מחקר גנטי מקיף: השימוש בקנאביס לא גורם לסכיזופרניה

האם שימוש בקנאביס גורם לסכיזופרניה, או שמא סכיזופרניה גורמת לשימוש בקנאביס? מחקר גנטי חדש, הגדול מסוגו, מנסה לענות על השאלה שמעסיקה חוקרים במשך עשורים.

סכיזופרניה היא הפרעה נפשית השייכת לקבוצת ההפרעות הפסיכוטיות, והיא מתאפיינת בין השאר במחשבות שווא והזיות. כמו שאלת הביצה והתרנגולת, גם בשאלת הקנאביס והסכיזופרניה יש ויכוח מה קודם למה.

על פי התאוריה המקובלת כיום, לחלק מהאוכלוסיה (כ-1%) יש נטייה גנטית להפרעות פסיכוטיות ובהן סכיזופרניה – והשימוש בקנאביס (ספציפית THC) אצל אנשים עם נטייה זו עלול לגרום להתפרצות המחלה.

אך ישנה תאוריה אחרת, שטוענת שישנו הסבר הפוך לקשר הסטטיסטי בין קנאביס לסכיזופרניה, והיא זוכה כעת לגיבוי מחקרי תקדימי.

לפי התאוריה הזו, כשתסמיני המחלה הראשוניים מתחילים להופיע, החולה מחפש משהו שיעזור לו להתמודד איתם – והוא מוצא הקלה בעזרת שימוש בקנאביס.

במילים אחרות, הסכיזופרניה היא זו שמביאה מלכתחילה לשימוש בקנאביס – ולא להפך.

מחקר חדש שפורסם בירחון Nature Neuroscience בדק נתונים גנטיים של 184 אלף נבדקים, חלקם נלקחו ממחקרים קודמים וחלקם מהמאגר של אתר 23andme, אשר מספק ללקוחותיו מידע גנטי בהסתמך על דגימת DNA שהם נותנים.

זהו המחקר הגנטי הגדול ביותר שאי פעם נעשה בנושא, ויותר מ-80 חוקרים מרחבי העולם לקחו בו חלק.

המחקר ניסה למצוא הבדלים גנטיים ב-DNA בין הנבדקים שמשתמשים בקנאביס לאלו שלא.

בבדיקה נמצאו 35 גנים שלפי החוקרים מעלים את הסבירות שאנשים מסויימים ישתמשו בקנאביס – כשאותם הגנים זוהו כקשורים גם לנטייה לשימוש באלכוהול, לקיחת סיכונים – וסכיזופרניה.

אך כשהחוקרים ניסו להבין את קשר הסיבה ותוצאה בין סכיזופרניה לקנאביס, הם לא מצאו ראיות לכך שהשימוש בקנאביס הוא זה שגורם לסכיזופרניה – משום שבקרב המשתמשים בקנאביס לא היה אחוז גבוה יותר של סכיזופרניה לעומת האוכלוסיה “הרגילה”.

במקום זה, הם מצאו ראיות לכך שבקרב אנשים עם נטייה גנטית לפיתוח סכיזופרניה יש אחוז גבוה יותר של משתמשי קנאביס – ככל הנראה כדרך להתמודד עם הסימפטומים הראשוניים של המחלה.

“הממצאים מצביעים על כך שאנשים הנמצאים בסיכון לפיתוח סכיזופרניה חווים תסמינים ראשוניים שמעלים את הסבירות שלהם להשתמש בקנאביס, כדרך להתמודדות או ריפוי עצמי”, נכתב במחקר.

ממצאים אלו חשובים במיוחד משום שלמדע עדיין אין הבנה מוחלטת של טיב הקשר בין קנאביס לסכיזופרניה. מחקרים אחרים כן מצאו ששימוש תכוף בקנאביס מעלה את הסיכון להתפתחות סכיזופרניה אצל אנשים עם נטייה גנטית למחלה, במיוחד אם השימוש הקבוע החל בגיל צעיר.

מנגד רכיבים בקנאביס, כגון CBD, דווקא נמצאו כיעילים בטיפול בתופעות של פסיכוזה, ואף להוות תרופה של ממש לסכיזופרניה.

החוקרים במחקר הנוכחי דואגים לציין כי אי אפשר לשלול את התאוריה המקובלת על בסיס מחקר בודד, אך הם טוענים שמערכת היחסים בין קנאביס לסכיזופרניה היא יותר מורכבת משנהוג היה לחשוב עד עכשיו.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר