יותר מ-50% אחוזים נגרמו בגלל התמכרות למשככי כאבים.

עוד אמר ווס כי מדינות בהן ישנם חוקים נוקשים כנגד שימוש בסמים הראו נתונים גבוהים יותר של מכורים ביחס למדינות בהן מדיניות הסמים מקלה יותר ובהן יש תכניות החלפת מזרקים וכד’.

“השימוש העצמי בתרופות מרשם שלא לצורך רפואי הפך לנפוץ במיוחד בארה”ב בעיקר בעשר השנים האחרונות,” אמר מיכאל לינסקי, שותף במחקר. “בהחלט סביר שבעוד 20 שנה נראה שינויים שאיננו יכולים לצפות בנתוני הצריכה.”

ראו גם: 70% אחוז מהאמריקאים צורכים תרופות מרשם באופן קבוע
ראו גם: קנאביס לגמילה מתרופות מרשם משככות כאבים

גם זה בטח יעניין אותך

במחקר מקביל, חוקרים מצאו שבעיות נפשיות כגון דיכאון, סכיזופרניה והתמכרות לקוקאין מובילות ליותר מקרי מוות מאשר איידס, שחפת, סוכרת ותאונות דרכים גם יחד.

“במדינות מתפתחות כמו הודו למשל, נסיונות להפסיק את התפשטות האיידס הקטינו גם את אחוזי השימוש בסמים, זאת מאחר ובתכניות השתמשו בגישה טיפולית ועזרו לאנשים להתגבר על ההתמכרות,” אומר ויקראם פאטל מהמרכז הבינלאומי לבריאות הנפש וממליץ לטפל בבעיית השימוש בסמים באותו האופן בו משתמשים כנגד השימוש בטבק למשל.

“הפסקת הפללת צרכני הסמים עשויה לשנות את גישת הבריאות הציבורית כלפי השימוש בסמים,” הוסיף. “החסכון האדיר במערכות האכיפה והענישה הציבוריות יוכל להיות מנוצל בעבור טיפול בהתמכרויות.”

נתוני המחקר מחזקים את הנתונים שעלו בדו”ח הסמים של האו”ם לשנת 2013 שפורסם בחודש שעבר.

השבוע פנינו למשרד הבריאות בבקשה לקבל את הנתון המספרי בנוגע למספר מקרי המוות כתוצאה משימוש בתרופות מרשם בישראל. “אין בידי משרד הבריאות נתונים אלו,” השיבה דפנה מתוק, דוברת המשרד.

ראו גם: שימוש בקנאביס מוביל לירידה של 30% אחוז בצריכת תרופות
ראו גם: צרכני מריחואנה משתמשים פחות בתרופות מרשם
ראו גם: קנאביס לטיפול בכאבים – סכנה לתעשיית התרופות

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר